ترامپ: هرگاه ایران آماده باشد مذاکره خواهیم کرد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AFP
Image caption آقای ترامپ یک روز پیشتر گفت اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند

دونالد ترامپ گفته است که اگر ایران اقدامی علیه منافع آمریکا در خاورمیانه انجام دهد با "واکنشی نیرومند" روبرو خواهد شد و گفت که رفتار ایران با آمریکا بسیار خصمانه بوده است.

رئیس جمهور آمریکا عصر دوشنبه هنگام عزیمت به سوی پنسیلوانیا گفت مایل است "هرگاه ایران آماده باشد" با این کشور وارد گفت و گو شود اما درحال حاضر بحثی میان دو کشور در جریان نیست.

او در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "در مورد ایران باید ببینیم چه می شود. اما آنها خیلی خصمانه رفتار کرده اند. آنها حقیقتا عامل شماره یک تحریک تروریسم بوده اند."

او گفت: "فکر می کنم اشتباه خیلی بزرگی خواهد بود اگر ایران دست به کاری بزند. اگر کاری کند با واکنشی نیرومند مواجه خواهد شد اما نشانه ای نیست که قصد چنین کاری را دارند."

او گفت رهبران ایران نباید با او تماس بگیرند مگر آنکه آماده مذاکره باشند.

او ساعاتی پیشتر رسانه ها را به انتشار اطلاعات نادرست درباره گام های دولتش مقابل ایران متهم کرد و گفت که آمریکا برای شروع مذاکره با ایران تلاش نکرده است.

او در توییتر نوشت که "رسانه های اخبار جعلی، طبق معمول و بی آنکه خبر داشته باشند، یک بیانیه غلط منتشر کرده اند که ایالات متحده برای شروع مذاکره با ایران تلاش می کند. این گزارش کذب است."

با این حال او نگفت دقیقا به کدام گزارش ها در این زمینه اشاره دارد.

او در توییت دیگری افزود: "... ایران هر گاه و اگر هرگز آماده باشد با ما تماس خواهد گرفت. در همین حال فروپاشی اقتصاد آنها ادامه دارد که برای مردم ایران غم انگیز است!".

روز ۱۰ مه شبکه سی‌ان‌ان گزارش داده بود کاخ سفید شماره تماس با آقای ترامپ را در اختیار سفارت سوییس گذاشته تا ایران در صورت تمایل بتواند با او تماس بگیرد. مقام‌های کاخ سفید به سی‌ان‌ان گفتند که رییس جمهوری آمریکا این اقدام را صادقانه انجام داده است.

آقای ترامپ روز ۹ مه در کاخ سفید در برابر خبرنگاران گفته بود "دوست دارم ایرانیها با من تماس بگیرند." ایران در پاسخ گفت که قصد تماس با او را ندارد.

سخنان تازه آقای ترامپ درحالی است که او به تازگی شعله جنگ لفظی با ایران را بالا کشیده است. او یکشنبه در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکنید".

او همچنین در گفت‌وگویی تلویزیونی با شبکه خبری فاکس نیوز که یکشنبه پخش شد گفت که به دنبال جنگ نیست، اما اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

آقای ترامپ در این مصاحبه گفت: "جنگ به اقتصاد ضربه می‌زند و مهم‌تر باعث کشته شدن انسان‌ها می‎شود."

در همین حال بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، دوشنبه اعلام کرد که ایران میزان تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص پایین را چهار برابر کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ظریف هم تاکید کرد که ایران جنگ نمی خواهد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به توییت روز یکشنبه دونالد ترامپ گفت "تروریسم اقتصادی و تهدید به نسل‌کشی "پایان کار ایران" را رقم نمی‌زند".

همزمان شبکه سی بی اس آمریکا به نقل از منبعی آگاه در کنگره گزارش می دهد که مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، پاتریک شاناهان وزیر موقت دفاع و یک مقام جامعه اطلاعاتی آمریکا ساعت ۱:۳۰ بعد از ظهر روز سه شنبه به وقت واشنگتن در مورد ایران به اعضای مجلس نمایندگان گزارش خواهند داد.

واکنش ها به تشدید تنش در منطقه خاورمیانه پس از آنکه آمریکا گفت نشانه هایی از تحرکات "تهدیدآمیز" ایران می بیند و شماری بمب افکن ب-۵۲ و سامانه ضدموشکی به پایگاه هایش در منطقه اعزام کرد ادامه دارد.

از جمله لیندزی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی از موضع آقای ترامپ در قبال ایران حمایت کرده است.

آقای گراهام نوشت که بعد از شنیدن توضیحات جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، درباره تنش با ایران به این نتیجه رسیده که انفجار لوله‌های نفت و نفت‌کش‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کار ایران بوده است، همین طور تهدیدهایی که به گفته او نسبت به نیروهای آمریکایی در عراق انجام می‌شود.

آقای گراهام نوشته اگر "تهدید ایران علیه اتباع و منافع آمریکا" ادامه یابد مقصر جنگ احتمالی ایران است. لیندزی گراهام، از جمله سناتورهای بانفوذی است که دیدگاه‌های تندی نسبت به ایران دارد.

مارکو روبیو، دیگر سناتور جمهوری‌خواه، هم می‌گوید که رئیس جمهوری آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست.

او در توییتی نوشت که اطلاعات معتبری به دست آمریکایی‌ها رسیده که نیروهای نزدیک به سپاه تهدیدی علیه مواضع آمریکا هستند. او نوشته که رئیس جمهوری آمریکا نیروهای این کشور را برای دفاع و پاسخ به حملات آمریکا در منطقه مستقر کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption موشک کاتیوشا یکشنبه در کمتر از یک کیلومتری سفارت آمریکا در بغداد فرود آمد

هشدار چهره های شیعه عراق

دو چهره برجسته شیعه در عراق هم هشدار داده اند که هر جنگی میان ایران و آمریکا، بار دیگر عراق را به میدان جنگ بدل خواهد کرد.

این هشدار پس از آن است که روز یکشنبه یک موشک کاتیوشا در منطقه به شدت تحت حفاظت "سبز" بغداد در فاصله کمتر از یک کیلومتری سفارت آمریکا فرود آمد هرچند کسی مسئولیت آن را به عهده نگرفته و کسی هم در آن زخمی نشده است.

مقتدی صدر روحانی شیعه که روابط نزدیکی با ایران دارد دوشنبه هشداد داد که هر حزبی که پای عراق را در جنگی میان آمریکا و ایران به میان بکشد "دشمن مردم عراق خواهد بود."

او گفت: "این جنگ پایان کار عراق خواهد بود. ما به صلح و بازسازی نیاز داریم."

قیس خرعلی رهبر گروه "عصائب اهل حق" که مورد حمایت ایران است هم در توییتی نوشت که با هرگونه اقدامی که "بهانه ای برای جنگ فراهم کند" مخالف است و افزود که این رفتارها فقط "به اوضاع سیاسی، اقتصادی و امنیتی عراق ضربه خواهد زد."

آمریکا هفته پیش کارمندان غیرضروری خود را از عراق خارج کرده بود که گفت به دلیل "تهدیدهای" ایران است.

یک سخنگوی گروه "کتائب حزب الله" هم گفت که حمله با کاتیوشا به منطقه سبز "ناموجه" است و احتمال داد که یک گروه ثالث مثل اسرائیل یا عربستان برای دامن زدن به جنگ تلاش می کند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس EPA
Image caption گروه ضربت ناو هواپیمابر لینکلن در خلیج فارس مستقر شده است