نزار زکا: در اوین از من خواسته‌هایی داشتند ولی قبول نکردم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نزار زکا، آزادی پس از چهار سال

نزار زکا، شهروند لبنانی که نزدیک به چهار سال در ایران زندانی بود به اظهارات محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران واکنش نشان داده که او را به در پیش گرفتن رویکرد "بسیار ناجوانمردانه" متهم کرده است.

آقای زکا در مصاحبه‌ای که پس از آزادی انجام داد گفت در آغاز بازداشتش با "انواع شکنجه" روبرو بوده است. او گفت در این چهار سال، "با شکنجه‌های روحی و جسمی"‌ در زندان اوین، که آن را یکی از زشت‌ترین زندان‌های جهان توصیف کرد، مواجه بوده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption نزار زکا گفته است که از این پس هیچگاه به ایران نخواهد رفت

محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران امروز، پنج‌شنبه ۲۳ خرداد گفت آقای زکا "به جای تقدیر و تشکر از نظام جمهوری اسلامی و نظام قضایی ایران، این رویکرد بسیار ناجوانمردانه را در پیش گرفته است."

نزار زکا می‌گوید آزادی خود را نتیجه تلاش میشل عون، رئیس جمهور لبنان می‌داند اما مقام‌های قضایی ایران می‌گویند او با وساطت دولت لبنان و گروه حزب‌الله آزاد شده است.

آقای منتظری گفته است اگر "لازم باشد مدارک و اسناد کافی که نزد ما قرار دارد و همچنین مصاحبه‌ها، فیلم‌ها و مستنداتی که وجود دارد را منتشر می‌کنیم."

آقای زکا به بی‌بی‌سی فارسی گفته است در زندان "از من خواسته‌هایی داشتند ولی من قبول نکردم پای هیچ چیزی را هم امضا نکردم." او گفته است هیچ سند و مدرک و فیلمی از او وجود ندارد.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حرف‌های زندانی لبنانی دو روز بعد از رفتنش از ایران

آقای زکا تاکید کرده که "علیه جمهوری اسلامی ایران فعالیتی نکرده و در مدت بازداشت به چیزی اعترافی نکرده است."

آقای زکا در سال ۲۰۱۵ به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران برای سخنرانی در یک کنفرانس به تهران سفر کرد اما توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

نزار زکا گفته است که از این پس هیچگاه به ایران نخواهد رفت.

موضوعات مرتبط