مجلس پرونده مسکن مهر را بست

مسکن مهر حق نشر عکس ISna
Image caption سه برابر کردن وام خرید مسکن، افزایش وام مسکن مهر و طرح ساخت مسکن اجتماعی از جمله برنامه‌های دولت برای تحریک تقاضای بازار است

در حالی که رکود در بازار مسکن ایران ادامه دارد نمایندگان مجلس ایران در بررسی برنامه پنج ساله ششم توسعه، طرح مسکن مهر را برای همیشه متوقف کردند.

در مصوبه مجلس تاکید شده که بانک مسکن تعهدات باقی مانده برای تکمیل واحدهای موجود را انجام دهد بدون آنکه تعهد احداث واحد جدیدی را بپذیرد.

یک روز بعد از مصوبه مجلس، شورای پول و اعتبار نیز با اختصاص ۱۰ میلیون تومان وام جدید برای واحدهای باقی مانده مسکن مهر موافقت کرد.

بنابر این، وام مسکن مهر که پیش از این چند بار افزایش پیدا کرده بود، دوباره از ۳۰ میلیون تومان به ۴۰ میلیون تومان افزایش یافت. وام‌های تازه صرف حدود ۳۰۰ هزار واحد نیمه کاره‌ای خواهد شد که از مسکن مهر باقی مانده‌اند.

در ابتدا برای ساخت هر واحد مسکن مهر، ۱۵ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده بود که به دلیل تورم و افزایش هزینه‌ها اکنون این رقم به ۴۰ میلیون تومان رسیده است.

بنابر آخرین گزارش‌ها، در مجموع طرح ده ساله مسکن مهر، دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکن مهر شروع شد که اکنون تقریبا ۳۰۰ هزار واحد آن به دلیل کمبود منابع مالی نیمه تمام مانده است.

بودجه اولیه طرح مسکن مهر ۴۵ هزار میلیارد تومان بود که با افزایش میزان وام این رقم به بیش از ۵۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption دولت حسن روحانی از ابتدا با این طرح مخالف بود

پایان پرونده مسکن مهر

دولت حسن روحانی که از ابتدا با این طرح مخالف بود، اعلام کرده تا پیش از تمام شدن دولتش این طرح را تمام خواهد کرد و پرونده مسکن مهر برای همیشه بسته خواهد شد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی از منتقدان طرح مسکن مهر، گفته است که ۵۶ میلیون ایرانی در شهرها زندگی می‌کنند که "یک سوم آنها یعنی حدود ۱۹ میلیون نفر در وضعی بد مسکنی زندگی می‌کنند و شرایط ناگواری دارند و مسکن مهر تغییری در وضعیت این افراد ایجاد نکرده است."

به عقیده آقای آخوندی، مسکن مهر "مغایر منافع ملی" و به "زیان کشور" بوده است.

کارشناسان اقتصادی بخشی از بحران اقتصادی در سال‌های پایانی دولت محمود احمدی نژاد را نتیجه تزریق بی‌محابای پول بی پشتوانه به طرح مسکن مهر می‌دانند.

اکنون مصوبه تازه مجلس به طرح ده ساله‌ای پایان می‌دهد که دولت آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۶ با هدف خانه‌دار کردن اقشار کم درآمد با بودجه هنگفتی آغاز کرد.

دولت با اختصاص زمین و پرداخت وام سعی داشت تا واحدهای مسکونی ارزان قیمت بسازد اما به عقیده کارشناسان، عمده این واحدهای در مناطقی در حاشیه شهرها ساخته شد که امکانات زیربنایی کافی برای زندگی نداشت.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که بخشی از این واحدها تمام شده اما از امکانات شهرنشینی نظیر، جاده‌های دسترسی، آب، برق و گاز محروم است و کارشناسان می‌گویند دولت وقت بیشتر نگاه سازه‌ای به مسکن داشته و تصور می‌کرد با ساخت واحد مسکونی مشکل مسکن حل خواهد شد در حالی که وقتی تعداد زیادی واحد مسکونی در جایی ساخته می‌شود علاوه بر امکانات زیربنایی، باید مدرسه، بیمارستان، فروشگاه و امکانات دیگر زندگی هم داشته باشد.

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مشکلات طرح مسکن مهر را "واگذاری اراضی نامناسب درمکان یابی (خارج ازمحدوده، دامنه کوه، شیب نامناسب" و "ضعف خدمات زیر بنایی و روبنایی نظیر آب، برق، فاضلاب، مدرسه، فضای سبز" دانسته است.

بنابر این گزارش، ضعف مطالعه در مکان یابی باعث بالا رفتن هزینه آماده سازی و قیمت تمام شده مسکن مهر شده است.

کمیسیون اصل ۹۰ مسکن مهر را "نشانه‌ای از حاشیه نشینی فرهنگی" توصیف کرده که به عقیده نمایندگان عضو این کمیسیون " امروز گریبانگیر شهرهای بزرگ شده است و از نظر اجتماعی و امنیتی نیز، تجمع یک صنف در محدوده‌ای خاص تبعاتی را به دنبال خواهد داشت."

در ماه‌های اخیر برخی از خریداران مسکن مهر در تهران و برخی شهرها نسبت به تاخیر عملیات ساختمانی مسکن مهر تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند و به نظر می‌رسد دولت درصدد است با اختصاص وام، هرچه سریعتر پرونده این طرح را ببندد.

حق نشر عکس ISna
Image caption شورای پول و اعتبار نیز با اختصاص ۱۰ میلیون تومان وام جدید برای واحدهای باقی مانده مسکن مهر موافقت کرد

رشد منفی بخش مسکن

بنابر گزارش مجلس بیشتر از ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر "تکمیل شده به دلایل مختلف از جمله فقدان متقاضی، فقدان خدمات روبنایی و زیر بنایی و... غیرقابل تحویل است."

در پرونده مسکن مهر ۴۹ هزار شکایت در دادگاه‌ها مطرح شده است ولی دقیقا مشخص نیست که این شکایت‌ها در چه زمینه‌هایی است اما مجلس از قوه قضائیه خواسته به این شکایت‌ها رسیدگی کند.

در کنار تلاش برای پایان دادن به طرح ده ‌ساله مسکن مهر در مجلس، شورای پول و اعتبار نیز با اضافه کردن وام مسکن مهر، زمینه را برای پایان دادن به این طرح پردردسر فراهم کرده است که برخی کارشناسان آن را حاشیه نشینی جدید توصیف کرده‌اند.

برآوردها نشان می‌دهد که با مصوبه تازه شورای پول و اعتبار، نزدیک به ۳ هزار میلیارد تومان وام جدید به واحدهای نیمه تمام مسکن مهر اختصاص داده خواهد شد.

قیمت مسکن پنج سال پیش و بعد از بحران اقتصادی به شدت افزایش یافت و بعد از رشد شدید قیمت‌ها، این بخش وارد رکود شد. گزارش‌ها نشان می‌دهد که در همان سال اول بحران، مجوزهای ساخت مسکن از سوی شهرداری‌ها به نصف کاهش یافت و این روند در چند سال گذشته کمابیش ادامه پیدا کرده است.

تازه‌ترین آمارهای رسمی نشان می‌دهد که مسکن همچنان جزو بخش‌هایی است که رشد آن منفی است.

دولت برای خروج از رکود شدید در بازار مسکن، برنامه‌های متعددی را برای افزایش وام و دیگر راه‌های تامین منابع مالی خرید مسکن اجرا کرده اما این طرح‌ها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

به تازگی بانک مسکن هم میزان وام خرید مسکن را از ۲۰ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان افزایش داده است.

سه برابر کردن وام خرید مسکن، افزایش وام مسکن مهر و طرح ساخت مسکن اجتماعی از جمله برنامه‌های دولت برای تحریک تقاضای بازار است ولی برخی کارشناسان اقتصادی نسبت به تغییر محسوس وضعیت بازار مسکن در چند ماه آینده و پیش از انتخابات ریاست جمهوری ابراز تردید کرده‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط