روحانی: ایران به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حسن روحانی برای شرکت در نشست سیکا به شهر دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) سفر کرده است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران بار دیگر اعلام کرد که اگر باقی امضاکنندگان برجام به تعهدات خود عمل نکنند " ایران به صورت یک طرفه نمی‌تواند تنها طرف متعهد به برجام باقی بماند."

آقای روحانی که در نشست سران کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا (سیکا) سخن می‌گفت، از دیگر کشورهای امضاکننده برجام خواست که "سهم خود را برای حفظ این توافق مهم بپردازند."

رئیس‌جمهور ایران همچنین بار دیگر یادآوری کرد که ایران طبق بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام، اجرای تعهداتش را کاهش داده و "در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب، به ناچار اقدامات بیشتری" انجام خواهد داد.

او هیچ اشاره‌ای به جزییات این اقدامات بیشتر نکرد.

کاهش سطح اجرای تعهدات ایران در چارچوب دو بند ۲۶ و ۳۶، از روز ۱۸ اردیبهشت (۸ مه) آغاز شده است. از آن روز ایران فروش مازاد اورانیوم غنی‌شده و آب سنگین را متوقف کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس یادگاری سران سیکا که روز شنبه در دوشنبه برگزار شد

ایران همان زمان نیز در نامه‌ای به سران کشورهای امضاکننده برجام، این مساله را اطلاع داد.

در بخشی از بند ۲۶ برجام آمده بود که آمریکا باید با حسن نیت برای دوام برجام تلاش کند. آمریکا همچنین موظف شده بود که بعد از لغو تحریم‌های اتحادیه اروپا، در مسیر نفع بردن ایران از این موضوع، سنگ‌اندازی نکند.

اما آمریکا به رهبری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، از توافق برجام خارج شد و از آن زمان، کمپینی همه جانبه را برای ضربه زدن به اقتصاد ایران، تحریم بیشتر و همچنین محدود کردن معاملات غیرآمریکایی‌ها با ایران آغاز کرده است.

بند ۳۶ برجام که آقای روحانی در سخنرانی روز شنبه به آن اشاره کرد، به رفع اختلافات و سازوکار چگونگی مقابله با عدم رعایت برجام توسط یکی از طرفین اختصاص دارد.

رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی خود در نشست سیکا، آمریکا را به "قانون شکنی"، "بی‌ثبات‌سازی کشورهای منطقه"، "نقض حق تعیین سرنوشت"، "استمرار سیاست‌های توسعه‌طلبانه" و "یکجانبه‌گرایی" متهم کرد.

آمریکا می‌گوید که برجام برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای کافی نیست و به همین دلیل از آن خارج شده است.

اما باقی امضاکنندگان برجام، از جمله متحدان اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) این نظر دولت آمریکا را رد کرده‌اند و همچنان از برجام حمایت می‌کنند.

در عین حال ایران می‌گوید که این حمایت‌ها کافی نیست و کشورهای اروپایی باید برای مقابله با تحریم‌های یکجانبه آمریکا، گام‌های عملی، موثر و فوری بردارند.

همزمان تنش میان ایران و آمریکا، به دلیل حمله به دو نفتکش در آبهای خلیج فارس بالا گرفته است.

ایران این حملات را "مشکوک" خوانده، اما در مقابل آمریکا می‌گوید که ایران در این حملات دست داشته است.

کشتی‌هایی که هدف حمله قرار گرفتند، حامل محموله‌هایی برای ژاپن بودند. این حملات درست در روزی رخ داد که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن برای دیدار با مقام‌های ایرانی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، به تهران سفر کرده بود.

Image caption آقای روحانی در سفر به دوشنبه، دیداری جداگانه نیز با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهور تاجیکستان داشت. روابط دو کشور در چهار سال اخیر به دلیل اتهاماتی که دولت تاجیکستان علیه ایران مطرح کرده بود، با مشکلاتی روبه‌رو شده بود