دونالد ترامپ می‌گوید اطمینان دارد که یک پهپاد ایرانی سرنگون شده است

دونالد ترامپ این اظهارت را در حضور خبرنگاران در دفترش در کاخ سفید بیان کرد حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ این اظهارت را در حضور خبرنگاران در دفترش در کاخ سفید بیان کرد

در پی تکذیب خبر سرنگون شدن یک پهپاد ایرانی به دست نیروهای آمریکایی، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با پافشاری بر موضع اولیه کشورش گفت که اطمینان دارد نیروهای آمریکایی یک پهپاد ایرانی را سرنگون کرده‌اند.

آقای ترامپ همچنین افزود که آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای پاسخ دادن به اقداماتی است که از سوی او "تحریک‌آمیز" توصیف شدند.

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز همین ادعا را تکرار کرد و گفت که پهپاد ایرانی سرنگون شده است.

رئیس‌جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه گفته بود که کشتی جنگی "یواس‌اس باکسر" یک پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز سرنگون کرده است.

اما سپاه پاسداران و دولت ایران، این خبر را تکذیب کردند . سپاه همچنین ویدئویی منتشر کرد که می‌گوید توسط پهپاد مورد نظر آمریکا ضبط شده است.

سپاه می‌گوید این ویدئو نشان می‌دهد که پهپاد ایرانی در تنگه هرمز ماموریتش را مبنی بر نظارت بر حرکت کشتی‌ها در تنگه هرمز - از جمله کشتی "یواس‌اس باکسر" - به شکل کامل انجام داده و سالم به آشیانه برگشته است.

در ویدئو تعدادی کشتی در دریا دیده می‌شوند که دستکم یکی از آنها یک کشتی جنگی است و به کشتی "یو‌اس‌اس باکسر" شباهت‌هایی دارد.

حق نشر عکس Press TV
Image caption در تصاویری که توسط رسانه‌های دولتی ایران منتشر شدند، تعدادی کشتی در حال حرکت در دریا دیده می‌شوند. یکی از این کشتی‌ها به کشتی آمریکایی "یو‌اس‌اس باکسر" بی‌شباهت نیست

ادعای آمریکا این است که در صبح پنج شنبه (ساعت ۱۰ بامداد به وقت محلی) یک پهپاد ایرانی به کشتی جنگی آمریکایی نزدیک شده و بعد از اینکه به فاصله کمتر از یک کیلومتری رسیده و به هشدارهای کشتی آمریکایی بی‌توجه بوده، توسط این کشتی سرنگون شده است.

در عین حال یک مقام وزارت دفاع آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفت که به سوی این پهپاد شلیک نشده، بلکه از طریق امواج الکترونیکی سرنگون شده است.

هنوز پنتاگون سندی برای ادعایش منتشر نکرده است.

این نخستین بار نیست که ایران و آمریکا ادعاهایی خلاف یکدیگر منتشر می‌کنند.

دو کشور بر سر پهپادی که اخیر توسط ایران سرنگون شد نیز ادعاهایی متناقض بیان کردند. در آن زمان ایران می‌گفت که پهپاد آمریکایی در آبهای ایران سرنگون شده است، اما آمریکا گفت که این پهپاد در آب‌های بین‌المللی هدف موشک‌های سپاه قرار گرفته است.