علی ربیعی سخنگوی دولت ایران شد

حق نشر عکس Tasnim
Image caption علی ربیعی پیش از این وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت حسن روحانی بود

علی ربیعی به‌عنوان سخنگوی دولت دوازدهم منصوب شد.

پس از استعفای محمد باقر نوبخت درسال گذشته از سخنگویی دولت، کسی عهده‌دار این سمت نبود. پیش ازاین محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور اعلام کرده بود که دو نفر برای سخنگویی دولت در نظر گرفته شده‌اند اما این سمت همچنان خالی ماند تا اینکه حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران آقای ربیعی را منصوب کرد.

آقای ربیعی، با آغاز دولت یازدهم وزیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شد. اما در سال ۱۳۹۷ با استیضاح مجلس شورای اسلامی ایران، این وزارتخانه را ترک کرد.

پس از تاسیس جمهوری اسلامی ایران آقای ربیعی در کارنامه کاری خود، عضویت در سپاه پاسداران، معاونت وزارت اطلاعات، ریاست دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، ومشاورت رئیس جمهور را داشته است.

بیشتر بخوانید:

آقای ربیعی هم در عرصه کارگری و هم رسانه‌ای فعال بوده است. او از اعضای شورای مرکزی خانه کارگر است و در نیمه دوم دهه ۱۳۷۰ صاحب امتیاز و مدیر مسئول روزنامه کار و کارگر بود.

یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی در رقابت‌های یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری، بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‎نگاران ایران بود که در سال ۱۳۸۸ به دستور سعید مرتضوی بسته شده بود.

گفته می‌شد آقای ربیعی به‌عنوان وزیر کار دولت یازدهم مانع بازگشایی این انجمن بوده است. هر چند او در آستانه جلسه رای اعتماد به وزیران پیشنهادی روحانی برای دولت دوازدهم گفت که با وجود تلاش او٬ دادستان کل کشور اجازه بازگشایی این انجمن را نمی‌دهد.

آقای ربیعی همچنین در پرونده جنجالی قتل‌های زنجیره‌ای ۱۳۷۷ عضو کمیته رسیدگی به پرونده‎ این قتل‌ها بود که از طرف محمد خاتمی رئیس دولت اصلاحات تعیین شده بود.

وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت روحانی، از سوی مجلس ایران سه بار استیضاح شد که در بار آخر از سمت خود کنار رفت. از مهمترین انتقادات نمایندگان مجلس بی‎توجهی او به مشکلات کارگری بود.

آقای ربیعی تایید کرد که شرایط کارگران مساعد نیست اما افزود که "در همه مواقع با آنها همراه بوده" است. او در جلسه استیضاح مجلس گفت: "وزارتخانه اینجانب آسیب‌زا نیست و من آسیب‌زایی نکردم."

به گفته یدالله خسروشاهی، دبیر سابق سندیکای کارگران پالایشگاه تهران، در سال ۵۸ گروه‌های فشار و کمیته‌ ویژه‌ای که زیر نظر علی ربیعی تشکیل شده بود، "به خانه کارگر حمله و آنجا را از افراد مخالف خود تخلیه کردند."