روحانی: اگر این دولت نبود ایران برجام را می‌شکست

حسن روحانی حق نشر عکس Irna
Image caption حسن روحانی درباره فشارهای داخلی برای شکستن برجام از سوی ایران: نمی‌خواهم بیش از این مسئله را باز کنم چون این کار را به مصلحت نمی‌دانم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، حفظ توافق هسته‌ای (برجام) و جلوگیری از نقض آن از طرف ایران را از دستاوردهای دولت خود خوانده و گفته است:" اگر این دولت نبود برجام از سوی ایران شکسته می‌شد."

آقای روحانی شنبه شب در دیدار با روزنامه‌نگاران گفت که در پرونده برجام دولت او طوری عمل کرده که اجازه ندهد ایران محکوم شود و در عوض به گفته او آمریکا به دلیل خروجش از برجام از سوی کشورهای جهان "مقصر" شناخته شده است.

رئیس جمهور ایران این مسئله را "باعث افتخار" دولت خود دانست و گفت: "هیچ‌کس نمی‌تواند در این افتخار تردید کند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
روحانی می‌گوید اگر دولت نبود، ایران برجام را نقض می‌کرد

آقای روحانی توضیح بیشتری درباره فشارهای داخلی برای خروج از برجام نداد و گفت که نمی‌خواهد بیش از این مسئله را باز کند چون این کار را به مصلحت نمی‌داند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ماه‌های اخیر بارها امکان مذاکره با آمریکا را رد کرده و درباره برجام و اعتماد به آمریکا و اروپایی با لحنی انتقادی سخن گفته است.

آقای خامنه‌ای هفته گذشته درتازه‌ترین سخنرانی خود گفت: "من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم و بارها نیز به خود مسئولان این کار از جمله به آقای رئیس‌جمهور و وزیر محترم امور خارجه این مطلب را گفتیم و موارد زیادی را به آنها تذکر دادیم."

ایران حدود سه هفته پیش اعلام کرد که در واکنش به خروج آمریکا از برجام و ناکافی بودن اقدامات اروپایی‌ها بعضی تعهدات خود را در قبال برجام کاهش می‌دهد.

بعد از خروج آمریکا از این توافق و بازگرداندن تحریم‌های ایران و در پی آن افزایش فشار اقتصادی، گروهی از منتقدان دولت و محافظه‌کاران ماندن ایران در برجام را "بی‌فایده و بی‌معنی" می‌دانند.

آقای روحانی در حالی از عملکرد دولت خود در این زمینه دفاع می‌‎کند که توافق برجام با خروج آمریکا با مشکلات زیادی روبرو شده و کشورهای اروپایی حاضر در این توافق هم به دلیل "کارشکنی در اجرای تعهداتشان" مورد انتقاد دولت و مقام‌های ایران هستند.

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران: من به برجام به آن صورتی که عمل و محقق شد، خیلی اعتقادی نداشتم

"همه‌پرسی بن‌بست‌شکن است"

آقای روحانی در سخنان تازه خود بار دیگر به امکان برگزاری همه‌پرسی بر اساس قانون اساسی اشاره کرده و آن را "بن‌بست‌شکن" خوانده است.

او گفته که در سال ۱۳۸۳، در سال‌های ابتدایی مذاکرات ایران با اروپایی‌ها بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، از آیت‌الله خامنه‌ای خواسته که موضوع هسته‌ای به آرای مردم گذاشته شود.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
پیشنهاد روحانی برای شکستن 'بن بست' هسته‌ای

به گفته آقای روحانی در آن زمان رهبر ایران با این پیشنهاد موافقت کرده "اما در مورد زمان اجرای آن مطلبی عنوان نشد و پس از آن هم دولت تغییر کرد و روند به شکل دیگری ادامه یافت."

رئیس جمهوری ایران برای دومین بار در یک هفته اخیر به موضوع اختیارات رئیس جمهوری ایران در شرایط اقتصادی فعلی که آن را "شرایط جنگ" خوانده صحبت کرده است.

او بار دیگر با اشاره به این که رهبر ایران از او خواسته که "فرماندهی" اقتصادی" را در شرایط فعلی به دست بگیرد گفت: "باید در نظر داشته باشیم که شرایط جنگ با شرایط عادی تفاوت دارد و در ۸ سال دفاع مقدس تمام اختیارات در شورای عالی پشتیبانی جنگ جمع شده بود و امام راحل تمام این اختیارات را به این شورا محول کرده بود."

افزایش فشار اقتصادی به مردم انتقادها از دولت را افزایش داده و گفته‌های اخیر آقای روحانی نشان می‌دهد که او از این که در این شرایط "اختیارات کافی" ندارد ناراضی است.