بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی دنیا نسبت به افزایش تنش‌ها در تنگه هرمز هشدار داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption یکی از دو نفتکشی که در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت

شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیا نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داده است.

هشدار بیمکو پس از حملات اخیر به دو تانکر نفتی صورت گرفته است.

دو کشتی روز پنجشنبه در نزدیکی ساحل جنوبی ایران هدف قرار گرفتند. آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده، اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی بیمکو گفته است بدون جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
هشدار کشتیرانها در مورد نا‌امنی در خلیج فارس و دریای عمان

'شلیک ایرانی‌ها به سوی پهپاد آمریکایی'

شبکه خبری سی‌ان‌ان در یک گزارش اختصاصی به نقل از یک مقام نظامی که نامش فاش نشده نوشته است که ساعتی قبل از حمله به نفتکش‌ها، ایرانیان به سوی یک پهپاد آمریکایی شلیک کرده است.

به گفته این منبع آگاه، دو ساعت قبل از حمله به نفتکش‌ها، یک قایق ایرانی وجود یک پهپاد آمریکایی را در بالای سر خود شناسایی کرد و به سویش موشک زمین به هوا شلیک کرد.

این گزارش می‌افزاید که موشک‌های ایرانیان به پهپاد اصابت نکرد.

این مقام آمریکایی گفته است که قبل از حمله به نفتکش‌ها، نظامیان آمریکایی متوجه نزدیک شدن شناورهای ایرانی به نفتکش‌ها شده بودند.

این نخستین بار است که آمریکا ادعا می‌کند پیش از حمله به نفتکش‌ها، اطلاعاتی از فعالیت‌های ایرانیان در دریای عمان داشته است.

سی‌ان‌ان که این گزارش را منتشر کرده تاکید کرده که تصاویر چنین رویدادی را رویت نکرده است.

در این گزارش آمده که این حادثه شبیه به اتفاق مشابهی است که چند روز قبل در دریای سرخ رخ داد. در آن حادثه موشک‌هایی که گروه حوثی‌ها شلیک کرده بودند، پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد.

Image caption هنوز این گزارش و اتهامات تازه به شکل رسمی منتشر نشده است

تلاش آمریکا برای ایجاد 'اجماع جهانی علیه ایران'

پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا گفته است تمرکز او، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، ایجاد "اجماع جهانی" علیه ایران است.

دولت آمریکا ویدیویی منتشر کرده و ادعا می‌کند این ویدیو، نیروهای سپاه پاسداران را در حال تلاش برای جدا کردن یک مین عمل نکرده از نفتکش ژاپنی نشان می‌دهد.

در واکنش، دولت آلمان گفته است این ویدیو برای نتیجه‌گیری درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها کافی نیست.

دولت روسیه هم خواهان تحقیقات بین‌المللی در این باره شده و در باره "نتیجه‌گیری شتابزده" در این باره هشدار داده است.

ایران با انکار دخالت در این حملات می‌گوید کسانی در پی بی‌ثبات کردن رابطه این کشور با جامعه جهانی هستند.

اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انکار ایران در دست داشتن به این حملات را رد کرده و گفته است ویدیویی که کشورش منتشر کرده نشان می‌دهد نیروهای ایرانی در این حملات دست داشته‌اند.

این ویدیو را سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا منتشر کرده است. در این ویدیو یک قایق گشتی دیده می‌شود که به نزدیکی نفتکش ژاپنی کوکوکا رفته و تلاش می‌کند یک مین عمل نکرده را از بدنه آن جدا کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است شواهد مرتبط با این حملات باید به طور مستقل بررسی شوند. آقای گوترش نمی‌تواند به طور مستقل دستور تشکیل کمیته تحقیق در این باره را صادر کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد باید خواهان این مساله شود.