ایران گزارش ها درباره گفت‌وگو با آمریکا را تکذیب کرد

موسوی حق نشر عکس IRIB

سخنگوی وزارت خارجه ایران در جریان بودن هرگونه گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم بین ایران و آمریکا را رد کرده است.

همزمان یک مقام ارشد وزارت خارجه ایران به عمان سفر کرده و وزیر خارجه عراق هم در دیداری با محمد جواد ظریف بار دیگر پیشنهاد میانجیگری میان ایران و آمریکا را داده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، عباس موسوی روز یکشنبه گزارش‌های منتشر شده به نقل از خالد الجارالله، معاون وزیر امور خارجه کویت، درباره آغاز مذاکره میان ایران و آمریکا را تکذیب کرد.

در هفته های اخیر با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا رهبر جمهوری اسلامی به صراحت مذاکره با ایالات متحده را رد کرده و مقام‌های ارشد دولتی هم گفت‌وگو در شرایط فعلی را غیرممکن دانسته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که کشورش را از توافق برجام خارج کرده می‌گوید آماده مذاکره برای رسیدن به توافقی تازه با ایران است.

او دوشنبه هفته پیش گفت مایل است "هرگاه ایران آماده باشد" با این کشور وارد گفت و گو شود اما درحال حاضر بحثی میان دو کشور در جریان نیست.

او در همان روز رسانه ها را به انتشار اطلاعات نادرست درباره گام های دولتش مقابل ایران متهم کرد و گفت که آمریکا برای شروع مذاکره با ایران تلاش نکرده است.

سفر عراقچی به عمان

بنابه گزارش ها عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، روز یکشنبه وارد عمان شد تا درباره "تحولات منطقه‌ای" با وزیر خارجه عمان دیدار کند.

این سفر درحالی انجام می شود که یوسف بن‌علوی، وزیر خارجه عمان هفته پیش گفته بود که کشورش در تلاش است تا از تنش میان ایران و آمریکا بکاهد.

آقای بن علوی دوشنبه ۲۰ مه ( ۳۰ اردیبهشت ) در سفری به ایران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرده بود. وزیر خارجه عمان در پایان سفرش به تهران گفت که کشورش به شدت نگران تنش میان ایران و آمریکا است.

بعد از آن وزارت خارجه عمان گفت که "عمان با کمک دیگران در تلاش است تا تنش بین آمریکا و ایران را کاهش دهد".

با این حال آقای بن‌علوی در پی آن سفر در پاسخ به این سوال بی‌بی‌سی عربی که آیا عمان نقشی به عنوان میانجی میان ایران و آمریکا ایفا می‌کند، گفته بود: "نه واقعا. ما آن طور که شما فکر می‌کنید نقش میانجی نداریم."

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هم گفت که سفر وزیر خارجه عمان "ارتباطی به موضوع میانجیگری این کشور در روابط تهران و واشنگتن ندارد".

عمان که روابط نزدیکی با ایران و آمریکا دارد در سال‌های گذشته و در چند مقطع حساس نقش واسطه مذاکرات بین تهران و واشنگتن را ایفا کرده است.

عمان در جریان مذاکراتی که سرانجام به توافق برجام انجامید نقش میانجی را بین ایران و آمریکا ایفا کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به همراه محمد علی حکیم، وزیر خارجه عراق

پیشنهاد عراق

عراق روز یکشنبه بار دیگر پیشنهاد میانجیگری میان آمریکا و ایران را مطرح کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس محمد حکیم وزیر خارجه عراق در جریان یک کنفرانس مشترک خبری در بغداد با همتای ایرانی خود گفت: "ما سعی داریم کمک کنیم و میانجیگیری کنیم" و افزود که بغداد "برای رسیدن به یک راه حل رضایت بخش تلاش خواهد کرد."

آقای ظریف در مورد افزایش تنش با آمریکا گفت که کشورش قادر به "با جنگ روبرو شود، چه جنگ اقتصادی چه نظامی که از طریق پایداری و نیروهایش خواهد بود."

این تازه ترین پیشنهاد عراق در این زمینه است که مقام های متعدد آن اخیرا در این باره اظهار نظر کرده اند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، روز ۳۱ اردیبهشت (۲۱ مه) گفته بود که نمایندگانی را برای مذاکره با هدف "توقف تنش‌ها" میان ایران و آمریکا به تهران و واشنگتن می‌فرستد.

آقای عبدالمهدی گفت که هیچ گروهی در عراق خواهان حرکت به سوی جنگ نیست.

آمریکا اخیرا با متهم کردن حکومت ایران برای تدارک حملاتی به منافع ایالات متحده از جمله در عراق، ناوگروه رزمی آبراهام لینکلن،‌ چهار بمب‌افکن بی‌۵۲ و سامانه دفاع موشکی پاتریوت را راهی خاورمیانه کرده است.

این در حالیست که مقامات ایرانی می گویند که ادعای آمریکا مبنی بر "تحرکات تهدیدآمیز" ایران در خلیج فارس کاملا جعلی است.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در تازه ترین اقدام روز ۲۴ مه اعزام ۱۵۰۰ نیروی نظامی به خاورمیانه را تایید کرد.

ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا روز جمعه گفت مسئولیت حمله به کشتی‌ها در فجیره را به سپاه پاسداران نسبت می‌دهد. براساس بیانیه این ستاد، از نظر پنتاگون مین‌های چسبان استفاده‌شده در این حمله متعلق به سپاه بوده است.

روز ۱۲ مه در دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی و دو نفتکش دیگر متعلق به امارات و نروژ در آب‌های نزدیک بندر فجیره در امارات عربی متحده انفجارهایی روی داد و خساراتی به بار آورد.

ایران هر گونه نقشی در آن حادثه را تکذیب کرده است.

موضوعات مرتبط