وزیر دفاع آمریکا: اقدامات 'هوشیارانه' مانع از حملات بالقوه ایران شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پاتریک شاناهان، وزیر دفاع به همراه مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا سه شنبه در دو کمیته کنگره حاضر می شوند تا به طور محرمانه درباره ایران گزارشی ارائه کنند

پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا، می گوید تدابیر بازدازنده "هوشیارانه" آمریکا در تقویت نیروهایش در منطقه برنامه حمله بالقوه ایران به منافع آمریکا را "متوقف" کرده است.

آقای شاناهان روز سه شنبه (۲۱ ماه مه) در ساختمان وزارت دفاع (پنتاگون) به گروهی از خبرنگاران گفت: "به نظر من اقدامات ما بسیار هوشیارانه بود و ما حملات بالقوه را به آمریکایی ها را متوقف کردیم و این بسیار مهم است."

وزیر دفاع آمریکا از بیان جزئیات در این خصوص خودداری کرد.

او گفت: "من می توانم بگویم که ما در دورانی هستیم که خطر همچنان جدی است و کار ما این است که اطمینان حاصل کنیم که ایرانی ها مرتکب اشتباه محاسباتی نشوند."

آمریکا اخیرا با متهم کردن حکومت ایران برای تدارک حملاتی به منافع ایالات متحده از جمله در عراق، ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و سامانه دفاع موشکی پاتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

این در حالیست که مقامات ایرانی می گویند که ادعای آمریکا مبنی بر "تحرکات تهدیدآمیز" ایران در خلیج فارس کاملا جعلی است.

بیشتر بخوانید:

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان آمریکا گفت که ایالات متحده با افزایش حضور نظامی در منطقه "بازی بسیار بسیار خطرناکی به راه انداخته است". او گفت که ایران تا زمانی که آمریکا مجددا اجرای توافق هسته ای را آغاز نکند، با دولت ترامپ مذاکره نخواهد کرد.

همزمان مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا این احتمال را مطرح کرده که حکومت ایران مسئول وقایع هفته گذشته در خلیج فارس باشد. چهار نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات هفته گذشته دچار حادثه شدند که عربستان سعودی و امارات متحده عربی آن را "اقدام خرابکارانه" خواندند. دو روز بعد حملاتی علیه تاسیسات نفتی عربستان به وقوع پیوست که حوثی های یمن، شبه‌نظامیان نزدیک به جمهوری اسلامی مسئولیت آن را بر عهده گرفتند.

بیشتر بخوانید:

قرار است که سه شنبه بعد از ظهر به وقت واشنگتن مایک پمپئو و پاتریک شاناهان، وزیر دفاع به همراه ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، در دو کمیته کنگره حاضر بشوند و به طور محرمانه درباره ایران گزارشی ارائه کنند.

در آستانه این دیدارها، سناتور ریچارد بلومنتال، از اعضای دموکرات کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، صبح سه شنبه به خشایار جنیدی، خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت: "امیدوارم در این جلسه واقعیت ها را در اختیارمان بگذارند. اطلاعات منتشر شده به وسیله دولت درباره علت انتقال تجهیزات نظامی به خلیج فارس و این که برنامه اش برای کاستن از تنش ها چیست، بسیار کم است."

این سناتور دموکرات افزود: "آن چه بسیار حایز توجه است این است که گفته های آقای ترامپ دارای تناقض و فاقد استراتژی و برنامه است. برای همین دانستن واقعیت ها اهمیت دارد. امیدوارم بتوان مانع از رویارویی نظامی شد."

در ظرف چند هفته اخیر تنش لفظی بین ایران و آمریکا بالا گرفته است. با این حال، مقام های ارشد دو کشور می گویند که به دنبال جنگ نیستند.

دونالد ترامپ یکشنبه گذشته در شبکه توییتر هشدار داده بود: "اگر ایران جنگ می خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکنید".

او سپس عصر دوشنبه به خبرنگاران گفت: "فکر می کنم اشتباه خیلی بزرگی خواهد بود اگر ایران دست به کاری بزند. اگر کاری کند با واکنشی نیرومند مواجه خواهد شد اما نشانه ای نیست که قصد چنین کاری را دارند." او گفت رهبران ایران نباید با او تماس بگیرند مگر آنکه آماده مذاکره باشند.

این در حالیست که آیت الله خامنه ای رهبر و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در روزهای اخیر تماس و مذاکره با آمریکا را رد کرده اند.