انتقاد از بی‌بی‌سی به دلیل 'پذیرفتن ممنوعیت پخش گزارش‌های تهیه‌شده در ایران در بخش فارسی'

بی‌بی‌سی حق نشر عکس Getty Images

بی‌بی‌سی به دلیل توافقی با دولت ایران مبنی بر منع دسترسی بخش فارسی این رسانه به فیلم و مطالبی که خبرنگاران اعزامی‌اش به ایران تولید کرده‌اند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

شماری از رسانه‌های بین‌المللی با استناد به ایمیل‌های داخلی بی‌بی‌سی که به بیرون درز کرده، گزارش کرده‌اند که بخش بین‌المللی بی‌بی‌سی برای گرفتن اجازه سفر به ایران، شرایط و محدودیت‌هایی را که ایران برای کار خبرنگارانش وضع کرده بود، پذیرفته است.

بی‌بی‌سی در بیانیه‌ای اعلام کرده است که "همه رسانه‌های بین‌المللی برای کار در ایران با محدودیت‌هایی روبرو هستند و بی‌بی‌سی برخی از محدودیت‌ها را قبول کرده تا بتواند برای مخاطبان بین‌المللی خود از داخل ایران گزارش و مطلب تهیه کند و در گزارش‌های خود، به وجود محدودیت‌هایی که گزارشگرانش در ایران با آن روبرو بوده‌اند اشاره کرده است."

بی‌بی‌سی در ادامه بیانیه خود افزوده تغییری در "حمایت خدشه‌ناپذیرش از کارکنان بخش فارسی" ایجاد نکرده و گفته است که کمپین بین‌المللی بی‌بی‌سی علیه اذیت و آزار کارکنان بخش فارسی و اعضای خانواده آنها ادامه خواهد داشت.

بی‌بی‌سی در حال حاضر دفتر و خبرنگار ثابت در ایران ندارد. در سال‌های اخیر چند بار دولت ایران به صورت محدود به خبرنگاران بخش جهانی بی‌بی‌سی اجازه داده برای گزارش به ایران سفر کنند. بخش فارسی بی‌بی‌سی همواره از پخش این گزارش‌ها منع شده است.

بخش فارسی بی‌بی‌سی شامل تلویزیون، رادیو و بخش دیجیتال (سایت و شبکه‌های اجتماعی) اجازه فعالیت خبری در ایران ندارد و از سوی جمهوری اسلامی تحت فشار بوده است.

تعدادی از کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و خانواده‌های آنها در مقاطع مختلف هدف آزار و اذیت حکومت ایران بوده‌اند.

در حال حاضر بیش از صد نفر از کارکنان فعلی و قبلی بی‌بی‌سی فارسی به دلیل کار کردن در این رسانه در ایران پرونده قضایی دارند و از جمله از هر گونه معامله در ایران منع شده‌اند.