وزیر خارجه آمریکا، ایران را مسئول حملات به نفت‌کش‌ها دانست

پومپئو حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پومپئو در کنفرانس خبری ویژه‌ای که روز پنج‌شنبه برای اعلام موضع کشورش درباره حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان برگزار شد

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه گفت که کشورش با توجه به "اطلاعاتی که به دست آورده، نوع سلاح به کار رفته و پیچیدگی حملات" به این نتیجه رسیده که ایران مسئول حملات به نفت‌کش‌ها در دریای عمان است.

وزیر خارجه آمریکا هیچ سند مشخصی برای اثبات این اتهام ارائه نکرد.

او در جمع خبرنگاران گفت: "نتیجه‌گیری دولت ایالات متحده این است که جمهوری اسلامی ایران، مسئول حملاتی است که امروز در خلیج عمان رخ داده است."

در جریان حملات روز پنج‌شنبه، دو کشتی نفت‌کش در منطقه دچار آتش‌سوزی شدند. خدمه هر دو کشتی نجات پیدا کرده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
ایران حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان را مشکوک خواند

آقای پومپئو همچنین گفت که این اقدام، بخشی از سری اقدامات ایران برای بی‌ثبات ساختن منطقه است. او گفت که از نماینده آمریکا در سازمان ملل خواسته تا مساله را در شورای امنیت مطرح کند.

ایران نه تنها دست داشتن در حملات روز پنج‌شنبه را رد کرده، بلکه محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این حملات را "مشکوک" خوانده است.

آقای ظریف در توییتی، به همزمانی این حملات با سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اشاره کرده و نوشته است: "حملات گزارش شده به نفتکش‌های مرتبط با ژاپن در حالی رخ داد که شنیزو آبه برای گفتگوهایی گسترده و دوستانه با آیت‌الله خامنه‌ای ملاقات می‌کرد. حتی کلمه مشکوک هم نمی‌تواند گویای آن چیزی باشد که پشت پرده ماجرای امروز بوده است. پیشنهاد ایران برای مجمع گفتگوی منطقه‌ای الزامی است."

در همین حال خبرگزاری‌های این کشور هم تصاویری از خدمه یکی از کشتی‌ها‌ی آسیب دیده را منتشر کرده و نوشته‌اند این ۲۳ خدمه در بندر جاسک مستقر شده‌اند و نفتکش آنها هم در این بندر ایران پهلو گرفته است.

این دومین بار ظرف یک ماه گذشته است که نفت‌کش‌ها در این منطقه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند. در جریان آتش‌سوزی‌های روز ۱۲ می که در نزدیکی بندر فجیره (متعلق به امارات) رخ دادند نیز آمریکا، ایران را مسئول "خرابکاری" نامید. ایران آن اتهام را نیز رد کرده بود.

حملات روز پنج‌شنبه، واکنش‌های گسترده بین‌المللی نیز به دنبال داشت و از جمله آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل آن را محکوم کرد. آقای گوترش گفت که منطقه تاب یک درگیری بزرگ را ندارد.

ضمن اینکه در پی اتفاقات روز پنج‌شنبه در خلیج فارس و دریای عمان، قیمت نفت دو و دو دهم درصد در بازارهای جهانی افزایش یافت.

بیشتر بخوانید: