نماینده آمریکا پیش از سفر به خاورمیانه: هدف آوردن ایران پای میز مذاکره است

هوک حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای هوک می گوید "کارزار فشار علیه ایران موثر است"

فرستاده ویژه دولت آمریکا می گوید که سیاست نهایی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در مقابل ایران آوردن این کشور به پای میز مذاکره است.

برایان هوک که روز چهارشنبه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان کنگره صحبت می کرد گفت: "هیچ کس نباید درباره آرزوی ما برای صلح یا آمادگی ما برای عادی سازی روابط، در صورت رسیدن به یک توافق جامع، شک داشته باشد."

آقای هوک گفت: "ما امکان یک آینده خیلی روشن تر برای مردم ایران را طرح کرده ایم" و افزود که "کارزار فشار موثر است."

او گفت: "اساس سیاست ما ماهیت اقتصادی و دیپلماتیک دارد. با این حال اخیرا ایران با خشونت به آن واکنش نشان داده. ایران باید جواب دیپلماسی را با دیپلماسی بدهد، نه با تروریسم، خونریزی و اخاذی."

این اظهارات در خلال طرح نگرانی هایی در کنگره در مورد افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاورمیانه مطرح می شود.

پنتاگون به تازگی، بعد از حملاتی به دو نفتکش در دریای عمان، اعزام هزار نیروی دیگر به خاورمیانه را تصویب کرد. آمریکا ایران را مسئول حمله به نفتکش ها می داند، اتهامی که ایران رد کرده.

دولت ترامپ و جمهوری اسلامی می گویند که به دنبال جنگ نیستند اما بعضی اعضای کنگره به خصوص دمکرات ها ابراز نگرانی می کنند که افزایش نیروها در منطقه می تواند شانس درگیری تصادفی را افزایش دهد.

تد دویچ، رئیس دمکرات کمیته روابط خارجی، گفت: "به جای واداشتن ایران به بازگشت بر سر میز مذاکره، سیاست دولت خطر سوءمحاسبه را افزایش می دهد، که آمریکا و ایران را به مناقشه ای نظامی نزدیک تر می کند."

بحث مجوز جنگ

آقای هوک در جلسه روز چهارشنبه از دادن پاسخی صریح به سوالات رئیس کمیته روابط خارجی در این مورد که آیا دولت ترامپ "مجوز سال ۲۰۰۱ استفاده از نیروی نظامی علیه تروریست ها" را به عنوان ابزاری برای اقدام نظامی علیه ایران مشروع می داند یا نه طفره رفت.

او گفت: "من کارشناس قانون اختیارات جنگ نیستم. می توانم به شما بگویم که هرکاری ما انجام دهیم قانونی خواهد بود."

او همچنین در پاسخ به این سوال که آیا ایران مسئول مرگ آمریکایی ها در حملات ۱۱ سپتامبر بود گفت: "نه".

او تاکید کرد که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران جنبه دفاعی خواهد داشت: "حرفی از اقدام تهاجمی نیست."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا ایران را در حمله به نتکش ها مقصر می داند، اتهامی که ایران قویا رد کرده

ادامه رایزنی ها در منطقه

به گفته وزارت خارجه آمریکا آقای هوک که مشاور ارشد وزیر خارجه آمریکاست روز ۱۹ ژوئن راهی خاورمیانه خواهد شد. او در این سفر ملاقات های دوجانبه ای با مقام های عربستان سعود، امارات متحده عربی، کویت، عمان و بحرین خواهد داشت.

موضوع این مباحثات در منطقه "پرخاشگری منطقه ای ایران" از جمله حملات اخیر به دو نفتکش در دریای عمان عنوان شد. در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است "او همچنین اطلاعات بیشتر امنیتی درباره تهدیدهای فعالی که ایران در حال حاضر متوجه منطقه می کند بحث خواهد کرد."

حکومت ایران همواره استدلال کرده است که آمریکا با دخالت در منطقه باعث تنش و ناامنی می شود.

آقای هوک پس از آن در روز ۲۷ ژوئن با نمایندگان آلمان، بریتانیا و فرانسه به رایزنی خواهد نشست.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش می دهد مشاور ارشد امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در امور دیپلماتیک روز چهارشنبه برای گفت و گو با مقام های ایرانی به تهران سفر کرده است. هدف این سفر کاهش تنش در منطقه عنوان شد.

این دیپلمات به نام امانوئل بون قبلا هم در ایران کار کرده و کارشناس خاورمیانه است.

یک مقام فرانسوی به رویترز گفت: "مشاور دیپلماتیک روز ۱۹ ژوئن به ایران سفر کرد... تا دیدارهایی در سطح عالی با هدف کمک به کاهش تنش در منطقه داشته باشد."

همزمان خبرگزاری فارس در صبح روز پنجشنبه گزارش می دهد که "پهپاد جاسوسی «گلوبال‌هاوک» آمریکا، بامداد امروز در سواحل کوه‌مبارک استان هرمزگان، توسط پدافند نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سرنگون شد."

این خبرگزاری نزدیک به سپاه نوشت: "این هواپیما جاسوسی به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان تجاوز کرده بود."

حق نشر عکس US Department of Defense

تکذیبیه تازه ایران

از سوی دیگر وزیر دفاع ایران اتهام نقش داشتن ایران در حمله به نفتکش ها را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا امیر سرتیپ امیر حاتمی گفت: "اتهام زنی‌ها به نیروهای مسلح ایران و فیلم منتشر شده در رابطه با حادثه رخ داده برای کشتی‌ها در خلیج فارس مستند نیست و ما این اتهام را به صورت قاطع رد می کنیم."

او گفت: "نیروهای مسلح و سازمان بنادر پس از وقوع حادثه برای نفتکش‌ها جز نخستین نیروهایی بودند که برای امداد رسانی به سراغ نفتکش‌ها رفتند و در نفتکش نخست ۲۳ نفر را نجات دادند."

به گفته او "زمانی که نیروهای ما برای امداد به سراغ نفتکش دوم رفتند خدمه این کشتی اعلام کردند که شناور دیگری پیشتر به آنها امدادرسانی کرده است و این یعنی اینکه آمریکایی‌ها زودتر از ما به منطقه‌ای که ادعا می‌کنند فیلمی در آنجا ضبط شده رسیده‌اند."

یک روز بعد از حمله روز پنجشنبه ۱۳ ژوئن به دو نفتکش در دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز، سنتکام، (فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا) ویدیویی را منتشر کرد که به گفته آن یک قایق گشتی سپاه پاسداران ایران را نشان می‌دهد که تلاش می‌کند یک مین عمل نکرده را از بدنه نفتکش‌ کوکوکا جدا کند.

ارتش آمریکا همچنین می گوید که حدود سه ساعت بعد از دریافت گزارش حمله به نفتکش "فرانت التر"، یک قایق گشتی ایران از کشتی "هیوندای دوبی" که خدمه فرانت التر را نجات داده بود می خواهد آنها را تحویل دهد و که این کشتی از دستور اطاعت می کند.

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه ۱۷ ژوئن هم عکس های تازه ای منتشر کرد که می گوید نشان می دهد نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اخیرا در دریای عمان به دو نفتکش خارجی حمله کرده است.