نزار زکا: بدون شرط آزاد شدم و از پذیرش هر شرطی خودداری کردم

حق نشر عکس Reuters
Image caption نزار زکا، پس از آزادی از زندان در ایران و به محض ورود به بیروت با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دیدار کرد

نزار زکا، شهروند لبنانی که پس از طی نزدیک به چهار سال زندان در ایران دیروز آزاد شد، در نخستین گفتگوی تلویزیونی پس از بازگشت به بیروت گفت که بدون شرط آزاد شده و از پذیرش هر شرطی برای آزادی اش خودداری کرده است چون خودش را بیگناه می داند.

این در حالی است که سخنگوی قوه قضائیه ایران دیروز گفته بود که نزار زکا به صورت مشروط و پس از اطمینان از آن آزاد شده که مرتکب جرم نخواهد شد.

آقای زکا در این گفتگوی زنده که دیشب از تلویزیون العربیه پخش شد، گفت در آغاز بازداشتش با "انواع شکنجه" روبرو شده و در مراحل بعدی هم حبس او در زندان اوین که آن را یکی از زشت ترین زندانهای جهان وصف کرد، مصداق شکنجه روحی بوده است.

حق نشر عکس Reuters

وی در پاسخ به این پرسش که نقش حزب الله لبنان در آزادی او چه بوده است، گفت که آزادی خود را نتیجه تلاش میشل عون، رئیس جمهور لبنان می داند و اگر آقای عون برای آزادی او کمکی از هر فرد یا گروهی خواسته، او بی اطلاع است.

نزار زکا بازداشت خود در ایران را 'آدم ربایی' خواند

لبنان: ایران با آزادی نزار زکا، لبنانی زندانی در این کشور موافقت کرد

خانواده نزار زکا خواهان میانجی‌گری حسن نصرالله برای آزادی او شدند

سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته بود که نزار زکا با وساطت حزب‌الله آزاد شده است.

نزار زکا در این مصاحبه گفت که پس از آنکه بیش از یک سال امکان تماس با دیگر زندانیان را نداشت، دو سال پایانی حبس خود را در بندی عمومی گذرانده که خاص زندانیان خارجی بوده، زندانیانی که آنها را "بیگناه" توصیف کرد.

سه هم‌سلولی او در این بند، یکی فردی با نام خانوادگی منظوری بوده که تابعیت بریتانیایی داشته، دیگری زی یو وانگ، پژوهشگر چینی دانشگاه پرینستون که تابعیت آمریکایی دارد و دیگری هم فردی با تابعیت اتریشی.

آقای زکا تایید کرد که او را سپاه پاسداران دستگیر کرده بوده، نه وزارت اطلاعات و در بازجویی‌ها می کوشیده اند از او شواهدی دال بر جاسوس بودنش بیرون بکشند تا در نزاع‌های درون حکومت از آن استفاده کنند.

نزار زکا گفت که از این پس هیچگاه به ایران نخواهد رفت و هر بار که برای سفری سوار هواپیما شود، پیشاپیش اطمینان حاصل خواهد کرد که این هواپیما از آسمان ایران گذر نخواهد کرد.

نزار زکا اقامت دائم آمریکا دارد و کمتر از چهار سال پیش به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران بازداشت و به ده سال زندان محکوم شد.

آقای زکا در سال ۲۰۱۵ به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی در یک کنفرانس به تهران سفر کرده بود اما توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.