سرپرست حجاج ایرانی: سال آینده ۸۶ هزار نفر به مکه می‎روند

حق نشر عکس Mehr

علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اعلام کرد درنتیجه مذاکرات صورت گرفته با وزیرحج عربستان سعودی توافق شده درسال ۱۳۹۶ "حدود۸۶ هزارنفربرای انجام مناسک حج به عربستان اعزام شوند".

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، آقای قاضی عسکر شنبه ۲۸ اسفند گفت مسئولان سعودی تضمین داده اند که "راحتی، عزّت، کرامت و امنیت حجاج را در زمانی که در عربستان هستند، تامین می کنند".

مذاکرات ایران و عربستان در مورد از سرگیری اعزام حجاج ایرانی، دیروز به نتیجه رسید و نماینده آیت الله خامنه ای در امور حج، امروز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران نتایج آن را اعلام کرد.

وی درباره نتیجه مذاکرات انجام شده در ارتباط با پرداخت خسارت به بازماندگان حادثه منا گفت: "درمورد شهدای مسجدالحرام بنا برقول پادشاه عربستان به صورت قطعی هدیه‌ پرداخت می شود و دیه‌ای هم ازطرف شرکت بن‌لادن به حادثه‌دیدگان مسجدالحرام قراربوده پرداخت گردد که این کار را هم شروع کرده‌اند."

علی قاضی عسکر افزود: "با تلاش هیأت اعزامی ایران به عربستان مقرر شد در حج امسال به هر خانواده شهید این دو حادثه دو سهمیه حج تمتع داده شود."

در جریان مراسم روز عید قربان سال ۱۳۹۴، ازدحام و فشار جمعیت در منا باعث کشته و زخمی شدن شماری از زائران شد که به گزارش منابع ایرانی، بیش از ۴۶۰ تن از آنان شهروندان ایران بودند.

آقای قاضی عسکر در بخشی دیگر از صحبت های امروز خود، درباره آخرین وضع دو کارمند خاطی فرودگاه جده نیز گفت که آنها در عربستان به "چهارسال زندان، هزار ضربه شلاق و اخراج از کار" محکوم شده اند.

وی افزود: "آنها هم اکنون در زندان هستند، هر چند در مذاکرات نیز طرف سعودی مطرح کرد ما خواستار اشد مجازات برای آن‌ها بودیم و این حکم سه قاضی بوده است."

دولت ایران در فروردین سال ۱۳۹۴ اعزام زائر به حج عمره را در اعتراض به آنچه عدم رسیدگی شفاف مقامات سعودی به ماجرای "تعرض" به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده نامید متوقف کرد.

روابط دو کشور در پی این واقعه و نیز ماجرای منا به وخامت گرایید که نقطه اوج آن حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد و اقدام عربستان به قطع رابطه با ایران در واکنش به این حمله بود.

موضوعات مرتبط