جو بایدن: خروج ترامپ از برجام زمینه‌ساز رویارویی نظامی شده

جو بایدن معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بود حق نشر عکس AFP
Image caption جو بایدن معاون باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بود

جو بایدن، معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا و جدی‌ترین نامزد فعلی حزب دموکرات برای انتخابات سال آینده می‌گوید "فاجعه خودساخته" دونالد ترامپ در خروج یک جانبه از برجام نه تنها به توافق بهتری ختم نشده بلکه ایران در آستانه بازگشت به برنامه هسته‌ای خود است و زمینه رویارویی نظامی میان دو کشور هم پدید آمده است.

آقای بایدن که به همراه باراک اوباما و جان کری از معماران اصلی توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی بود روز پنجشنبه (۲۰ ژوئن) در توییتر نوشت: "استراتژی پرزیدنت ترامپ در قبال ایران یک فاجعه خودساخته است. ما در خاورمیانه دو اولویت داریم؛ یکی دست نیافتن ایران به سلاح هسته‌ای و دوم سلامت شریان عبور نفت از تنگه هرمز که حالا آقای ترامپ در هر دو زمینه شکست خورده است."

او در ادامه این رشته توییت با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی و ایران نوشته: "او به طور یک جانبه از این توافق خارج شد و قول داد که با این کار و بازگرداندن تحریم‌ها جلوی رفتار ایران در منطقه را بگیرد... اما ایران حتی پرخاشجوتر شد. او (ترامپ) همچنین وعده داده که با خروج از برجام یک توافق بهتر در راه است اما نتیجه این شد که حالا ایران در حال افزودن بر ذخایر (اورانیوم) خود است."

اخبار مرتبط

جو بایدن که مطابق آخرین نظرسنجی‌ها در میان بیش از ۲۰ نامزد حزب دموکرات برای کاندیداتوری این حزب در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری فعلا پیشتاز بلامنازع است، در توییتی دیگر گفته: "باعث تاسف است که حالا مایک پومپئو، وزیر خارجه، از ایران می‌خواهد که به مفاد همان توافقی پایبند بماند که دولت ترامپ از آن (به طور یکجانبه) خارج شده... با خروج از برجام احتمال رویارویی نظامی افزایش یافت. یک جنگ دیگر در خاورمیانه آخرین چیزی است که به آن نیاز داریم."

معاون سابق باراک اوباما همزمان تاکید کرده که این موضع او به معنای حمایت از تهران نیست: "اشتباه نکنید. ایران همچنان به کارهای بد خود چون نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم در منطقه ادامه خواهد داد."

در یکی دو هفته گذشته دونالد ترامپ که هنوز باید منتظر نتیجه انتخابات‌های درون حزبی دموکرات‌ها بماند تا رقیب اصلی خود را بشناسد روی گزنده سخنان خود را به سوی جو بایدن نشانه گرفته است.

این در حالی است که کارزارهای مقدماتی حزب دموکرات در ابتدای راه است و در کنار جو بایدن چندین چهره سرشناس دیگر چون برنی سندرز، الیزابت وارن، کاملا هریس و کوری بوکر که همگی سناتورهای برجسته کنگره هستند وارد گود این رقابت‌ها شده‌اند.

با این حال، از زمان ورود جو بایدن به این کارزارها او با فاصله چشمگیری از سایر رقبا پیش افتاده و شاید هم به همین دلیل آقای ترامپ از هم اکنون جو بایدن را رقیب اصلی سال آینده خود تشخیص داده است.