آمریکا: هیچ پیامی از طریق عمان به ایران ندادیم

اورتاگوس حق نشر عکس Getty Images
Image caption سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایران باید دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد

سخن‌گوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید کشورش هیچ پیغامی از سوی عمان برای ایران نفرستاده است و این خبر نادرست و بخشی از "پروپاگاندای دولت ایران" است.

دیروز ابتدا خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های ایرانی نوشت که آمریکا از طریق عمان برای تهران نامه‌ای فرستاده اما ساعتی بعد این ادعا از سوی مقام‌های ایرانی تکذیب شد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر جمعه (۳۱ خرداد) ضمن تکذیب ارسال هرگونه پیامی از طریق عمان به ایران تاکید کرد که واشنگتن انتظار دارد تهران دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد.

کیوان خسروی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایران هم روز جمعه به شبکه خبر ایران گفته بود: "این موضوع تحت هیچ عنوان صحت ندارد."

تنش میان ایران و آمریکا پس از ساقط کردن یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی در حوالی تنگه هرمز، وارد مرحله جدیدی شده است.

دو طرف همدیگر را مقصر می‌دانند؛ در حالی که ایران مدعی است این پهپاد وارد حریم هوایی این کشور شده بود، آمریکا می‌گوید هواپیمای این کشور بر فراز آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته است.

این واقعه باعث شده بود که عصر پنجشنبه همه در واشنگتن دی سی، پایتخت آمریکا، منتظر واکنش فوری و سخت آمریکا باشند.

اما در ساعات اولیه عصر روزنامه نیویورک تایمز مدعی شد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تنها دقایقی پیش از حمله هوایی به سه نقطه نظامی در جنوب ایران، دستور لغو و بازگشت هواپیماها را صادر کرده است.

بیشتر بخوانید

این خبر نیویورک تایمز در نخستین ساعات روز جمعه از سوی آقای ترامپ تایید شد.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشت: "دیشب آماده بودیم تا با زدن سه هدف تلافی کنیم، وقتی پرسیدم چند نفر کشته می‌شوند، یک ژنرال گفت ۱۵۰ نفر قربان، کمی تعمق کردم و ١٠ دقیقه قبل از حمله متوقفش کردم."

رئیس جمهور آمریکا گفت: "متناسب با ساقط کردن یک پهپاد بدون سرنشین نبود. من عجله‌ای ندارم، ارتش ما بازسازی شده، حاضر و آماده است و با فاصله زیاد بهترین در جهان. تحریم‌ها دارند اثر می‌گذارند و از دیشب بیشتر هم شده‌اند. ایران هرگز نمی‌تواند به سلاح هسته‌ای دست یابد، نه علیه آمریکا و نه علیه جهان."

پس از آن تمام رسانه‌های آمریکایی توجه خود را به چگونگی این رویداد متمرکز کردند. چهره‌های ارشد حزب دموکرات چون نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان هم کلیت قضیه را زیر سوال بردند و به علت بی‌اطلاع ماندن از نقشه چنین حمله‌ای اظهار نگرانی کردند.

بیشتر بخوانید