ظریف درگفتگو با بی‌بی‌سی: دستور حمله لغو شد چون به ترامپ گفته شد ایران دفاع خواهد کرد

محمد جواد ظریف
Image caption محمد جواد ظریف با برنامه هاردتاک بی‌بی‌سی گفت‌وگو کرده

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، می گوید زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دستور حمله به چند هدف را در پاسخ به سرنگونی پهپاد آمریکایی داد، به او گفته شد ایران هم در دفاع از خود اقدام خواهد کرد.

آقای ظریف که در گفت‌وگویی مفصل با برنامه هاردتاک بی‌بی‌سی شرکت کرده بود روشن نکرد که ایران چه اقدامی ممکن بوده انجام دهد اما گفت این موضوع را به "نظامیان" واگذار می‌کند: "ما اقدامات کور انجام نمی‌دهیم. آمریکا جنگ اقتصادی علیه ما راه انداخته و برخی کشورها به آمریکا کمک شناسایی و تدارکاتی می‌کنند و این یعنی در جنگ مشارکت دارند. اگر جنگی در منطقه در بگیرد من فکر نمی‌کنم هیچ‌کس در امان باشد. اما بیایید از جنگ پرهیز کنیم."

آقای ظریف گفت آقای ترامپ جنگ نمی‌خواهد اما در دولت او کسانی هستند که "دیوانه" و "تشنه" جنگ هستند.

او تاکید کرد که ایران می‌خواهد از جنگ پرهیز کند اما حضور نیروهای کشورهای دیگر در خلیج‌فارس "به امنیت و ثبات آن کمکی نخواهد کرد".

آقای ظریف احتمال جنگ تصادفی را منتفی ندانست و گفت ایران هزاره‌ها است امنیت خلیج فارس و آزادی کشتیرانی در آن و تنگه هرمز را تامین کرده و به این کار ادامه خواهد داد چون ایران "قدرت اصلی" خلیج فارس است: "ما فروش نفت را ادامه می‌دهیم اما عزتمان را نمی‌فروشیم."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اتحادیه اروپا: تخلفات ایران از برجام مایه تاسف است ولی جدی نیست

'اروپایی‌ها حاضرند به سلطه آمریکا بر اقتصاد دنیا تن بدهند'

آقای ظریف در این گفت‌وگو از کشورهای اروپایی به خصوص بریتانیا انتقاد کرد و گفت آنها برای حفظ برجام اراده و تعهد کافی ندارند و "بیانیه‌های خیلی خوبی منتشر می‌کنند اما بیانیه برای ما منفعت اقصادی ندارد."

وزیر خارجه ایران گفت اروپا برجام را یک "سند امنیتی" برای خود می‌داند اما حاضر نیست کاری انجام دهد و تسلیم تحریم‌های "غیرقانونی" آمریکا شده است:

"اگر اروپا، چین، ژاپن و روسیه همه با هم اجازه ندهند آمریکا به آنها زور بگوید تا از تصمیم‌های آمریکا پیروی کنند، آیا آمریکا می‌تواند اقتصاد دنیا را نابود کند و همه را تحریم کند؟ متاسفانه من فکر می‌کنم اروپایی‌ها حاضرند به سلطه آمریکا بر اقتصاد دنیا تن بدهند حتی اگر به ضررشان باشد" در حالی که "به اندازه کافی قدرت دارند" جلوی آن بایستند.

آقای ظریف همچنین درباره اینکه ایران بخشی از تعهدات برجام را نقض کرده گفت در خود برجام مکانیسم حل اختلاف دربند ٣٦ پیش‌بینی شده است. او گفت اساس برجام "عدم اعتماد مطلق" طرف‌های درگیر به هم بوده بنابراین همه چیز به روشنی در آن پیش‌بینی شده، از جمله مکانیسم حل اختلاف برای اینکه برجام پابرجا بماند.

او درباره اینستکس گفت باید دید آیا این سازوکار تجاری "نفع ملموسی برای مردم ایران" به همراه خواهد داشت یا نه.

انتقاد از بریتانیا

آقای ظریف توقیف نفتکش "گریس ۱" را در آب‌های جبل‌الطارق "دزدی دریایی" خواند و استدلال بریتانیا را برای توقیف این نفتکش مردود دانست:

"بریتانیا با توقیف نفتکش گریس ۱ به آمریکا کمک می‌کند تحریم‌های نفتی غیرقانونی‌اش را علیه ایران اعمال کند، این ربطی به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه ندارد، این اقدامی علیه ایران است و به همین دلیل هم جان بولتون از بریتانیا تشکر کرد که بهترین هدیه ممکن را در روز استقلال آمریکا به آنها داده است. اگر بریتانیا می‌خواهد در خدمت منافع آمریکا باشد نباید دیگر درباره حفظ برجام حرف بزند."

بی‌بی‌سی
Getty Images
من امیدوارم بی‌بی‌سی فارسی از استاندارد خبررسانی بی‌بی‌سی پیروی کند، این تمام چیزی است که من می‌خواهم.
ظریف درباره اعلام جرم قضایی علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و آزار خانواده‌های آنان

مذاکره مجدد هسته‌ای "منتفی" است

آقای ظریف گفت ایران حاضر به مذاکره مجدد برای برجام نیست و هر کس که در مذاکرات برجام حضور داشته می‌داند که"توافقی بهتر از برجام غیرممکن است":

"اگر به زورگو اجازه بدهید شما را مجبور به پذیرش چیزی کند، او را تشویق کرده‌اید که برای پذیرش چیزهای دیگر به شما زور بگوید."

او گفت جنگ اقتصادی آمریکا مردم غیرنظامی را هدف می‌گیرد و ایجاد وحشت در مردم برای رسیدن به هدف سیاسی "تعریف کلاسیک تروریسم است."

آقای ظریف گفت به دلیل تحریم آمریکا "بیماران سرطانی" و کودکان در ایران جان خود را از دست می‌دهند: "ما بخش کوچکی از داروها را نمی‌توانیم در ایران تولید کنیم. آمریکا می‌گوید دارو از تحریم معاف است اما مبادلات مالی برای خرید دارو از تحریم معاف نیست."

او گفت بر خلاف گفته مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، این آمریکا است که کشور نرمالی نیست چون توافق‌های بین‌المللی را زیر پا می‌گذارد و از جمله به پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، نفتا، پیمان اقلیمی پاریس، یونسکو و شورای حقوق بشر سازمان ملل اشاره کرد.

آقای ظریف همچنین گفت ایران اگر می‌خواست بمب اتمی بسازد خیلی وقت پیش این کار را کرده بود:

"ما بمب اتمی نمی‌خواهیم چون فکر نمی‌کنیم که امنیت ما را تقویت می‌کند. اگر اروپایی‌ها نگران سلاح اتمی در خاورمیانه هستند باید به جای دیگری نگاه کنند یعنی اسرائیل که حداقل دویست کلاهک هسته‌ای دارد."

ظریف
Reuters
اگر جنگی در منطقه در بگیرد من فکر نمی‌کنم هیچکس در امان باشد. اما بیایید از جنگ پرهیز کنیم.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

آزادی بیان و حقوق بشر

به گفته آقای ظریف "ایران تنها کشور منطقه است که انتخابات دارد و مردم، سیاستمداران و رهبرانشان را انتخاب می‌کنند از صدر تا ذیل، در حد شوراهای شهر و روستا، کدامیک از متحدان شما [در منطقه] چنین می‌کنند؟"

وزیر خارجه ایران درباره آزادی بیان گفت: "در ایران صدها روزنامه وجود دارد و صدها یا هزارها وبسایت و انواع راه‌های دیگر مثل تلگرام و واتس‌اپ هست و مردم به آخرین اطلاعات دسترسی دارند اما آیا در عربستان ممکن است کسی را انتخاب کرد؟ شما الان جشن گرفته‌اید که زنان در عربستان می‌توانند رانندگی کنند."

آقای ظریف گفت بعد از قتل جمال قاشقجی روزنامه‌نگار سعودی "اعتبار غرب برای صحبت درباره حقوق بشر کاملا از بین رفته است":

"ما هم کمبودها و زیاده‌روی‌هایی داریم اما خودمان به آنها رسیدگی می‌کنیم. رئیس جمهور ما متعهد به حقوق بشر است و رئیس جدید قوه قضائیه هم گفته که متعهد به حقوق بشر است. برای ما حقوق بشر موضوعی اخلاقی نیست بلکه ضرورت استراتژیک است."

آقای ظریف درباره اعلام جرم قضایی علیه کارکنان بی‌بی‌سی فارسی و آزار خانواده‌های آنان گفت: "من امیدوارم بی‌بی‌سی فارسی از استاندارد خبررسانی بی‌بی‌سی پیروی کند، این تمام چیزی است که من می‌خواهم."

وزیر خارجه ایران درباره آزادی نازنین زاغری رتکلیف شهروند بریتانیایی-ایرانی بر مبنای انسان‌دوستانه وعده‌ای نداد و گفت به عنوان وزیر خارجه سعی خود را خواهد کرد.