عفو بین‌الملل خواهان تحقیقات مستقل درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی در زندان فشافویه شد

شیرمحمدعلی (نفر اول از چپ) در اسفند ۹۷ اعتصاب کرد و در نامه‌ای سرگشاده از "عدم امنیت جانی" و "شرایط غیر انسانی زندان فشافویه" انتقاد کرده بود حق نشر عکس ipa.united4iran
Image caption شیرمحمدعلی (نفر اول از چپ) بارها نسبت به عدم امنیت جانی در فشافویه اعتراض کرده بود. نگهداری زندانیان سیاسی با محکومان جرایم خشن را از عوامل موثر در وقوع این قتل برشمرده است

سازمان عفو بین الملل قتل علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی عقیدتی ۲۱ ساله در زندان فشافویه تهران را شوکه کننده خوانده و خواستار تحقیقات فوری، موثر، مستقل و شفاف در این‌باره شده است.

عفو بین الملل در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه ۱۳ ژوئن منتشر کرد از مقامات ایران خواست که "فورا تحقیقاتی موثر، بیطرفانه و شفاف" درباره قتل علیرضا شیرمحمدعلی انجام دهد و "هرگونه قصوری" از جانب حکومت و مسئولان ایران در مرگ آقای شیرمحمدعلی "باید شناسایی شود."

بر اساس این بیانیه، عفو بین‌الملل یکی از عوامل موثر وقوع این قتل را این مساله دانسته که آقای شیرمحمدعلی و سایر زندانیان سیاسی و عقیدتی از محکومان به جرایم خشن مثل قتل جدا نگه‌داری نمی‌شوند و از این مساله "عمیقا ابراز نگرانی" کرده است.

علیرضا شیرمحمدعلی که تابستان سال گذشته به دلیل فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و پیام‎رسان تلگرام بازداشت و به جرم "توهین به رهبری" و تشکیل یک کانال تلگرامی به نام "آتئیست‌ها" به هشت سال زندان محکوم شد. او شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد، در زندان فشافویه در جنوب تهران به قتل رسید.

گزارش شده که او به دست دو زندانی دیگر که به اتهام ارتکاب قتل در زندان بودند، با ضربات چاقو کشته شده است.

خود آقای شیرمحمدعلی همراه یک زندانی سیاسی دیگر، سه ماه پیش در اعتراض به عدم امنیت جانی و شرایط غیرانسانی زندان فشافویه اعتصاب غذا کرده بود و در نوزدهمین روز اعتصاب خود در یک نامه سرگشاده از بی‌توجهی مسئولان زندان شکایت کرده و زندان فشافویه را "لجن‌زاری" نامیده بود که جای هیچ کس در آن نیست.

محمد هادی عرفانیان کاسب، وکیل آقای شیرمحمدعلی درباره قتل موکلش به خبرگزاری ایرنا گفت: "من از جزئیات به‌صورت دقیق خبر ندارم، ولی بر اساس اطلاعات موثق در بندی که مرحوم شیرمحمدعلی حضور داشت یک سلول بوده که دو قاتل داخل آن بودند و همیشه در آن بسته بوده است، اما آن شب آن دو نفر آقای شیرمحمدعلی را به داخل سلول کشیدند و او را به قتل رساندند."

به گفته وکیل آقای شیرمحمدعلی، بیش از ۳۰ ضربه چاقو به بدن او وارد شده "اما یک ضربه شدید به قلب و دیگری به شاهرگ بوده است. معمولا وقتی درگیری می‌شود یکی دو ضربه می‌زنند، ولی وارد کردن ۳۰ یا ۴۰ ضربه عجیب است."

عفو بین‌الملل خواهان آزادی همه زندانی‌هایی شد که که به خاطر "مخالفت مسالمت آمیز در حبس ناعادلانه هستند" و از مسئولان ایرانی خواسته است که اجازه دهند ناظران بین‌المللی از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درباره وضعیت حقوق بشر ایران، "مستقلا و بدون اطلاع قبلی از زندان فشافویه و سایر بازداشتگاه‌های ایران بازدید کنند."

دادستان تهران اعلام کرده است که دو نفر در این پرونده متهم هستند که یکی از آنها با اتهام قتل عمد روبرو است و فرد دوم به معاونت در قتل، و ضرب و جرح عمدی متهم شده است.

خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی روز چهارشنبه با حضور اعضای خانواده و دوستانش در بهشت زهرا، گورستان عمومی تهران، انجام شد.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به نقل از یکی از حاضران در این مراسم گزارش داد: "مادر علیرضا شیرمحمدعلی در حالی با لباس سفید و سیاه در این مراسم حاضر بود و به کمک عصا راه می‌رفت، با سجده بر پیکر فرزند ۲۱ ساله خود مدام با خود تکرار می‌کرد 'عروسی پسرم است امروز؛ عروسی پسرم است امروز'."

حق نشر عکس Twitter
Image caption تصویری از مراسم خاکسپاری علیرضا شیرمحمدعلی در بهشت زهرا تهران

زندان فشافویه یا زندان تهران بزرگ در ابتدا برای محکومان مواد مخدر ساخته شده بود اما طی سال‌های اخیر زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله شماری از دروایش به این زندان منتقل شده‌اند.