برخورد با 'دختر تهرانپارس'؛ دستور توقف بازداشت و عزل ماموران صادر شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
برخورد جنجالی پلیس تهران با دختری که آب بازی می‌کرد

رئیس پلیس تهران ساعاتی بعد از اعلام خبر بازداشت و عزل دو مامور در ارتباط با برخورد خشن آنها با یک دختر در منطقه تهرانپارس، دستور داد که برخورد با این ماموران متوقف شود.

صبح روز سه‌شنبه چهارم تیر حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، به خبرنگاران گفت جانشین کلانتری و یکی از مأموران کلانتری منطقه بازداشت و از سمت خود عزل شده‌اند.

اما ساعاتی بعد مرکز اطلاع رسانی پلیس تهران بزرگ اعلام کرد که دستور توقف برخورد با ماموران صادر شده و اجرا یا تعلیق مجازات آنها تا پایان تحقیقات به تعویق افتاده است.

این مرکز می‌گوید آقای رحیمی به دلیل دریافت "گزارش‌های جدیدی" درباره ماجرای تهرانپارس دستور تازه را صادر کرده است.

انتشار فیلمی از برخورد خشن یک مامور بدون یونیفرم انتظامی در حضور ماموران دیگر با یک دختر در پارک پلیس تهرانپارس، موجی از واکنش‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

این فیلم را کمپین "چهارشنبه‌های سفید" منتشر کرد که هدفش را اعتراض به حجاب اجباری و حمایت از آزادی پوشش در ایران اعلام کرده است. فیلم به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده و از دختری که با او برخورد شده با عنوان "دختر تهرانپارس" یاد شده است.

به گفته رئیس پلیس تهران سه مرد و دو زن جوان به دلیل "خودداری از عمل به دستور پلیس، هنجارشکنی و درگیری با مأمور و نیز کشف حجاب" همچنان در بازداشت پلیس هستند.

حق نشر عکس White Wednesdays
Image caption تصویری از فیلم برخورد

در پارک چه اتفاقی افتاد؟

در این فیلم که به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، یک مامور مرد دختری را که جیغ می‌کشد، با زور و خشونت با خود می‌کشد و در میان اصدای اعتراض برخی حاضران در صحنه، سوار ماشین نیروی انتظامی می‌کند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در توضیح ماجرا گفته است که بعد از ظهر روز اول تیر "در تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی اعلام شد که عده‌ای جوان در وضعیتی نامناسب در پارک پلیس هستند و شئونات را زیر پا گذاشته‌اند."

به گفته آقای رحیمی ماموران ابتدا به این افراد تذکر داده‌اند اما آنها "با مأموران درگیر شده و اقدام به رفتارهای نامناسبی با مأمور ما کردند و به قانون نیز تمکین نکردند که پس از آن درگیری رخ داد."

رئیس پلیس پایتخت در پاسخ به این سوال که آیا نیروی انتظامی فیلمی از این ماجرا ضبط کرده گفت: "ما رفتار مامورانمان را مستندسازی می‌کنیم اما در این مورد دوربین نداشتیم."

"آب‌بازی در پارک"

یک شاهد حاضر در محل حادثه گفته است که او و دوستانش از جمله دختری که در فیلم با او برخورد می‌شود، برای آب‌بازی به پارک رفته بودند.

این شاهد می‌گوید با آمدن پلیس بسیاری فرار کردند اما دوست او "جواب پلیس را داده" و به همین دلیل "به طرز فجیعی مورد ضرب و جرح قرار گرفته است".

دیروز مرکز اطلاع‌رسانی پلیس تهران بزرگ در اطلاعیه‌ای در همین زمینه گفته بود که پنج دختر و پسری که اکنون در بازداشت هستند "فاقد حرکات طبیعی و نرمال و همچنین پوشش مناسب بودند، با انجام شوخی‌های سخیف، نامتعارف و به دور از شئون اخلاقی و عرف جامعه با یکدیگر، موجبات جریحه‌دار شدن احساس شهروندان و به دنبال آن نارضایتی و اعتراض دیگر افراد حاضر در پارک را فراهم کرده‌اند."

در آن اطلاعیه آمده بود: "برخورد با این‌گونه جرایم که موجب جریحه‌دار شدن عفت عمومی جامعه می‌شود علاوه بر اینکه از مطالبات جامعه به شمار می‌آید از وظایف پلیس نیز محسوب می‌شود."

تذکر به وزیر کشور

علاوه بر انتقادهای گسترده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی مطرح شده، یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ایران هم از طرح سوال از وزیر کشور برای توضیح درباره "برخورد خشن نیروی انتظامی" شده است.

پروانه سلحشوری گفته است که ۳۰ نماینده مجلس در تذکر کتبی به وزیر کشور خواهان توضیح درباره این برخورد شده‌اند.

خانم سلحشوری که عضو فراکسیون زنان مجلس هم هست به خبرگزاری ایسنا گفت که تذکر دادن آدابی دارد و "این رفتارها باعث اغتشاش در جامعه می‌شود."

او گفته قابل قبول نیست که "عده‌ای حس کنند قدرت دارند و همه کاره هستند و می‌توانند انگ بزنند و با کسانی که حامی ندارند، برخورد کنند."

او به ماجرای دیگری هم که به تازگی اتفاق افتاد و در آن یک راننده اسنپ به دلیل حجاب یک زن او را پیاده کرد، اشاره کرده و گفته است "متأسفانه به اسم امر به معروف و نهی از منکر این کارها انجام می‌شد."

در آن ماجرا نهادها و رسانه‌های حکومتی تمجید و تکریم بسیاری از راننده کردند و از او در چندین مراسم تقدیر کردند.