رئیس دفتر روحانی: نزدیک به یک میلیارد یورو ارز دولتی گم شده است

حق نشر عکس Tejaratnews
Image caption رئیس دفتر رئیس جمهور ایران گفته بیست شرکت دارویی و وارداتی یورو با قیمت دولتی گرفته بودند که باید درباره آن گزارش بدهند

روزنامه شرق چاپ تهران می گوید بر اساس نامه‌ای از رئیس دفتر حسن روحانی، یک میلیارد یورو ارز دولتی که به

واردات دارو و کالاهای اساسی اختصاص داشته "گم شده است".

روزنامه شرق می گوید رئیس دفتر آقای روحانی در نامه ای به سه وزیر کابینه خواستار توضیح آنها درباره "گم شدن" یک میلیاد دلار شده است.

این نامه با قید فوریت "آنی" برای وزرای صنعت، بهداشت و کشاورزی ارسال شده است و در آن از وزرا خواسته شده توضیح دهند ۱۰ شرکت دارویی و ۱۰ شرکت واردات کالاهای ضروری با ارز تخصیص داده شده دولتی، چه کرده اند.

دولت ایران از سال گذشته با هدف تامین کالاهای اساسی و حفظ ذخیره ارزی، برای ارزهای عمده و اساسی قیمت ثابت دولتی تعیین کرد اما کارشناسان اقتصادی درباره سوء استفاده از این ارز هشدار داده بودند.

چند ماه پس از شروع این طرح، اعلام شد که برخی از واردکنندگانی که برای واردات دارو ارز دولتی گرفته بودند، با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی جاروبرقی و بخارشور وارد کردند.

طی یک سال گذشته، گزارش های متنوعی از سوءاستفاده از ارز دولتی که به واردات کالاهای ضروری از جمله دارو، لوازم پزشکی و غذا اختصاص دارد، گزارش شده است.

حق نشر عکس Shargh
Image caption روزنامه شرق می گوید رئیس دفتر حسن روحانی از سه وزیر کابینه توضیح خواسته است

"گم شدن ۱ میلیارد یورو" تازه ترین و بالاترین رقمی است که از سوءاستفاده های مالی از ارز دولتی تاکنون منتشر شده است.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران هفته گذشته خبر داده بود که که افرادی در این وزارتخانه با ارز دولتی که به واردات دارو و لوازم پزشکی اختصاص دارد، اقلام دیگری از جمله کابل برق وارد کرده‌اند.

آقای نمکی گفته بود که از جمله وارداتی که با ارز دولتی مربوط به دارو انجام شده، واردات داروهای تاریخ مصرف گذشته است. بر اساس اظهارات وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، متخلفان در سازمان غذا و دارو وابسته به این وزارتخانه شاغل بوده اند.

وظیفه این سازمان واردات دارو، لوازم پزشکی و شیر خشک و سایر اقلام ضروری در حوزه درمان است.

یک ماه پیش از این علیرضا رئیسی، معاون وزارت بهداشت ایران گفته بود که "مافیای دخانیات در ایران با ارز دولتی، معادل ۱۶ میلیون دلار کاغذ سیگار وارد کرده است".