اظهارات سیاستمداران مرد درباره 'پرستو و پرستونماها'

پرستو حق نشر عکس Getty Images

داستان محمد علی نجفی و قتل همسر دومش میترا استاد در شبکه های اجتماعی از روز اول مورد توجه قرار گرفت؛ خود خبر که همه را شوکه کرد و بعد حاشیه‌هایی که هنوز برای اهالی شبکه‌های اجتماعی داغ است و اکنون با توییت مردان سیاست ایران وارد مراحل جدیدی شده است.

آقای نجفی در روزهای اول گفت که همسر دومش با نهادهای امنیتی ارتباط داشته. بعدا وزارت اطلاعات واکنش رسمی نشان داد و هر گونه ارتباطی را با میترا استاد رد کرد و حالا سیاستمردان ایران از پرستوها در شبکه‌های اجتماعی سخن گفته‌اند. اما این کاربران شبکه‌های اجتماعی بودند که ابتدا بحث پرستوها را مطرح کردند.

پرستوها کیستند؟

پرستو اصطلاحی است که در افکار عمومی برای اشاره به زنانی استفاده می‌شود که نهادهای امنیتی آنها را با اهداف سیاسی و امنیتی وارد زندگی سیاستمداران مرد می‌کنند.

تا الان برخی از نمایندگان مجلس ایران و رییس پیشین صدا و سیما با کنایه و غیرمستقیم یا از تجربه آقای نجفی گفته‌اند یا هم از تجربه خودشان نوشته‌اند.

مصطفی کواکبیان، نماینده مجلس ایران در توییتی نوشته:

"همه سیاستمداران باید مراقب رفتار خویش باشند واگر گفته شود مخالفان شهردار اسبق تهران (بخاطر افشاگری علیه قالیباف )از تله اخلاقی استفاده کرده اند. هرچند چنین ادعایی را در کمیسیون امنیت ملی مجلس پیگیری میکنم اما اگر آشیانه ای وجود نداشته باشد به کار گیری هر پرستویی بی فایده خواهد بود"

محمد سرافزار رئیس پیشین سازمان صداوسیما هم در توییتی نوشته:

"یک پرستونما به سراغ او امده بود ولی سر آنها به سنگ خورد".

او در این توییت که خطاب به غلامعلی حدادعادل است، از حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه هم انتقاد کرده است.

علی مطهری نماینده مجلس ایران هم در اینستاگرام در مورد آقای نجفی نوشته و به ماجرای پرستو ها اشاره کرده است:

"از اخبار رسیده و خصوصا سخنان خود آقای نجفی معلوم شد که افرادی در کشور پرستوهایی دارند که گاهی برگرد سیاسیونی که منتقد یا مخالف به شمار می‌روند به پرواز درمی‌آورند و آنگاه فیلم و عکس تهیه می‌کنند برای بستن دهان او و حذف وی از صحنه سیاست، غافل از این که اگر این روشها در دنیا مرسوم و رایج است و مجاز شمرده می‌شود، برای یک مسلمان مجاز نیست بلکه حرام است".

در پاسخ به برخی از این توییت‌ها، اسامی زنانی منتشر شده و آنها را به پرستو بودن متهم کرده‌اند.

اما هستند کاربرانی که می‌گویند قربانی هر هدفی داشته، حالا به قتل رسیده است، این اتهام پرستو بودن نباید خشونت خانگی علیه یک زن را توجیه کند. از طرفی هم هستند کاربرانی که عقیده دارند پرستوها در ایران خودشان قربانی سازمان‌های اطلاعاتی هستند و از روی اجبار وارد بازی می‌شوند.