ایران: یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی به آب‌های ایران هدایت شده است

عکس آرشیوی از عبور نفتکشی از تنگه هرمز حق نشر عکس Reuters
Image caption عکس آرشیوی از عبور نفتکشی از تنگه هرمز

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته یک نفتکش خارجی به علت نقص فنی توسط یدک‌کش‌ها و برای تعمیرات به لنگرگاهی در آبهای ایران کشیده شده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته جزئیات بیشتر در این باره را بعدا اعلام خواهد کرد و اشاره‌ای به کشور یا شرکت مالک این نفتکش نکرده است اما پیش از این اظهارات روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گزارش کرده بود که مطلع شده یک نفتکش متعلق به امارات از دو روز پیش در حال عبور از تنگه هرمز در آب‌های متعلق به ایران متوقف شده و دستگاه ردیابش از آن زمان خاموش شده است.

بر اساس این گزارش، تانکر "ریاح" که به نام امارات متحده عربی ثبت شده اما با پرچم کشور پاناما حرکت می‌کند، آخرین بار روز شنبه و در منطقه نزدیک جزیره قشم ایران ردگیری شده است.

از آن زمان مشخص نیست که برای این نفتکش که مقصدش بندر شارجه در امارات متحده عربی بود، چه اتفاقی افتاده است.

واشنگتن پست می‌گوید که مقامات امارات متحده عربی به درخواست آنها برای اظهارنظر درباره این خبر پاسخی نداده‌اند اما امروز صبح در واکنش به گزارش‌ها درباره ناپدید شدن یک نفتکش اماراتی در تنگه هرمز در خلیج فارس، خبرگزاری رسمی امارات (WAM) به نقل از مقامی که نامش فاش نشده گزارش داد که چنین نفتکشی نه به امارات تعلق دارد و نه در اجاره این کشور بوده است.

بر اساس این گزارش این مقام مسئول گفته است که این نفتکش "پرسنل اماراتی نداشته است و درخواست کمکی هم ارسال نکرده‌ است."

به گزارش آسوشیتدپرس نفتکش ۵۸ متری ریاح اغلب از طریق تنگه هرمز میان دوبی و شارجه در ساحل غربی امارات و فجیره در ساحل شرقی این کشور سفر می کرد.

ناوگان پنجم دریایی آمریکا که بر آب های منطقه نظارت دارد در باره این موضوع اظهار نظر نکرده است.

با این حال یک مقام دفاعی آمریکا که نخواست نامش فاش شود به آسوشیتدپرس گفت که ریاح در آب های ایران در نزدیکی جزیره قشم، که محل استقرار یک پایگاه سپاه پاسداران است، قرار دارد.

او احتمال اشکال فنی و یدک کشیده شدن کشتی را مردود ندانست اما افزود که ادامه قطع تماس با آن مایه نگرانی است.

در ماه های مه و ژوئن شش نفتکش در دریای عمان در نزدیکی تنگه هرمز هدف حملاتی قرار گرفتند که در پی اوج گیری تنش ها میان ایران و آمریکا بود. آمریکا ایران را مسئول این حملات می داند، ادعایی که ایران رد می کند.

پس از آن ایران یک پهپاد نظامی آمریکایی را در همین ناحیه سرنگون کرد چون گفت وارد آسمان این کشور شده بود.

مقام های ایرانی در یک سال اخیر با بازگشت تحریم های آمریکا تهدید کرده بودند که در صورت قطع صادرات نفت ایران، سایر کشورهای منطقه هم از این کار محروم خواهند شد؛ سخنانی که تهدیدی برای امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز تلقی شده.

در تحول دیگری در منطقه نیروی هوایی عربستان سعودی می گوید سه هواپیمای بدون سرنشین شورشیان حوثی یمن را منهدم کرده است.

ریاض می گوید این پهپادها قصد حمله به اهدافی در شهرهای جازان و ابها در جنوب غربی عربستان را داشتند.

سرهنگ ترکی ملکی از سخنگویان ارتش عربستان به خبرگزاری رسمی این کشور گفت که این هواپیماها از استان عمران یمن پرتاب شده بود.

پهپادهای حوثی ها اخیرا مسئول حمله به فرودگاهی در ابها شناخه می شوند که یک کشته و چند مجروح به جا گذاشت.

اخبار مرتبط