ایران، مقصد جدید گردشگران ایتالیایی؟

حق نشر عکس AFP
Image caption جزیره کیش

"بروید ایران. بروید این مردم سخاوتمند باهوش دوست‌داشتنی را ببینید. ببینید چقدر با کلیشه‌های احمقانه‌ای که این سال‌ها برایمان ساخته‌اند فرق دارند. بروید بشناسید این مردمی را که به جای زندگی و داستان مشترک‌شان می‌بالند. بروید دستی سوی‌شان دراز کنید که همواره آماده‌اند دست به سوی‌ شما دراز کنند. کمک کنید به سوی آینده پرواز کنند."

این متنی است که یک دوست ایتالیایی‌ام که در رم زندگی می‌کند، بعد از سفر تابستانی‌اش به ایران روی فیس‌بوکش نوشت. او یکی از خیل ایتالیایی‌هایی است که پس از توافق هسته‌ای ایران با کشورهای غربی به فکر افتادند کشوری را که سال‌ها برای اروپایی‌ها دورازدسترس می‌‌نمود، کشف کنند.

آن‌طور که از داده‌های اخیر سایت مسافرتی اسکای‌اسکنر (Skyscanner) برمی‌آید، دوست من گوشه‌ای از یک موج بزرگ است.

آمار این سایت نشان می‌دهد که در یکی-دو سال گذشته، توجه گردشگران ایتالیایی به ایران از توجه‌شان به کشورهای دیگری که جزو مقصدهای معمول ایتالیایی‌ها نیستند بیشتر رشد کرده. طبق این آمار، بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶، جستجو برای بلیت پرواز از ایتالیا به ایران ۲۴.۶ درصد افزایش داشته.

مالدیو و میانمار با ۲۴.۵ و ۲۰.۸ درصد در رده‌های بعدی فهرست مقصدهای روبه‌رشد ۲۰۱۷ هستند. پس از این دو بیشترین رشد جستجو برای پرواز از ایتالیا به کشورهای زیر بوده: ایسلند، پورتو ریکو، اوروگوئه، سری لانکا، شیلی، مالت و کلمبیا.

حق نشر عکس AP
Image caption دریاچه نمک خور

باید توجه داشت که فهرست اسکای‌اسکنر فهرست محبوب‌ترین مقصدها نیست، بلکه نشان می‌دهد در سه سال گذشته توجه به کدام کشورها بیشتر رشد کرده. هدف فراهم‌آورندگان فهرست این است که تغییرات سلیقه و تمایل گردشگران ایتالیایی را ثبت کنند و روندهای صعودی را نشان بدهند.

فیلیپو د ماتئیس، مدیر بازاریابی اسکای‌اسکنر در ایتالیا، می‌گوید: "هرچه پیش می‌رویم، مسافران ایتالیایی در انتخاب مقصد منعطف‌تر می‌شوند، و بیشتر از گذشته کشورها را بر مبنای وضعیت اقتصادی و سیاسی ارزیابی می‌کنند. ایتالیایی‌ها هم مثل گردشگران دیگر کشورها هنگام انتخاب مقصد، جذابیت جاهایی را که گردشگر کمتر می‌رود در نظر می‌گیرند، جاهایی که گاه به خاطر تغییر چشم‌انداز سیاسی-اقتصادی به روی گردشگران خارجی گشوده شده‌اند، مثل ایران."

حق نشر عکس AFP

روزنامه "ایل مساجرو" در شماره پنجشنبه ۸ دسامبر گزارشی داشت با عنوان "در جستجوی تمدن‌های کشف‌نشده". نویسنده گزارش جایی با اشاره به فهرست اسکای‌اسکنر نوشته بود: "ایران، مهد تمدن ایران باستان، به لطف گنجینه تاریخ و فرهنگش دوباره گردشگری‌اش را بازیافته."

همچنین "ایل سوله ونتی‌کواترو اوره"، از مهمترین روزنامه‌های اقتصادی ایتالیا، نوشت: "ایتالیایی‌ها همواره دنبال مقصدهای جدید گردشگری‌اند. اما ظاهرا جذابیت فرهنگ بیش از سواحل بی‌نظیر است. بنابراین ایران بالاتر از مالدیو ایستاده."

مطالب مرتبط