ترامپ: سران ایران تنها زبان قدرت را می‌فهمند

دونالد ترامپ حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، به ایران هشدار داد که هر حمله به هر چیز آمریکایی را با واکنشی کوبنده پاسخ خواهد داد.

آقای ترامپ در یک رشته توییتر نوشت "رهبر ایران کلمات خوب و مشفقانه نمی‌فهمد" و آنچه سران ایران می‌فهمند فقط "زور و قدرت است."

او نوشته که "مردم فوق‌العاده ایران بی‌هیچ دلیلی دارند رنج می‌کشند و رهبرشان همه پول خود را خرج ترور می‌کند" و افزوده است: "آمریکا فراموش نکرده که ایران دو هزار آمریکایی را با بمب‌های کنار جاده و ضدزره کشته و شمار زیادی را مجروح کرده است."

رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تکرار کرد که ارتش آمریکا قوی‌ترین ارتش جهان است و این کشور در دو سال گذشته یک و نیم تریلیون دلار در آن سرمایه‌گذاری کرده‌ است.

آقای ترامپ در توییتی دیگر نوشت: "بیانیه‌ای بسیار ناآگاهانه و توهین‌آمیزی که ایران امروز منتشر کرد نشان می‌دهد آنها واقعیت را درک نمی‌کنند. هر حمله ایران به هر چیز متعلق به آمریکا، با نیروی عظیم و کوبنده مواجه خواهد شد. در بعضی زمینه‌ها، کوبنده به معنای محو کامل است. دیگر از اوباما و جان کری خبری نیست!"

امروز حسن روحانی در واکنش به اقدام اخیر کاخ سفید برای تحریم‌های بیشتر علیه ایران، گفته بود "آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند و امروز کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهد".

رئیس جمهوری ایران تحریم آیت‌الله خامنه‌ای را که به گفته او "رهبر شیعیان در سراسر جهان" است، "مضحک و وقیحانه" و اقدامات کاخ سفید، وزارت دفاع و سنتکام در این مدت را "غیرمعقول و یاوه‌گویی" خواند.

'مسیر دیپلماتیک'

در تحولی دیگر در روز سه شنبه مارک اسپر، کفیل وزارت دفاع آمریکا، می گوید امیدوار است بتواند حمایت متحدان کشورش در ناتو را برای گشودن در دیپلماسی با ایران جلب کند.

به گفته آقای اسپر که برای شرکت در اجلاس ناتو به بروکسل سفر کرده، به خبرنگاران گفت: "آمریکا در پی جنگ با ایران نیست. بلکه ما در پی یک مسیر دیپلماتیک هستیم."

آقای اسپر که به تازگی عهده دار کفالت وزارت دفاع آمریکا شده، خواستار آن شد که متحدان آمریکا در ناتو به عنوان قدم اول در ابراز نگرانی و انزجار از اقدام های منطقه ای ایران با ایالات متحده هم صدا شوند.

آقای اسپر با اشاره به تنش های پیش آمده در خلیج فارس و دریای عمان گفت: "این (تنش ها) ایران در برابر آمریکا نیست. این به طور قطع ایران در برابر منطقه و جامعه جهانی است."

او با اشاره به حملات صورت گرفته به کشتی های تجاری و سرنگونی پهپاد آمریکایی ایران را به تهدید آزادی کشتیرانی در آب های آزاد و آزادی تردد هوایی متهم کرد.

در دو هفته اخیر تنش بین ایران و آمریکا رو به افزایش بوده است. آمریکا دوازده روز پیش ایران را متهم کرد که به دو نفتکش ژاپنی و نروژی حمله کرده و به آنها خسارت زده است. ایران این موضوع را بشدت تکذیب می‌کند.

یک هفته پس از ماجرای نفتکش‌ها، سپاه پاسداران ایران اعلام کرد یک پهپاد جاسوسی آمریکا را سرنگون کرده است. ایران می‌گوید این پهپاد وارد فضای هوایی‌اش شده بود اما آمریکا می‌گوید پهپاد در فضای بین‌المللی بوده است.

پس از آن گفته شد دونالد ترامپ دستور حمله به "سه هدف" را در ایران داده اما بعد برای پرهیز از کشته شدن حدود "۱۵۰" ایرانی این دستور را "نیم ساعت" پیش از اجرا لغو کرده است.

دو روز پیش رسانه‌های آمریکا خبر دادند که آمریکا در همان روز به برخی تاسیسات و تجهیزات سپاه پاسداران حمله سایبری کرده است. به نوشته واشنگتن پست این حمله باعث از کار افتادن سیستم‌های کامپیوتری کنترل تجهیزات موشکی‌ شده است. ایران موفق بودن این حمله سایبری را "بی‌اساس" خوانده است.

دیروز آمریکا رهبر ایران و دفترش و تعدادی از فرماندهان سپاه پاسداران را تحریم کرد و گفته شد محمد جواد ظریف وزیر خارجه هم بزودی مشمول تحریم خواهد شد.