'تناظر' در توییتر: کاربران فارسی‌زبان در نبرد هیلاری و ترامپ چه می‌بینند؟

حق نشر عکس AFP

یک روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، گفتگوی فارسی‌زبانان در توییتر بی‌شباهت به بحث‌ دیگران در این‌باره نیست. اما نگاه به سیاست ایران و آمریکا در قبال یکدیگر و مقایسه‌های اغلب طنزآمیز با انتخابات ایران است که حسابی گل کرده‌اند.

کلینتون و ترامپ منفورترین نامزدهای تاریخ آمریکا توصیف شده‌اند و توییت های فارسی هم بازتاب این نکته هستند: یک کاربر جلد مجله آلمانی اشپیگل را پست کرده است با عنوان «سناریوی یک تراژدی» و نوشته است «آیا یک دیوانه روانی بهتر از یک دیوانه روانی خطرناک نیست؟» مهدیه می نویسد: «اگرچه سگ زرد برادر شغال است اما مواضع محیط زیستی کلینتون عاقلانه تر از ترامپ است. زمین واقعا تحمل یک پوپولیست مخرب دیگر را ندارد!» که اشاره‌ای است به قصد ترامپ برای احیای صنعت زغال سنگ و انتقادش از تاکید بیش از حد و غیرواقعبینانه روی انرژیهای تجدیدپذیر.

در کل، کفه حمایت از کلینتون سنگینتر به نظر می‌رسد. حامد نام ده نفر از مشاهیر موسیقی و سینما را که از کلینتون حمایت می کنند ریتوییت کرده است و به آنها آفرین گفته است. دیگری از دانشگاه نورت ایسترن در ایالت دمکرات‌پرور ماساچوست از این که ترامپ در انتخابات نمادین دانشگاه برنده شده شوکه است!

در رابطه با ایران، شهرزاد یادآوری می‌کند که بین دو نامزد در مورد سیاست خارجی در قبال ایران تفاوت زیادی نیست. بعضی ترامپ را با احمدی‌نژاد مقایسه کرده اند و یکی می‌نویسد: «هموطن، به هیلاری کلینتون، حسن روحانی آمریکا رای بده.»

حق نشر عکس Twitter

دیگری می‌پرسد: «ترامپ که کاندیدای محبوب آقا بود. چرا هماهنگ نیستین با منویات». اشاره به این که بعضی محافل در ایران پیروزی ترامپ را ترجیح می دهند، چون ممکن است بنا بر وعده هایش با روسیه همکاری کند و از خاورمیانه عقب بنشیند.

اما بیشترین انرژی احتمالا مصروف مقایسه های طنزآمیز بین انتخابات آمریکا و ایران است که با هشتگ تناظر دست به دست می‌شوند. یکی نوشته است: «الان کلینتون داره به طرفداراش میگه فردا خودکار خودتونو ببرین برا رای گیری، خودکارای حوزه پاک میشه تقلب میکنند.» محسن هم یادی از انتخابات جنجالی ۱۳۸۸ کرده است: «امشب ترامپ نشست خبری میذاره و کلی خبرنگار خارجی رو دعوت میکنه و میگه شواهد دال بر اینه بنده رئیس جمهور بعدی آمریکا هستم!» آرمین به دوراهی دیرپای رای دهندگان و تحریم کنندگان در ایران پرداخته است:

«الان امریکا: -به کلینتون رای بدیم بهتره

+چرا باید بین بد و بدتر انتخاب کنیم؟

-پس راه آلترناتیوت چیه؟

+متاسفم که آلترناتیو میپرسی!»

حق نشر عکس Twitter

کاربر دیگری به سخنرانی کلیدی آیت‌الله خامنه‌ای بعد از وقایع کوی دانشگاه اشاره کرده است: «طرفدار ترامپ وسط سخنرانی اوباما بلند میشه هو کنان، اوباما می‌گه «حتی اگر عکس بنده رو آتش زدند شما کاری نکنید! بعد گریه‌ی حضار.» پارثا نوشته است: «سخنرانی ترامپ بعد از پیروزی انتخابات: حالا چهار تا خس و خاشاک این دور و بر خود نمایی میکنند اینجا جایی نخواهند داشت.» انسان نما کنایه‌ای می‌زند به شمار آرا محسن رضایی: «من میگم بیاید رای هامون رو یکی کنیم و به محسن رضایی میرقائد رای بدیم که رای هیلاری و ترامپ بشکنه.» موازی‌سازی یا تناظر، انتخابات اخیر در ایران را هم از نظر دور نداشته شده ‌است. شبنم می‌گوید: «الان سناتور سندرز یه ویدیو میده، توش میگه : به کلینتون رای دهید، تَکرار میکنم، فقط به کلینتون رای دهید!»