هزینه برگزاری مراسم شب یلدا چقدر است؟

خرید شب یلدا حق نشر عکس Ilna

خانواده‌های ایرانی در حالی امسال خود را آماده "دورهمی" بلندترین شب سال می‌کنند که ارقام متفاوتی درباره هزینه اقلام موجود در سفره یلدا منتشر شده است.

طبعا کیفیت و تنوع اقلام موجود در این سفره هزینه‌ها را کاهش یا افزایش خواهد داد. در عین حال هزینه برگزاری این مراسم در جمع خودمانی در منزل تفاوت چشمگیری با گذراندن این شب در رستوران‌ها دارد.

خبرگزاری‌های ایران در گزارش‌های مختلفی به محاسبه هزینه برگزاری شب یلدا پرداخته‌اند و اکثر آنها به رقمی کمتر از صد هزار تومان نرسیده‌اند.

بر اساس این اعداد و ارقام هزینه متوسط برگزاری شب یلدا برای یک خانواده ۵ نفره چقدر است؟

+بیشتر بخوانید: افزایش نرخ دلار 'به آجیل شب یلدا رسید'

حق نشر عکس Tasnim
Image caption خرید شب یلدا در گرگان

هندوانه

یکی از اصلی‌ترین میوه‌های شب یلدا که جلوه خاصی به سفره‌های "شب چله" ایرانیان می‌بخشد هندوانه است. هزینه هندوانه با احتساب کیلویی دو هزار تومان برای یک خانواده ۵ نفره بطور متوسط حدود ده هزار تومان خواهد بود.

حق نشر عکس Mehr

انار و سایر میوه‌ها

از دیگر میوه‌های اصلی شب یلدا انار است که قیمت آن بسته به درشتی و کیفیت آن به طور متوسط کیلویی ۵ هزار تومان است.

با احتساب پرتقال کیلویی ۳ هزار تومان، کیوی ۴ هزار تومان، نارنگی ۴ هزار تومان و موز ۳ هزار تومان، برای تهیه این سبد میوه (به استثنای هندوانه) خانواده پنج نفره باید به طور متوسط ۳۸ هزار تومان هزینه کند. مبنای این محاسبه دو کیلو میوه از هر نوع است.

حق نشر عکس Ilna

آجیل

قیمت آجیل بسته به کیفیت و در مناطق مختلف متفاوت است. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) در گزارشی گفته در خیابان مولوی تهران که محل فروش عمده آجیل است قیمت هر کیلو آجیل شب یلدا ۲۰ هزار تومان است و آجیل ممتاز در شمال پایتخت تا کیلویی ۶۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

یک خانواده پنج نفره برای شب یلدا باید دست‌کم یک کیلو آجیل تهیه کند که به طور متوسط ۴۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت.

حق نشر عکس AFP

شیرینی و تنقلات

یکی از اقلام پرمصرف سفره یلدای ایرانی شیرینی است. قیمت متوسط هر کیلو شیرینی تر ۱۵ هزار تومان و هر کیلو شیرینی دانمارکی ۱۲ هزار تومان گزارش شده است.

برای یک خانواده ۵ نفره حداقل باید یک کیلو شیرینی تهیه کرده که هزینه آن حدود ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان خواهد بود.

در این محاسبه هزینه شام و اقلامی مانند شکلات در نظر گرفته نشده است.

با توجه به اینکه بر اساس سنت ایرانی، شب یلدا شب دور هم بودن است، بسیاری از خانواده های ایرانی دور هم جمع می‌شنود و این هزینه‌ها را تا چند برابر افزایش می‌دهد.

حق نشر عکس sorinethotels.com

هزینه شب یلدا در رستورانها و سفره خانه‌ها

بعضی دیگر از خانواده های ایرانی ترجیح می‌دهند این شب دراز و خاطره‌انگیز را در خارج از خانه سپری کنند.

خبرگزاری ایلنا میانگین هزینه هر نفر برای سپری کردن بلندترین شب سال را در خارج از خانه ۶۰ هزار تومان گزارش کرده است.

بر این اساس در یکی از سفره‌خانه‌های خیابان ویلا، در مرکز تهران برای بسته مخصوص این شب که شامل میوه آجیل، هندوانه و شیرینی به همراه موسیقی زنده است هر نفر باید ۴۰ هزار تومان ورودی بپردازد که البته هزینه شام، باقالی و لبو جداگانه محاسبه می شود.

در سعادت آباد در شمال غرب تهران به ازای یک پرس غذا به همراه انار، آجیل و هندوانه، ۹۰ هزار تومان ورودی گرفته می‌شود.

به گزارش ایلنا یکی از معروف‌ترین هتل‌های زنجیره‌ای در شمال شهر تهران، دو گزینه برای مشتریان در نظر گرفته است : مهمانانی که می‌خواهند هزینه کمتری بپردازند، می‌توانند با پرداخت ۳۰ هزار تومان در تراس این هتل فقط از میوه و آجیل استفاده کنند اما با پرداخت ۱۱۰ هزار تومان می‌توانند از شام ، برنامه کمدی و حافظ خوانی هم بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط