محمد بن سلمان: ما به دنبال جنگ در منطقه نیستیم

همه خدمه دو کشتی کوکوکا کاریجیس (چپ) و فرانت آلتایر نجات یافتند حق نشر عکس Frederick A Terry/Artjom Lofitski
Image caption همه خدمه دو کشتی کوکوکا کاریجیس (چپ) و فرانت آلتایر نجات یافتند

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط گفته عربستان به دنبال جنگ در منطقه نیست اما آماده دفاع از تمامیت ارضی و منافع خود در برابر هر تهدیدی است. عربستان همچون آمریکا و بریتانیا ایران را مسئول حملات روز پنجشنبه به دو نفتکش در دریای عمان می‌داند. ادعایی که ایران آن را قویا رد می‌کند.

اگر چه مقصر دانستن ایران از سوی عربستان غیرقابل پیش‌بینی نبود اما اظهارات ولیعهد عربستان که بسیاری او را حکمران اصلی این کشور می‌دانند می‌تواند اثر مستقیمی بر سطح تنش در خاورمیانه بگذارد.

محمد بن سلمان روز شنبه (۲۶ خرداد) در گفتگو با شرق الوسط گفته ریاض برای پاسخ دادن به هر تهدیدی "تردید نخواهد کرد".

"ما جنگ در منطقه نمی‌خواهیم... اما در مقابله با تهدید مردم، تمامیت ارضی و استقلال و منافع‌مان تردید نخواهیم کرد."

او همچنین با اشاره به سفر شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن به تهران گفته: "رژیم ایران به دیدار نخست وزیر ژاپن از تهران احترام نگذاشت و در حالی که او (شینزو آبه) هنوز در تهران بود دو نفتکش که یکی از آنها ژاپنی بود را هدف قرار داد."

روز شنبه (۲۵ خرداد) خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان هم خواستار "پاسخی قاطع و فوری" به حملات روز پنجشنبه شد.

وزیر انرژی عربستان هشدار داده که این چنین حملاتی تهدیدکننده ثبات بازار انرژی و عرضه آن خواهد بود.

خبر مرتبط

آمریکا می‌خواهد درباره ایران 'اجماع جهانی' بسازد

روز پنجشنبه دو تانکر در دریای عمل و نزدیکی آب‌های ایران مورد اصابت اشیایی انفجاری قرار گرفتند و یکی از آنها برای ساعاتی در آتش سوخت.

هیچ کدام از دو نفکتش آلتایر فرانت و کوکوکا کاریجیس غرق نشدند و خدمه آنها را هم یک کشتی نجات ایرانی و یک ناوچه آمریکایی نجات دادند.

این در حالی روی داد که ماه گذشته هم چهار نفتکش در بندر فجیره امارات متحده عربی با خرابکاری روبرو شدند و بدنه آنها آسیب دید اما به کسی آسیبی نرسید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حمله به نفت‌کش‌ها؛ آیا "اجماع جهانی" مطلوب آمریکا شکل خواهد گرفت؟‏

ساعاتی بعد از این حملات، آمریکا انگشت اتهام را به سوی ایران گرفت و مدعی شد شواهدی به دست آورده که حکایت از دخالت ایران در این حملات دارد.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، یک روز بعد از این حملات فیلمی را منتشر کرد که ادعا شده در آن یک قایق تندروی ایرانی با نزدیک شدن به بدنه یکی از دو کشتی آسیب دیده تلاش می‌کند شیی که پنتاگون گفته احتمالا "یک مین عمل نکرده بوده" را از بدنه جدا کند.

ادعایی که ایران به آن واکنشی مستقیم نشان نداده اما آلمان گفته به صرف تنها این ویدئو نمی‌توان درباره مقصر حملات روز پنجشنبه نتیجه‌گیری کرد.

این حملات خیلی زود بروی بازار نفت اثر گذاشت و روز جمعه بهای نفت با ۴ درصد افزایش روبرو شد.

امروز (شنبه ۱۵ ژوئن) هم شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، که بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیاست نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داده است.

جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی بیمکو گفته است بدون جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.

خبر مرتبط

کشتی کوکوکا کاریجیس تنها ۳۰ کیلومتر با سواحل ایران فاصله داشت که مورد حمله قرار گرفت.

شرکت کشتیرانی بی‌اس‌ام که کشتی کوکوکا کاریجیس را مدیریت می‌کند گفته خدمه کشتی پس از آن که آتش سوزی و یک مین عمل نکرده را مشاهده کرده‌اند عرشه کشتی را ترک کرده‌اند.

اما یوتاکا کاتادا، رئیس شرکت کوکوکا سانجیو که مالکیت کشتی کوکوکا کاریجیس را دارد گفته خدمه شاهد این بوده‌اند که کشتی از هوا و توسط دو شیی پرنده هدف قرار گرفته است.

آقای کاتادا با اشاره به محل سوراخ شدن این کشتی گفته حفره ها در بالای خط تماس بدنه با آب پدید آمده‌اند و بر همین اساس نتیجه گرفته که اژدر و مین‌های درون آب نمی‌توانسته‌اند علت انفجارها باشند.

نفتکش دیگری که در جریان این حملات آسیب دید فرانت آلتایر نا دارد که بارش بنزین سنگین بود از امارات متحده عربی به سوی تایوان می‌رفت. کوکوکا کاریجیس هم متانول بار زده بود و از عربستان به سوی سنگاپور می‌رفت.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهند که آسیب به دماغه فرانت آلتایر موجب نشست مقداری از بنزین سنگین آن به آبهای دریای عمان شده هر چند مخزن‌ها دچار حریق نشده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پومپیو، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها متهم کرد

تلاش آمریکا برای ایجاد 'اجماع جهانی علیه ایران'

پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا گفته است تمرکز او، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، ایجاد "اجماع جهانی" علیه ایران است.

دولت آمریکا ویدیویی منتشر کرده و ادعا می‌کند این ویدیو، نیروهای سپاه پاسداران را در حال تلاش برای جدا کردن یک مین عمل نکرده از نفتکش ژاپنی نشان می‌دهد.

در واکنش، دولت آلمان گفته است این ویدیو برای نتیجه‌گیری درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها کافی نیست.

دولت روسیه هم خواهان تحقیقات بین‌المللی در این باره شده و در باره "نتیجه‌گیری شتابزده" در این باره هشدار داده است.

ایران با انکار دخالت در این حملات می‌گوید کسانی در پی بی‌ثبات کردن رابطه این کشور با جامعه جهانی هستند.