رئیس مجلس عراق: بغداد میانجی‌ بین ایران و آمریکا شود

معترضان شعار می‌دادند که "نه به جنگ" و "آری به عراق" حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان شعار می‌دادند که "نه به جنگ" و "آری به عراق"

همزمان با ورود محمدجواد ظریف به بغداد محمد حلبوسی، رئیس مجلس این کشور گفته عراق می‌تواند برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن میانجی‌گری کند. در همین حال هزاران نفر در بغداد با برپایی تظاهرات خواستار عدم مداخله عراق در تنش اخیر میان ایران و آمریکا شده‌اند.

آقای ظریف روز شنبه در راس هیاتی از دیپلمات‌های ایرانی وارد بغداد شد تا با مقام‌های این کشور از جمله همتای خود در راس وزارت خارجه عراق دیدار و گفتگو کند. بالاگرفتن تنش میان ایران و آمریکا که بخش مهمی از آن را واشنگتن به تحرکات سپاه قدس ایران در عراق نسبت داده، محور اصلی دیدار آقای ظریف گزارش شده است.

در همین حال، خبرگزاری‌های ایران روز شنبه (25 مه) خبر دادند که عباس عراقچی، معاون وزیرخارجه هم از فردا برای رایزنی با مقام‌های کشورهای همسایه ایران به عمان، کویت و قطر سفر خواهد کرد؛ سه کشور حاشیه خلیج فارس که روابط دیپلماتیک خوبی با ایران دارند.

همزمان محمد حلبوسی، رئیس مجلس این کشور گفته عراق می‌تواند نقش میانجی را میان تهران و واشنگتن ایفا کند بلکه تنش میان دو کشور را به طور مستقیم بر عراق هم تاثیر گذاشته کاهش دهد.

سفر آقای ظریف به بغداد در حالی صورت گرفت که روز گذشته (جمعه) گزارش شد هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر با برگزاری تجمعی در بغداد از دولت عراق خواستند تا در تنش میان ایران و آمریکا اعلام بی‌طرفی کند.

بنابر گزارش‌ها از بغداد، شماری از اعضای گروه‌های مدنی عراق نیز در این تجمع حاضر شدند.

معترضان شعار می‌دادند که "نه به جنگ" و "آری به عراق". آنها نگرانند که عراق در تنش فزاینده بین ایران و آمریکا گرفتار شود، به ویژه حالا که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با اعزام نیروهای بیشتر در خاورمیانه، برای پشتیبانی متحدان علیه تهدید ایران موافقت کرده است.

همزمان با تجمع بغداد، ده‌ها تن از هواداران مقتدی صدر رهبر پرنفوذ شیعی عراق، در بصره و استان‌ دیوانیه در جنوب این کشور، دست به تجمع زدند.

معترضان از دولت عراق خواستند تا از هر گونه ورود به تنش فزاینده بین تهران و واشنگنتن بیرون بماند. آمریکا و ایران دو متحد بزرگ عراق به شمار می‌آیند.

بیشتر بخوانید

حق نشر عکس AFP
Image caption نخست وزیر عراق: به دنبال راه حل‌های جایگزین صدور نفت در صورت بسته شدن تنگه هرمز هستیم

هفته گذشته هم عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، گفته بود نمایندگانی را برای مذاکره با هدف "توقف تنش‌ها" میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.

پیشنهاد میانجی‌گری عراق هم‌زمان با بالا گرفتن جنگ لفظی و تنش میان ایران و آمریکا مطرح شده است.

رهبران ایران و آمریکا هر دو گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می‌گوید آماده مذاکره با ایران برای رسیدن به توافقی تازه است اما مقام‌های ارشد ایران دولت آمریکا را قابل اعتماد نمی‌دانند.

آنها می‌گویند خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در حالی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تمام گزارش‌های خود پایبندی ایران به توافق را تایید کرده بود، نشان می‌دهد که نمی‌توان به دولت فعلی آمریکا اعتماد کرد.