سخنگوی قوه قضاییه از اتهامات معاون پیشین آملی لاریجانی پرده برداشت

از اکبر طبری به ندرت تصویری در رسانه‌ها موجود است؛ او که معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی در قوه قضائیه بود در این عکس کلاه مشکی بر سر دارد حق نشر عکس MIZAN
Image caption از اکبر طبری به ندرت تصویری در رسانه‌ها موجود است؛ او که معاون اجرایی صادق آملی لاریجانی در قوه قضائیه بود در این عکس کلاه مشکی بر سر دارد

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، امروز در یک نشست خبری بازداشت اکبر طبری، معاون رئیس پیشین قوه قضائیه، را تأیید کرد و گفت که در این پرونده افراد دیگری نیز بازداشت شده‌اند.

آقای اسماعیلی درباره اتهام اکبر طبری، گفت "موضوع پرونده آنچه در بیرون گفته می‌شود نیست بلکه راجع به ارتباطات ناصواب و خلاف با برخی از افراد پرونده‌ها و توصیه و اعمال نفوذ در پرونده‌های قضایی" است.

روز گذشته حسن نوروزی، نماینده مجلس و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از بازداشت آقای طبری خبر داده بود.

همزمان محمدعلی پورمختار، نماینده اصولگرای مجلس دهم نیز گفته بود اکبر طبری همراه صادق لاریجانی، رئیس پیشین قوه قضاییه، به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است. دفتر آقای لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت است، اما این ادعا را رد کرد.

حالا سخنگوی قوه قضائیه با انتقاد از هر دو نماینده‌ مجلس که درباره آقای طبری اطلاع‌رسانی کردند گفته "از هر دو نماینده مجلس که در این باب اظهار نظر کردند گله دارم. قرار نیست شخص دیگری سخنگوی قوه قضاییه باشد. اخبار قوه قضاییه را باید سخنگوی آن بیان کند. چرا این دو نماینده که از دو طیف متفاوت هستند و یک نماینده دیگری که از محتوای پرونده بی‌اطلاع هستند نظر می‌دهند؟"

پیش از این دو نماینده، علیرضا زاکانی از آقای طبری به عنوان "فرد فاسدی" نام برده بود که دو رئیس قوه قضائیه را "بیچاره" کرده بود.

آقای طبری در حالی بازداشت شده که دفتر آقای لاریجانی ششم تیر امسال در بیانیه‌ای گفته بود "برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضائیه پیشین هم خود مستقلا آن‌ها را بررسی و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود".

اکبر طبری در ۲۰ سال گذشته معاونت اجرایی ریاست و مدیرکلی امور مالی این نهاد را بر عهده داشت. او هفت روز پس از روی کار آمدن آقای رئیسی از کار برکنار شد.

نخستین بار، خبرگزاری فارس، سال ۱۳۸۶ در مطلبی با عنوان تغییرات گسترده در قوه قضائیه نوشت که "اخبار تأییدشده حاکی است که طبری، مدیرکل امور مالی قوه قضائیه به‌زودی تغییر می‌کند".

اما بر خلاف گمانه‌زنی‌های فارس، اکبر طبری نه تنها برکنار نشد، بلکه پس از انتصاب صادق آملی لاریجانی به جای محمود هاشمی شاهرودی او به سمت "مدیر کل امور مالی و همچنین معاون اجرایی حوزه ریاست" انتخاب شد.

این خبر درحالی اعلام می‌شود که نزدیک به یکماه پیش غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه نیز در نشست خبری ویژه بزرگداشت هفته این قوه اعلام کرد ظرف ۱۲ ماه گذشته ۶۰ قاضی در ایران از کار برکنار شده‌اند.

ابراهیم رئیسی گفته بنابر درخواست آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران، مبارزه با فساد از جمله فساد در خود قوه قضائیه را در دستور کار خود قرار داده است.