آیت‌الله خامنه‌ای: ایران با انقلاب اسلامی، خود را از توسری‌خوری خلاص کرد

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آمریکا آیت اله خامنه ای و نهاد رهبری را دو روز پیش تحریم کرد

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در اولین اظهارت پس از تحریم او و نهاد رهبری از سوی ایالات متحده آمریکا گفته است "ملت ایران با انقلاب اسلامی، خود را از لاک توسری‌خوری خلاص کرد و هویت ایرانی با خصوصیات اسلامی در آن بروز کرد".

آقای خامنه ای در دیدار با مدیران و کارکنان قوه قضائیه سخنرانی کرده و از ابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضائیه خواسته برنامه ای را که پیش از انتصاب به این سمت ارائه کرده بود "بدون اغماض پیش ببرد و عملیاتی کند".

او گفته "وقتی پرونده ای ده سال در محاکم به نتیجه نمی رسد، از نظر مردم نشان‌دهنده ناتوانی و سردرگمی دستگاه قضایی در این پرونده است، بنابراین باید پرونده ها با سرعت لازم به نتیجه برسند و احکام صادر شده اجرا شوند".

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته "این ملت طالب عزت، استقلال و پیشرفت است، لذاست که هرچه دشمنان ظالم فشار می‌آورند تأثیری در او نمی گذارد".

آقای خامنه ای نشانه "تاثیر نداشتن فشارها بر مردم ایران" را برگزاری "راهپیمایی‌ها و انتخابات‌ها" دانسته است. او گفته "آخر امسال هم یک انتخاباتی هست؛ من می‌دانم که ملت ایران با وجود تردیدآفرینی‌هایی که بعضی می‌کنند، با شور و شوق در این انتخابات هم حضور پیدا می‌کند".

khamenei.ir
وقتی پرونده ای ده سال در محاکم به نتیجه نمی رسد، از نظر مردم نشان‌دهنده ناتوانی و سردرگمی دستگاه قضایی در این پرونده است
آیت الله علی خامنه ای
رهبر جمهوری اسلامی ایران

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، دو روز پیش با صدور فرمانی، آقای خامنه ای و نهاد رهبری جمهوری اسلامی را تحریم کرد و به دولت اجازه داد نهادهای وابسته و منصوبان رهبر ایران را به فهرست تحریم ها اضافه کند. آمریکا اعلام کرده قصد دارد وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران را هم تحریم کند.

آقای خامنه ای در سخنرانی امروز خود بار دیگر مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفته "منفورترین و خبیث ترین دولت جهان که عامل جنگ، تفرقه، چپاول و غارت کشورها و ملت ها است، ملت شریف ایران را هر روز مورد ناسزا و اتهام قرار می دهد اما مردم ایران از این اعمال زشت امریکا جا نمی خورند و عقب نمی‌نشینند".

آیت الله خامنه ای گفته "امریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند تا هر بلایی می خواهند سر ملت بیاورند".

وزارت خارجه ایران تحریم آیت الله خامنه ای و نهاد رهبری و تصمیم به تحریم وزیر خارجه را "بستن همیشگی راه دیپلماسی با دولت آمریکا" توصیف کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز گذشته با انتقاد از تحریم آیت الله خامنه‌ای گفته بود که او مانند دیگر رهبران جهان دارای ثروت نیست و "یک حسینیه و یک خانه ساده دارد".

آقای روحانی با انتقاد از تصمیم رئیس جمهور آمریکا گفته بود "آنها دچار ناتوانی ذهنی شده‌اند و امروز کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری انجام می‌دهد".

چند ساعت پس از این اظهارت، دونالد ترامپ به گفته های آقای روحانی واکنش نشان داد و در یک رشته توییت نوشت "رهبر ایران کلمات خوب و مشفقانه نمی‌فهمد" و آنچه سران ایران می‌فهمند فقط "زور و قدرت است."