احمدی‌نژاد: ایران باید مستقیما با ترامپ مذاکره کند

حق نشر عکس Bahar
Image caption محمود احمدی نژاد هشت سال رئیس جمهور ایران بود

در حالی که آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران مذاکره با دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را "سم مضاعف" خوانده و قویا با آن مخالفت کرده است، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا شده است.

آقای احمدی نژاد در یک گفت و گوی تلفنی با خبرنگار ایرانی‌الاصل روزنامه نیویوک تایمز گفته است که "ترامپ مرد عمل است. او همچنین یک تاجر است و بنابراین قادر به محاسبه سود و زیان و تصمیم‌گیری بر این مبناست. ما به او می‌گوییم، بگذارید هزینه‌های بلندمدت تنش و یا همکاری بین دو کشور را محاسبه کنیم و کوته‌بین نباشیم".

آمریکا از توافق برجام خارج شده و همه تحریم های رفع شده اتمی را همراه با گروه تازه ای از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است.

همزمان با تشدید تنش ها، رئیس جمهور پیشین ایران گفته "همکاری متقابل ایران و آمریکا به نفع صلح، اقتصاد و فرهنگ جهانی خواهد بود. آمریکا خواهان گفت وگو بر سر طیف وسیع‌تری از موضوعات خارج از برجام با ایران است موضوعاتی که اهمیت بیشتری از ادامه یا مرگ برجام دارند. ما نیازمند یک گفت وگوی اساسی در تمامی زمینه‌ها هستیم".

تنش ها میان ایران و آمریکا پس از تشدید تحریم های ایالات متحده و کاهش برخی از تعهدات ایران در توافق هسته ای موسوم به برجام، در هفته های اخیر افزایش یافته است. به دنبال انهدام یک هواپیمای بدون سرنشین ارتش آمریکا از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دونالد ترامپ گفته بود که به دنبال تلافی بوده اما چند دقیقه پیش از حمله به برخی از نقاط ایران، عملیات را لغو کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دونالد ترامپ تحریم های بی سابقه ای علیه جمهوری اسلامی ایران به اجرا گذاشته

آقای ترامپ به تازگی گفته است که یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی را در خلیج فارس ساقط کرده اما سپاه می گوید هیچ هواپیمایی را از دست نداده است. مقام های ایرانی می گویند آمریکا احتمالا هواپیمای بدون سرنشین خود را منهدم کرده است.

شرکای اروپایی برجام، می گویند در حال مذاکره با ایران برای کاستن از تنش ها هستند.

ایران تهدید کرده است در صورتی که مساله فروش نفت تحریم شده و معاملات بانکی آن حل و فصل نشود، در شهریور ماه، سومین مرحله از کاهش تعهدات اتمی خود را به اجرا می گذارد. ایران تاکنون ذخایر غنی سازی خود را به بیشتر از ۳۰۰ کیلو و خلوص آن را به بالای ۳.۶۷ رسانده است. هر دو اقدام، خلاف توافق برجام است اما دولت ایران اعلام کرده هدف از این کار، حفظ برجام و جلب نظر دیگر شرکای آن به اهمیت توافق هسته‌ای است.

در حالی که تماس ها میان ایران و اروپا ادامه دارد، آقای احمدی نژاد گفته است که جمهوری اسلامی ایران باید از رویکرد تماس با میانجیگران اروپایی برای تاثیرگذاری آنها روی دونالد ترامپ دست بردارد و به طور مستقیم با خود ترامپ وارد مذاکره شود.

او پیشنهاد کرده است که برای شروع مذاکره، آمریکا تحریم های خود علیه ایران را متوقف کند.

آقای احمدی نژاد اولین مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران است که در زمان ریاست جمهوری به رئیس جمهور وقت آمریکا نامه نوشت. او پس از ریاست جمهوری هم سه نامه به دونالد ترامپ رئیس جمهوری کنونی آمریکا نوشته اما آقای ترامپ به هیچ کدام از این نامه‌ها واکنشی نشان نداده است.