پیشنهاد ظریف در عراق؛ معاهده عدم تعرض با کشورهای منطقه

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به همراه محمد علی حکیم، وزیر خارجه عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به همراه محمد علی حکیم، وزیر خارجه عراق

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که این کشور تاکنون پیشنهادات مختلفی در مورد امضای معاهده عدم تعرض با همه کشورهای خلیج فارس ارائه کرده است.

به گفته آقای ظریف این پیشنهادات همچنان روی میز است.

وزیر خارجه ایران که به عراق سفر کرده، این سخنان را پس از دیدار امروز (یکشنبه ۲۶ مه/۵ خرداد) با همتای عراقی خود بیان کرد.

آقای ظریف همچنین با اشاره به این که ایران خواستار بهترین روابط با کشورهای منطقه خلیج فارس است، گفت که از "همه پیشنهادات گفتگو و تنش‌زدایی استقبال می‌کند".

وزیر خارجه ایران در صحبت های امروز خود همچنین با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای (برجام) و زیر پا گذاشتن قطعنامه‌های بین‌المللی از سوی این کشور گفت که "اقدامات اخیر ایران در مورد بحث هسته‌ای، به معنای خروج از برجام نیست، بلکه اقدامی در دفاع از حقوق خود در چارچوب این توافقنامه بین‌المللی است."

آقای ظریف روز شنبه (۲۵ مه/۴ خرداد) در راس هیاتی از دیپلمات‌های ایرانی وارد بغداد شد تا با مقام‌های این کشور از جمله همتای خود در راس وزارت خارجه عراق دیدار و گفتگو کند.

بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا که بخش مهمی از آن را واشنگتن به تحرکات سپاه قدس ایران در عراق نسبت داده، محور اصلی دیدار آقای ظریف گزارش شده است.

وزیر خارجه ایران از حمایت دولت عراق از ایران در شرایط فعلی و همچنین از تلاش این کشور برای حل و فصل مشکلات قدردانی کرد.

پیشتر به نقل از محمد حلبوسی، رئیس مجلس عراق گفته شد که این کشور می‌تواند برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن که به گفته او بر عراق هم تاثیر مستقیم گذاشته، میانجی گری کند.

دو روز پیش گزارش شد که هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه و همچنین اعضای گروههای مدنی با برگزاری تجمعی در بغداد از دولت عراق خواستند تا در تنش میان ایران و آمریکا اعلام بی‌طرفی کند.

هفته گذشته هم عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، گفته بود نمایندگانی را برای مذاکره با هدف "توقف تنش‌ها" میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.

از سال ۹۴ و حمله گروهی به سفارت عربستان در تهران در اعتراض به اعدام یک روحانی شیعه، روابط ایران و عربستان قطع شد. از آن زمان تنش میان دو کشور مسیری صعودی طی کرده و مقام‌های عالی‌رتبه تهران و ریاض، از جمله آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، علیه یکدیگر سخن گفته‌اند.

امارات متحده عربی نیز در کنار بحرین از مواضع عربستان حمایت می‌کند.

این گروه از کشورهای عربی خلیج فارس، تهران را به مداخله در امور داخلی‌شان متهم می‌کنند.