ایران در رسانه‌ها آمریکا: جنگ با صدام در قیاس با جنگ با ایران پیک‌نیک است

نفت‌کش‌ها حق نشر عکس AFP / Getty
Image caption نیویورک تایمز نسبت به شروع دوباره جنگ نفتکش‌ها که یک بار در آخرین ماه‌های جنگ عراق و ایران روی داد هشدار داده

نیویورک‌تایمز در حالی از تلاش تاکنون ناموفق وزیر دفاع آمریکا برای ایجاد یک اتئلاف دریایی متشکل از ناوهای جنگی کشورهای مختلف در خلیج‌فارس خبر داده که سی‌ان‌ان شکست دموکرات‌ها در به تصویب رساندن قانون منع حمله بدون مجوز به ایران را برجسته کرده و یک نامزد دموکرات به فاکس‌نیوز از نقش حلقه نئوکان‌های جنگ‌طلب در اطراف دونالد ترامپ گفته است.

روز جمعه و همزمان با تلاش‌ها در اروپا برای منصرف کردن ایران از افزایش سطح ذخایر اورانیوم غنی‌ شده خود، روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی تحت عنوان "آیا رویارویی ترامپ با ایران یک جنگ نفت‌کش‌های دیگر به راه خواهد انداخت؟" به حضور مارک اسپر، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در مقر ناتو پرداخته و تلاش‌هایی که این مقام نظامی آمریکایی برای تشکیل ائتلافی برابر ایران در دستور کار دارد را مورد ارزیابی قرار داده است.

هلن کوپر، گزارشگر ویژه پنتاگون نیویورک‌تایمز نوشته: "دونالد ترامپ در تلاش است از کشورهای جهان بخواهد با اعزام ناوهای جنگی خود به خلیج‌فارس به آمریکا در ایجاد یک ناوگان دریایی برای حفاظت از عبور نفت‌کش‌ها در تنگه هرمز کمک کنند. این در حالی است که بسیاری از (ژنرال‌ها) در پنتاگون نسبت به این اقدام هشدار داده‌اند و گفته‌اند چنین ماموریتی سوق دادن اوضاع به سوی یک رویارویی نظامی است."

با وجود این ژنرال مارک اسپر، سرپرست جدید وزارت دفاع این اقدام را بسیار متفاوت از مقدمه‌چینی برای یک حمله نظامی دیده و گفته چنین ائتلاف دریایی تنها "گماشتن دیدبان" برای ایران است.

خبر مرتبط

با وجود این ولی نصر، رئیس دانشکده مطالعات بین‌المللی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به هلن کوپر از نیویورک‌تایمز گفته: "هیچ‌کس نمی‌داند نقشه آمریکا در قبال ایران چیست؟ آیا به دنبال مذاکره هستیم یا جنگ؟"

این مدرس سرشناس دانشگاه جان هاپکینز در ارتباط با تلاش پنتاگون برای تشکیل این اتئلاف دریایی گفته: "ما از (کشورها) می‌خواهیم به ابتکار استراتژیکی بیپوندند در حالی که برای آنها روشن نمی‌کنیم که قصدمان چیست."

گزارشگر نظامی نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های پنتاگون نوشته هدف اسکورت کردن تک‌تک نفتکش‌ها در تنگه هرمز نیست - هم اکنون به طور متوسط روزانه ۵۰ نفتکش از این آبراه عبور می‌کنند - اما نیت دولت آمریکا این است که با مستقر کردن ناوهای جنگی بیشتر به ایران این پیام را بفرستد که "حواسمان حسابی هست و اگر تهدیدی صورت گیرد ما همین نزدیکی هستیم".

حق نشر عکس FOX News
Image caption تولسی گبرد نخستین زن کهنه‌سرباز آمریکایی (جنگ عراق) است که به کنگره راه یافته است

نامزد دموکرات: جنگ عراق در برابر جنگ (احتمالی) با ایران یک پیک‌نیک محسوب خواهد شد

تولسی گبرد، نماینده ایالت هاوایی در کنگره آمریکا که وارد کارزار رقابت درون حزبی دموکرات‌ها برای نامزدی ریاست جمهوری سال آینده هم شده به شبکه تلویزونی فاکس نیوز گفته حلقه‌ای از نئوکان‌ها (نومحافظه‌کاران)، به همراه عربستان و اسرائیل اطراف دونالد ترامپ را گرفته‌اند و او را به سمت جنگ با ایران سوق می‌دهند.

خانم گبرد در این گفتگوی زنده تلویزیونی گفت: "آنها دینامیت را کار گذاشته‌اند و فتیله آن را هم روشن کرده‌اند و حالا فقط این به پرزیدنت ترامپ بستگی دارد که بخواهد قبل از رسیدن آتش به دینامیت فتیله را جدا ‌کند یا خیر."

خانم گبرد که نخستین زن کهنه سرباز آمریکاییی است که به کنگره کشورش راه یافته به فاکس نیوز گفت او ضمن مخالفت با تحریم‌های آمریکا علیه ایران بنابر تجارب مستقیم خودش در خلال حضور در عراق به سال ۲۰۰۵ باور دارد که هرگونه جنگی با ایران بسیار دشوار خواهد بود و با وجود این که او در اوج کشته‌شدن نظامیان آمریکایی در عراق به این کشور اعزام شده بود معتقد است آنچه در عراق بر نیروهای آمریکایی گذشته در برابر هر جنگی با ایران "یک پیک‌نیک محسوب می‌شود."

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران هنوز واکنشی به ارزیابی آمریکا مبنی بر شکل‌گیری حمله پهپادی از داخل خاک عراق به عربستان نشان نداده است

واشنگتن پست: حمله به خطوط نفت عربستان از عراق صورت گرفت نه از یمن

لاودی موریس، رئیس دفتر روزنامه واشنگتن‌پست در بیت‌المقدس در یاداشتی به تحلیل تلاش اروپا برای منصرف کردن ایران از خروج از برجام پرداخته اما در بخشی از این یادداشت به خبری که لابه‌لای اخبار چند روز گذشته گم شده بود اشاره کرده و نوشته: "مقام‌های آمریکایی تایید کرد‌ه‌اند که حمله پهپادی روز ۱۴ مه به خطوط نفتی عربستان که پیش‌تر گمان می‌شد از سوی حوثی‌ها در یمن صورت گرفته باشد، در حقیقت از داخل عراق هدایت شده است. ایران در عراق از گروه‌های شبه‌نظامی متعددی حمایت می‌کند."

خانم موریس در ادامه نوشته: "یک سخنگوی ارتش عراق از اظهار‌نظر در این باره خودداری کرد."

نتیجه ارزیابی آمریکا از این حمله را نخستین‌بار نشریه وال استریت ژورنال منتشر کرده بود.

اخبار مرتبط

در ادامه این یادداشت روزنامه‌نگار واشنگتن پست به اظهارت برایان هوک، نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه آمریکا درباره راه‌اندازی سیستم مالی اروپا اینستکس اشاره کرده و به نقل از آقای هوک نوشته: "تحریم‌های آمریکا تاکنون ۵۰ میلیارد دلار را از ایران گرفته است."

خبر مرتبط

حق نشر عکس CNN
Image caption خبرنگار سی‌ان‌ان یک روز کامل پای صندوق رای‌گیری مربوط به حمله به ایران نشسته

سی‌ان‌ان؛ روزی که آییننامه‌ها در کنگره خم شدند و رکوردی جدید ثبت شد

تد برت، تهیه‌کننده ارشد شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان روز جمعه از سحر تا غروب در مجلس سنا صندوق رایی که برای محدود کردن اختیارات کاخ‌سفید در حمله نظامی به ایران تعبیه شده بود را زیر نظر گرفته بود.

او ماجرا را این طور شرح داده: "ساعت ۵ صبح جمعه. در حالی که ماه هنوز در آسمان است راهروهای کنگره به تحرک افتاده است. قطارهای زیر ساختمان کنگره به راه افتاده‌اند و ماموران آسانسورهایی که فقط مخصوص تردد سناتورهاست سر پست خود حاضر شده‌اند."

"سناتورها با چشمانی خواب‌آلود یکی‌یکی از راه می رسند تا در رای‌گیری که قرار است طولانی‌ترین رای‌گیری دوران معاصر آمریکا شود شرکت کنند... چهار سناتور دموکرات هم که همین شب گذشته (پنجشنبه) در نخستین مناظره تلویزیونی در میامی فلوریدا بودند باید بیایند..."

"ساعت ۵:۰۲ بامداد. دیک دوربین دومین سناتور ارشد کنگره رای اول را به صندوق می‌اندازد... ساعت ۱۰:۱۸ دقیقه صبح است و رکورد طولانی‌ترین رای‌گیری در تاریخ معاصر کنگره شکسته شد... رکورد قبلی به یک لایحه در دوران اوباما تعلق داشت."

علت توجه ویژه تهیه‌کننده سی‌ان‌ان به این رای‌گیری آن بود که جمهورخواهان که کنترل سنا را در دست دارند ابتدا مخالف به رای گذاشتن این طرح بودند اما نهایتا با تهدید دموکرات‌ها برای بلوکه کردن لایحه بودجه وزارت دفاع، میچ مک‌کانل، رئیس مجلس سنا موافقت کرد که این طرح را روز جمعه به رای بگذارد و بر خلاف سنت معمول هم به آن فرصت دهد که اولین ساعت شروع به کار سنا تا آخرین لحظه کار این مجلس صندوق رای‌گیری آماده پذیرفتن آرا باشد

بیشتر بخوانید

تلاش دموکرات‌ها برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز به ایران شکست خورد

تد برت در ادامه این گزارش به آمد و رفت و اخذ رای سناتورها در ساعات مختلف روز اشاره می‌کند و به نقل از سناتور جیم ریش، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا می نویسد: "در تمام مدتی که در کنگره بودم این نخستین بار است که می‌بینم متممی برای لایحه بودجه بعد از تصویب کل لایحه به رای گذاشته می‌شود. اصلا نمی‌دانستم که چنین چیزی حتی ممکن است. اما گویا این گوشه و آن گوشه تبصره‌هایی وجود دارد که چنین رای‌گیری را ممکن می‌کند."

لایحه بودجه دفاعی دولت آمریکا دیروز (پنجشنبه) به تصویب رسید اما از آنجا که چند سناتور دموکرات برای حضور در مناظره انتخاباتی به میامی فلوریدا رفته بودند چاک شومر، رهبر دموکرات‌ها در سنا خواسته بود رای‌گیری به امروز (جمعه) موکول شود.

"ساعت ۲ بعد از ظهر. سناتور هریس و سناتور جیلیبرند (که هر دو در مناظره‌های فلوریدا بودند) به اتفاق هم آمدند و رای دادند... از میان سناتورهای نامزد ریاست‌جمهوری، برنی سندرز آخرین نفر بود که ساعت ۳:۱۰ دقیقه رای داد."

در پایان این ماراتن رای‌گیری جمهوری‌خواهان با ۴۱ رای مخالف عملا مانع تصویب آن طرح شدند تا اکثریت سنا نشان دهد که در مقابله با ایران با کاخ‌سفید به اندازه کافی (۶۰ رای) افتراق ندارد.