مقام بسیج دانشگاه خواهان برخورد دستگاه‌های امنیتی با چپگرایان شد

تجمع ۲۳ اردیبهش دانشگاه تهران از مقابل پردیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آغاز شد حق نشر عکس Social media
Image caption تجمع ۲۳ اردیبهش دانشگاه تهران از مقابل پردیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آغاز شد

روح‌الله سلگی، معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ با انتقاد به تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به طرح حجاب، از دستگاه‌های امنیتی خواست "عوامل این تجمع" را شناسایی کنند و برای مقابله با آنچه او "جریانات انحرافی و مارکسیستی" خواند، کوتاهی نکنند.

دانشجویان دانشگاه تهران پنج روز پیش در اقدامی کم‌سابقه در اعتراض به "طرح‌های حجاب و عفاف" تجمع کردند. این تجمع با دخالت حراست و نیروهای بسیج به خشونت کشیده شد.

معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ امروز گفت معترضان "یک روز به بهانه مسئله حجاب و روزهای دیگر با موضوعات دیگر سعی دارند هویتی در تقابل با دین ایجاد کنند".

او از دستگاه‌های امنیتی خواست که "وظیفه خود را اجرا کنند و در شناسایی عوامل اصلی و کلیدی این پروژه اهتمام ویژه‌ای به خرج دهند".

روح‌الله سلگی درباره تجمع دانشجویان معترض نیز گفت تعداد این دانشجویان معترض در مقایسه تجمع اساتید و دانشجویان بسیجی و انقلابی "بسیار کم" بوده است.

معاون سیاسی بسیج اساتید تهران بزرگ همچنین در پاسخ به این سوال خبرگزاری آنا که "بعضی از جریانات مارکسیست در دانشگاه تهران به‌وجود آورنده مشکلات هستند" گفت: "جریانات مارکسیستی هیچ نسبتی با بدنه دانشگاه‌های ما ندارند اما دلیل نمی‌شود که ما از وظایف خود برای مقابله با جریانات انحرافی کوتاهی کنیم".

از سال‌های میانی دهه ۸۰ شمار زیادی از فعالان دانشجویی با عنوان مارکسیست و به اتهامات سیاسی بازداشت شدند. این بازداشت‌ها بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸به اوج خود رسید.

بسیاری از مسئولان جمهوری اسلامی از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، محمد خاتمی رئیس جمهوری، مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی و اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت حسن روحانی در دو دهه گذشته، نسبت به رشد و یا فعالیت مارکسیست‌ها هشدار داده بودند.

حسام‌الدین آشنا مشاور حسن روحانی نیز در مصاحبه‌ای با مجله رودررو گفته بود "پروژه آقای روحانی، پروژۀ زدودن چپ‌زدگی از انقلاب اسلامی است".

پس از اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶، مقامات و رسانه‌های نزدیک به حکومت، هر از گاهی نسبت به "نفوذ چپ‌ها در دانشگاه" هشدار داده‌اند.

روزنامه جوان، نزدیک به سپاه پاسداران نیز در خصوص اعتراضات ۲۳ اردیبهشت در دانشگاه تهران نوشت "چپ‌گراهای معترض به حجاب کوشیدند فضای دانشگاه را ملتهب کنند". در دو سال گذشته، شماری از فعالان سیاسی و مدنی به حجاب اجباری در ایران اعتراض کرده‌اند. حکومت ایران اما در واکنشی تند، شماری از این معترضان را بازداشت و به حبس‌های طولانی محکوم کرد.

حق نشر عکس Social media
Image caption از سال‌های میانی دهه ۸۰ شمار زیادی از فعالان دانشجویی به عنوان مارکسیست و به اتهامات سیاسی بازداشت شدند، این بازداشت‌ها در بین سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸به اوج خود رسید

اما در واکنش به تجمع ۲۳ اردیبهشت، روح‌الله سلگی معترضان را افرادی "نفوذی و از طبقه سرمایه‌دار" دانست که از لحاظ احساسی شعار عدالت‌خواهی و حمایت از طبقه کارگری می‌دهند اما در واقع "برای دانشجویان شهرستانی یا طبقه ضعیف جامعه تور پهن می‌کنند".

در سال‌های گذشته به دنبال هشدار آیت‌الله خامنه‌ای درباره "پروژه نفوذ"، دستگاه‌های امنیتی، افراد زیادی را به اتهام "جاسوسی" بازداشت کرده‌اند. در مجلس ایران نیز کمیته‌ای برای تحقیق درباره افراد نفوذی و دوتابعیتی تشکیل شد.

روح‌الله سلگی در این مصاحبه معترضان ۲۳ اردیبهشت دانشگاه تهران را "معاند" خوانده و گفته "برای آسیب‌شناسی بهتر اتفاقات دانشگاه تهران باید دانست سیاستی که با عنوان به‌هم‌ریختگی فرهنگی از سال‌های بعد از انقلاب در کشور دنبال می‌شده به دنبال تهی کردن نخبگان از مبانی دینی است".

جمهوری اسلامی با انقلاب فرهنگی، دانشجویان و استادان منتقد را از دانشگاه بیرون کرد. از آن پس با برخی جریان‌هایی که به حکومت وابسته نیستند برخورد امنیتی می‌شود.

در یک دهه گذشته نیز آیت‌الله خامنه‌ای از دانشگاهیان و مسئولان دولتی و شورای انقلاب فرهنگی خواسته تا برنامه‌هایی را برای "بومی‌سازی علوم انسانی" و "اسلامی‌سازی دانشگاه" در پیش بگیرند. منتقدان از این برنامه با عنوان انقلاب فرهنگی دوم یاد کرده‌اند.