نمایشگاه ایران معاصر: شاعر، عارف، سرکش و طنزپرداز

حق نشر عکس Aga Khan Museum
Image caption اثر علی بنی صدر

موزه آقاخان در تورنتو شاهد نمایشگاه ایران معاصر: شاعر، عارف، سرکش و طنزپرداز با ۲۷ اثر از ۲۳ هنرمند ایرانی است. فرهنگ سرکشی و انعکاس شاعرانه آن دست به دست هم داده تا مجموعه ای از آثار هنرمندان معاصر ایرانی را به تصویر بکشد. این آثار هنری که از شامل نقاشی، عکس، ویدیو چیدمان و مجمسه های هنرمندان زن و مرد است که هر چند با نسل های مختلف از هم متمایز می گردند ولی در جستجو و کنکاش در زمینه خیزش های سیاسی و اجتماعی در هماهنگی با هم قرار می گیرند.

نمایشگاه از آثار موجود در کلکسیون خصوصی ایرانی-بریتانیایی محمد افخمی بهره برده است. طراح نمایشگاه فرشته دفتری است. آوا و موسیقی محسن نامجو و سلی واثقی نیز نمایشگاه را همراهی خواهد کرد.

بخشی از هنرمندانی که آثارشان در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است: شیرین نشاط، عباس کیارستمی، حامد صحیحی، منیر فرمانفرمایان، پرستو فروهر، شادی قدیریان، خسرو حسن آبادی، وای زی کامی، شاپور پویان، فرهاد مشیری، نازگل انصاری نیا، خسرو حسن آبادی، علی بنی صدری، افروز آمیغی، محمد بخشی، شیوا احمدی، مرتضی احمدوند، علی بنی صدر، پرویز تناولی، رکنی حائری نژاد و تیمور ناصری.

برگزیده از کلکسیون خصوصی

در دنیایی که از هر زمانی بیشتر با هم در پیوند و ارتباط است، اهمیت کار موزه در عرضه آثار هنرمندان خاورمیانه و امکان نمایش آن در غرب و بنابراین گفتگو بین فرهنگ‌های گوناگون است. محمد افخمی در عرض ۱۲ سال مجموعه ای از آثار هنرمندان داخل و خارج ایران را گردآوری کرده است و معتقد است: «هنر راهی برای پل زدن بین تفاوت ها و توسعه درک متقابل است که در شرایط امروز جهان بیش از پیش اهمیت دارد.»

حق نشر عکس Aga Khan Museum
Image caption عکس از شادی قدیریان

درباره نام نمایشگاه

۲۷ اثر نمایشگاه از مجموعه ۳۰۰ کار هنری انتخاب شده است. خود آثار هنری بر روی موضوعات و نام گذاری نمایشگاه تاثیر گذاشته است. هری کیم مدیر موزه آقاخان معتقد است هر کدام از عناوین شکلی از یک هویت یا نقشی است که هنرمند در نمایشگاه با آن درگیر است. «هنرمندانی که از هنر برای نقد بهره برده اند(سرکش). هنرمندانی که طنز را دست مایه کار خود قرار داده اند (طنزپرداز). افرادی که در جستجوی تفاوت های سیاسی بوده اند (عارف) و کسانی که هنر را با شعر آمیخته اند (شاعر).»

بمباران اطلاعات

یکی از هنرمندان نمایشگاه علی بنی صدر است. او در دوران جنگ و انقلاب بزرگ شده است. به گفته خودش با فضای سیاسی کنونی مشکل دارد. آثارش پاسخی به شرایط زمانه است که با سرنوشت شخصی خویش و تاریخ هنر پیوند خورده است. وی معتقد است که هنر انعکاس روح زمانه است. در دنیایی که ما هر روز با اطلاعات مختلف بمباران می شویم. این اطلاعات ما را سرگشته و گاهی بصورت حباب در می آورد. «بعنوان هنرمند می خواهم حسی خارج از این جهان داشته باشم. من این اطلاعات را بصورت فرم تصویری بر روی بوم نقاشی قرار می دهم. این زبان تصویری می تواند مستقیم با ذهنیت ما ارتباط برقرار کند و تاثیر دگرگونی بر روی مخطاب بگذارد، تاثیری که متفاوت با آن چیزی است که ما روزانه در معرض آن قرار می گیریم.»

اثر دیگر نمایشگاه متعلق به خسرو حسن زاده است. وی می گوید: «جالب است که پرتره شخصی من با عنوان "تروریست" در آغاز ریاست جمهوری ترامپ در آمریکای شمالی همچنان در معنای خود باقی است. »

حق نشر عکس Aga Khan Museum
Image caption اثری از محمد احصایی

برخی از آثار نمایشگاه

یک مجمسه شیشه ای دو متری از هنرمند ایرانی- کانادایی پرویز تناولی در نمایشگاه خودنمایی می کند. اثری با استفاده از ۳۲ قطعه فرش از فرهاد مشیری نیز دیده می شود. عکسی سه قابی از سری آثار برف سفید از عباس کیارستمی فیلمساز فقید ایرانی که بلافاصله پس از انقلاب ۵۷ گرفته شده است، از دیگر آثار نمایشگاه است.

اثری که به انتخاب مدیر نمایشگاه جنسیت، مذهب و سیاست را نمایندگی می کند، Miss Hybird 3 کار شیرین علی آبادی است. تصویر زنی جوان و ثابت قدم که بیننده را با چهره چندگانه خویش مثل بسیاری از آثار نمایشگاه درگیر خود می کند. او حجاب بر سر دارد، پوشش جمهوری اسلامی که در تضاد با موهای بلوندش که کمی از روسری بیرون زده، قرار دارد و کشش چشمان آبی اش را دوچندان می کند.

افزون بر این ها، عنصر ویژه، بانداژی است که بر روی بینی او به خاطر جراحی پلاستیک خودنمایی می کند و همچنین بادکنک صورتی که ابهامی را در چهره او رقم می زند. مدیر نمایشگاه اضافه می کند: «بنابراین دو عنصر مذهب و سرکشی در این اثر معاصر در هم تنیده شده‌اند.»

نمایشگاه شاعر، عارف، سرکش و طنزپرداز تا چهارم ژوئن برای بازدید علاقمندان دایراست.