'انجمن شیعی حیدری' هند می‌خواهد هزینه درمان شیخ زکزاکی را بپردازد

آقای زکزاکی رهبر "جنبش اسلامی نیجریه" و همسرش که چهار سال گذشته را در حبس گذرانده‌اند، دوشنبه برای درمان به هند رفته‌اند حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای زکزاکی رهبر "جنبش اسلامی نیجریه" و همسرش که چهار سال گذشته را در حبس گذرانده‌اند، با اتهاماتی از جمله دخالت در یک پرونده قتل مواجه‌اند

انجمن حیدری، گروه مسلمانان شیعه هند به بی‌بی‌سی گفت که پیشنهاد داده تا قبض‌های پزشکی ابراهیم زکزاکی را پرداخت کند. او رهبر گروهی شیعه است که فعالیتش در نیجریه ممنوع شده است.

آقای زکزاکی رهبر "جنبش اسلامی نیجریه" و همسرش چهار سال گذشته را در حبس گذرانده بودند. آنها روز دوشنبه پس از موافقت مقامات نیجریه، برای یک سفر درمانی به هند رفتند.

مأموران امنیتی نیجریه برای اطمینان از بازگشت آقای زکزاکی به این کشور او را در این سفر اسکورت می‌کنند.

اکنون بهادر نقوی، دبیرکل انجمن حیدری به بی‌بی‌سی گفته این گروه شیعی هند به بیمارستان "مدنتا" که این زوج در آنجا بستری‌‎اند پیشنهاد داده تا هزینه‌های درمان را پرداخت کند.

آقای نقوی گفت گزارش‌های بیمارستان نشان می‌دهد درمان آقای زکزاکی به طور عادی شش ماه زمان می‌برد اما از آنجایی که مسمومیت وارد خون آقای زکزاکی شده، فرایند درمانی می‌تواند تا دو سال به طول بینجامد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تظاهرات سه هفته پیش شیعیان در کشمیر هند برای آزادی شیخ زکزاکی رهبری شیعی نیجریه

هزینه‌های درمان آقای زکزاکی در حدود ۵۰۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود.

دبیرکل انجمن حیدری هند نگفت که آیا بیمارستان پیشنهاد این انجمن را پذیرفته است یا نه.

انجمن حیدری هند تنها گروهی نیست که پیشنهاد پرداخت قبض‌های درمانی آقای زکزاکی را داده است.

پیشتر کمیسیون حقوق بشر اسلامی مستقر در لندن (IHRC) نیز برای پرداخت این پول داوطلب شده بود.

یک منبع به بی‌بی‌سی گفته است که بعید است مقامات هندی به یک سازمان خارجی اجازه دهند که در این موضوع مداخله کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنبش اسلامی ارتش نیجریه را متهم کرده که بیش از ۵۰۰۰ عضوش را کشته و جسدشان را یا سوزانده یا در گورهای جمعی دفن کرده

شیخ زکزاکی ۶۶ ساله از سوی نیجریه با چند اتهام مواجه است، از جمله اینکه اقداماتش به قتل افراد منجر شده است. او این اتهامات را رد کرده است.

آقای زکزاکی این موضوع را هم رد کرده که جنبش او با "بودجه ایران" چند بیمارستان و مدرسه را در ایالت‌های شمال نیجریه اداره می‌کند.

ایران بارها از آقای زکزاکی حمایت کرده و خواهان آزادی او شده است.

چهارشنبه ۲۳ مرداد نیز احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان خواستار مداوای کامل او و پایان یافتن فشارهای وارده به شیخ زکزاکی و خانواده‌اش شد.

جنبش اسلامی نیجریه خود را جنبشی مسالمت‌آمیز تعریف می‌کند. اما فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی این جنبش، به رغم مسالمت‌آمیز بودن، همواره آقای زکزاکی را رودرروی مقام‌های نیجریه قرار داده و شیخ زکزاکی چندین بار به اتهام فتنه و اخلال در نظم عمومی زندانی شده است.

چند سال پیش این تنش‌ها به اوج رسید.

حق نشر عکس NON
Image caption می‌گویند هیچ‌کس در نیجریه به دلایل سیاسی به اندازه شیخ زکزاکی زندان نرفته؛ شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر جنبش، حوالی زمان انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ شیعه شد

ژوئن ۲۰۱۴، هنگام راه‌پیمایی روز قدس، نظامیان نیجریه به سوی مردم تیراندازی کردند و ۳۴ نفر از جمله سه پسر زکزاکی را کشتند.

بسیاری نگران بودند که جنبش اسلامی به تلافی کشتن پسران زکزاکی رو به خشونت بیاورد. اما آقای زکزاکی گفت موضوع را از مراجع قانونی پیگیری می‌کند.

در درگیری سال ۲۰۱۵ نیز بعضی گزارش‌ها حاکی از آن بود که صدها عضو جنبش آقای زکزاکی - از جمله زنان و کودکان - در سه مکان مختلف کشته شده‌اند.

جنبش اسلامی ارتش نیجریه را متهم کرده که بیش از ۵۰۰۰ عضوش را کشته و جسدشان را یا سوزانده یا در گورهای جمعی دفن کرده است.

گفته می‌شود هیچ‌کس در نیجریه به دلایل سیاسی به اندازه شیخ زکزاکی زندان نرفته است. همه حکومت‌های نیجریه از اوباسناجو و شاجاری و بوهاری گرفته تا بابانگیدا و آباچا او را حبس کرده‌اند.

شیخ زکزاکی از منتقدان سرسخت حکومت آل سعود در عربستان به ویژه درباره حمله به یمن است. این نقدها او را در قطب مخالف مسلمانان سنی نیجریه قرار داده است.

بعد از این حمله شهرهای شمال نیجریه ناآرام بوده‌اند. معترضان خواستار آزادی زکزاکی و پایان سرکوب جنبش هستند. مجامع بین‌المللی هم دستگیری شیخ زکزاکی و حمله به جنبش‌اش را به‌طور گسترده محکوم کرده و خواهان تحقیقات مستقل در این باره شده‌اند.

موضوعات مرتبط