احتمال داوطلبانه و اختیاری شدن سربازی در ایران رد شد

سربازی حق نشر عکس Tasnim
Image caption ایران یکی از کشورهایی است که خدمت سربازی در آن اجباری است

ستادکل نیروهای مسلح ایران احتمال داوطلبانه و اختیاری شدن سربازی در این کشور و افزایش مدت سربازی به ۵ سال را رد کرده است.

ایران یکی از کشورهایی است که خدمت سربازی در آن اجباری است و طبق قوانین این کشور، هر مرد جوان که به سن ۱۸ سالگی می‌رسد باید به سربازی برود.

در یک سال اخیر اخبار و گزارش‌هایی مبنی بر تغییر قانون سربازی در ایران منتشر شده‌اند.

موسی کمالی، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به خبرگزاری ایسنا گفته است چنین تغییری مطرح نیست.

قانون نظام اجباری در سال ۱۳۰۴ با پیشنهاد رضا پهلوی، بنیان‌گذار سلسله پهلوی به تصویب رسید.

آقای کمالی گفته است تا کنون طرح‌های مختلفی در مورد سربازی بررسی شده‌اند که به دلیل مواد مختلفی از جمله "وارد شدن ضربه به توان دفاعی کشور" با آنها مخالفت شده است.

کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران سال پیش از طرح جدید مجلس برای تغییر شیوه اجرای خدمت وظیفه عمومی خبر داده بود اما این طرح هنوز به جایی نرسیده و در دست بررسی است.

طی سال‌های گذشته مراکزی مانند مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گزارش‌هایی در باره مدت خدمت سربازی منتشر کرده و با اشاره به طولانی بودن آن خواهان کاستن آن شده‌اند.

به عنوان مثال این مرکز در گزارشی که در سال ۱۳۸۴ منتشر کرد، گفت "مدت دو ساله خدمت سربازی... نارضایتی مردم و اکراه فرزندان آنها را به دنبال دارد."

فرار از سربازی یکی از مشکلاتی است که سازمان نظام وظیفه با آن رو‌به‌رو است. مقام‌های ایرانی گفته‌اند صدها هزار نفر "غایب از سربازی" در داخل و خارج از این کشور وجود دارند.

ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران سال پیش به خبرگزاری تسنیم گفته بود "بیشترین پرونده‌ در سازمان قضایی نیروهای مسلح مربوط به فرار از خدمت سربازی است."