جعفر شجونی درگذشت

حق نشر عکس Diddarshab

جعفر شجونی٬ روحانی محافظه‌کار ایرانی و عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز در ۸۴ سالگی درگذشت.

او صبح روز یکشنبه٬۱۶ آبان در پی سکته قلبی در بیمارستان فیروزگر تهران درگذشته است.

مهدی شجونی٬ فرزند آقای شجونی گفته که پدرش از چندی قبل دچار نارسایی لوزالمعده بوده و همچنین داروهای قلب استفاده می‌کرده است.

جعفر جوادی شجونی در سال ۱۳۱۱ در فومن در استان گیلان به دنیا آمد. او نیز مانند بسیاری دیگری از روحانیون هم نسل خود پیش از انقلاب چند بار دستگیر شد و به گفته خودش ۲۵ بار به زندان رفت که نخستین بار در سال ۱۳۳۴ به دلیل همکاری‌اش با گروه فدائیان اسلام بود.

آقای شجونی بلافاصله پس از انقلاب مسئول تشکیل کمیته انقلاب اسلامی در کرج شد. به واسطه این شغل از سوی آیت‌الله خمینی مسئول کاخ شمس پهلوی در مهرشهر کرج و ضبط و محافظت از اموال آن شد.

آقای شجونی می‌گفت که آیت‌الله خمینی در حکم دیگری به او دستور داده بود که خانه‌هایی را که اداره ساواک برای مأموران خود ساخته در اختیار افراد بی خانه بگذارد و "چنانچه کارهای فوق، احتیاج به مخارجی دارد" از اموال مذکور بفروشد و صرف کند.

او گفته بود که کاخی خالی و مخروبه تحویل گرفته بود که همه شیشه‌هایش شکسته بود و "کل کاخ پر بود از چمدان و شلوارهای لی و جعبه‌های خالی طلا که همه از مقوا بود"، چون به گفته او خاندان پهلوی "همه اموال این کاخ را با خود برده بودند".

آقای شجونی گفته بود با توجه به اینکه مجبور بودند برخی از مخارج را از فروش وسایل داخل کاخ به دست آورند٬ ماموران او لباس‌های موجود را در کرج حراج می‌کردند و در خیابان می‌فروختند.

جعفر شجونی به عنوان نماینده کرج وارد نخستین مجلس ایران پس از انقلاب شد. با این حال او پس از پایان مجلس اول دیگر نماینده نشد.

او عضو شورای مرکزی حزب موتلفه و دبیرکل جامعه وعاظ تهران بود که گفته شد به دلیل مشکلات مالی از آن استعفا کرد.

آقای شجونی از مخالفان سرسخت اصلاح‌طلبان بود و به صراحت چهره‌های اصلاح طلب را به فساد و خیانت متهم می‌کرد.

او از حامیان محمود احمدی نژاد در نخستین دور ریاست جمهوری او بود٬ اما بعد به جرگه منتقدان او پیوست.

برکناری منوچهر متکی از وزارت امور خارجه هنگام ماموریت کاری٬ برکناری مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت و حمایت از اسفندیار رحیم مشایی از جمله موضوعاتی بود که آقای شجونی از عملکرد آقای احمدی نژاد در آنها انتقاد می‌کرد.

در پی رخدادهای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ او بارها رهبران معترضان را "مفسد فی الارض" خواند و خواهان اعدام آنها شد.

او همچنین از مخالفان انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری بود و در برنامه تلویزیونی "دید در شب" در سال گذشته در پاسخ به این سوال که آیا آقای روحانی دوباره انتخاب می‌شود؟ گفت: "بشکند دست ملت اگر دوباره به او رأی بدهند."