سرلشکر باقری: اگر بخواهیم جلوی صدور نفت از خلیج فارس را بگیریم، علنی اعلام می‌کنیم

سرلشکر باقری گفته است جمهوری اسلامی ایران "همچون آمریکا تروریست فریبکار، پنهانکاری نخواهد کرد" حق نشر عکس IRNA
Image caption سرلشکر باقری گفته است جمهوری اسلامی ایران "همچون آمریکا تروریست فریبکار، پنهانکاری نخواهد کرد"

سرلشکر پاسدار محمدباقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در جمهوری اسلامی ایران، گفته است اگر این کشور "اراده‌ای" برای جلوگیری از صدور نفت از خلیج فارس داشته باشد، "آن اراده را به طور کامل محقق و به طور علنی و آشکار اعلام خواهد کرد".

اظهارات سرلشکر باقری در واکنش به حمله هفته گذشته به دو نفتکش در دریای عمان است. ایالات متحده آمریکا گفته است که این حمله کار ایران بوده است.

آقای باقری در همین خصوص گفته است که آمریکا این حملات را "مبنای اتهام به ایران قرار داده است" و تاکید کرده است که کشورش "همچون آمریکا تروریست فریبکار و ناامن کننده جهان و اذناب منطقه‌ای و بین‌المللی آن، فریبکاری و پنهانکاری نخواهد کرد".

به گفته این فرمانده ارشد نظامی نیروهای مسلح ایران "در صورت نیاز به صورت علنی ، آشکار و پرقدرت و با شدت با دشمنان ملت و منافع ملی کشور ، برخورد و در منطقه‌ای بسیار وسیع از آن دفاع خواهد کرد و هیچ ملاحظه‌ای را درقالب پنهان کاری و فریبکاری نخواهد داشت."

پنجشنبه هفته گذشته، همزمان با دیدار شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن، با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، اعلام شد که دو نفتکش در آب های دریای عمان، هدف حمله مسلحانه قرار گرفتند.

ایران این اتهامات را رد کرده است.

نخست‌وزیر ژاپن در آن دیدار قرار بود که پیام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را به ایران منتقل کند. آیت‌الله خامنه‌ای در جریان این دیدار گفت که "ترامپ را شایسته ارسال هیچی پیامی نمی داند".

دونالد ترامپ بهار سال گذشته در اجرای وعده های انتخاباتی خود از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام خارج شد و تمامی تحریم‌هایی را که رفع شده بود، مجددا برقرار کرد.

به فاصله کوتاهی پس از این تصمیم، آمریکا سلسله تحریم‌های تازه‌تری هم علیه ایران به اجرا گذاشت که به سقوط صادرات نفت ایران از حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به کمتر از یک میلیون شد. آمریکا گفته است به "فشار حداکثری" به ایران ادامه می دهد تا رفتار این حکومت "عادی" شود.

یکی از اهداف آمریکا از تحریم های جدید علیه ایران "به صفر رساندن درآمد نفتی" جمهوری اسلامی ایران عنوان شده است اما همزمان با شروع این تحریم ها ایران تهدید کرد که در صورتی که نتواند نفت خود را از خلیج فارس صادر کند "دیگران هم نخواهند توانست نفت از منطقه صادر کنند".

در یکی از تازه ترین اقدامات آمریکا که به تنش میان دو کشور دامن زده، ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را یک سازمان "تروریستی" خارجی نامید. برخی از کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و اسرائیل از این تصمیم استقبال کرده اند.

در اقدامی متقابل ایران هم نظامیان آمریکا در خاورمیانه را "تروریست" خوانده است.

از زمان تروریستی خوانده شدن سپاه پاسداران، دو بار نفتکش ها در آب های دریای عمان هدف حمله قرار گرفته اند. ایران این وقایع را مشکوک خوانده و خواستار روشن شدن حقایق مرتبط با آن شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد، دبیرکل اتحادیه عرب، شماری از رهبران کشورها از جمله طرف های ایران در توافق اتمی، خواستار کنترل تنش های روز افزون در منطقه شده اند و درباره احتمال "درگیری غیر منتظره" در خلیج فارس هشدار داده اند.