کروبی: فساد فراگیر نتیجه اداره 'دورهمی' کشور است

مهدی کروبی
Image caption آقای کروبی در نامه‌های سرگشاده‌اش انتقادهای تندی از نهادهای حکومتی ایران می‌کند

مهدی کروبی، از رهبران جنبش سبز، در نامه‌ای از حبس خانگی از احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان انتقاد کرده و گفته فساد فراگیر در ایران نتیجه حاکمیت جریانی است که "فکر می کند کشور عظیمی همچون ایران را می‌تواند دورهمی اداره کند."

آقای کروبی به موارد متعدد از عملکرد جنجال‌برانگیز شورای نگهبان در دوره‌های مختلف انتخابات اشاره کرده و گفته در نتیجه رد صلاحیت‌ نامزدها، مردم از حق انتخاب شدن و انتخاب کردن محروم و "مدیران ضعیف و ناکارآمد" بر ایران "تحمیل" شده‌اند.

او گفته چنین رویکردی به اداره کشور ریشه اصلی وضعیتی است که "همه بر فساد فراگیر در ارکان مختلف نظام معترفند و تعفن حاصل از آن در پرونده‌های افشا شده و یا در حال رسیدگی، جامعه را دچار یاس و ناامیدی کرده است."

اشاره آقای کروبی به "فساد فراگیر" بر مبنای افشای پرونده‌های متعدد و گسترده از تخلفات مالی، رشوه و اختلاس در بخش‌های حکومتی و خصوصی اقتصاد ایران است که در مواردی شامل چند میلیارد دلار تخلف می‌شوند.

مهدی کروبی شورای نگهبان را متهم کرده که در انتخابات مختلف از سال ۱۳۶۸ به بعد صلاحیت نامزدها را سیاسی بررسی کرده، تفسیرش از قانون به نفع یک جناح بوده و همچنین در رسیدگی به سلامت انتخابات به طور سلیقه‌ای عمل کرده است.

آقای کروبی گفته چنین عملکردی "روحانیت شیعه را نزد افکار عمومی بی آبرو ساخته و هم ملک و ملّت را به تباهی کشانده است."

"نتیجه اداره دورهمی کشور جز این نیست و مطمئن باشید جز این نخواهد بود. فراموش نکنید که ایران متعلق به همه آحاد ملت است."

مهدی کروبی نامه‌اش را در انتقاد از این اظهارنظر اخیر احمد جنتی نوشته است که گفت "شورای نگهبان نهاد بی‌طرفی است."

آقای جنتی، که ٩٣ سال سن دارد، به تازگی در مقام خود به عنوان دبیر شورای نگهبان تمدید شد. او نزدیک به سه دهه عهده‌دار این مقام بوده است.

مهدی کروبی ادعای بی‌طرفی شورای نگهبان را باعث خوشحالی و همزمان ناراحتی خود دانسته است.

او گفته ناراحت شده که "فردی در لباس روحانیت و در اوج کهولت سنی چنین حب جاه طلبی" دارد، اما خوشحال شده که آقای جنتی "توان دفاع از کارنامه سیاه شورای نگهبان را ندارد و چاره کار را تنها در قلب واقعیت می‌داند."

آقای کروبی ٩ سال است که در حبس خانگی است.

در بهمن ماه ١٣٨٩ و یک سال پس از آن که حکومت ایران ‌گفت توانسته اعتراضات سال ٨٨ را خاتمه دهد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی برای راهپیمایی در حمایت از انقلاب مصر و تونس فراخوانی دادند.

این فراخوان نه سال پیش و در ۲۵ بهمن به تجمعاتی با شعارهای تند ضدحکومتی و علیه آیت‌الله علی خامنه‌ای منجر شد.