فرمان مهاجرتی ترامپ و نمایش آثار هنرمندان مهاجر در نیویورک

Image caption چارلز حسین زنده رودی، ایرانی، متولد ۱۹۳۷

موزه هنرهای مدرن معاصر نیویورک مجموعه ثابت خود را از سوم فوریه و به در اعتراض به فرمان موقت اجرایی دونالد ترامپ تغییر داد. در این تغییر هفت اثر هنرمندان مهاجر از کشورهای مسلمان جایگزین آثار غربی از جمله آثار پیکاسو و ماتیس در طبقه پنجم موزه شدند. پس از فرمان اجرایی دوم این موزه مجموعه هنری مهاجران را از ۷ به ۹ اثر افزایش داد. از جمله آثار اضافه شده، نقاشی فرامرز پیلارام است.

البته این موزه همواره آثاری از هنرمندان مهاجر را در دل خود جای داده است. بیشتر این ۹ آثار از کارهای هنرمندان ایرانی گزینش شده است. سیا ارمجانی معمار، مارکو گریگوریان نقاش، پرویز تناولی مجسمه ساز، طلا مدنی ویدیو آرتیست، حسین زنده رودی خطاط و نقاش و شیرانا شهبازی عکاس از جمله کسانی هستند که آثارشان در این مجموعه دیده می شود. افزون بر آن دو اثر از زها حدید متولد عراق و ابراهیم ال صالحی در این مجموعه وجود دارد.

Image caption پرویز تناولی، متولد ۱۹۳۷، پیامبر ۱۹۶۴

متنی در کنار این اثار است که یاد آور می شود: "این آثار از مجموعه موزه در طبقه پنجم برای تایید ایده پذیرش و آزادی به نمایش گذاشته شده است. این ایده همچنان که برای ایالت متحده اهمیت دارد برای موزه نیز حیاتی است. این آثار بدست هنرمندانی خلق شده است که مردم کشورشان بخاطر فرمان موقت اجرایی ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷ از ورود به آمریکا منع شده اند." مسئولان موزه معتقدند این اقدام بیش از آنکه واکنش به فرمان اجرایی باشد نشان از اتحاد هنرمندان کشورهای مختلف دارد.

هنوز مشخص نیست که تا چه زمان این آثار در این بخش باقی خواهد ماند. افزون بر آن مسئولان موزه حاضر نشدند توضیحی اضافه برآنچه در کنار آثار نوشته شده و علت گزینش این آثار از زاویه زیبایی شناسی و هنری بدهند. البته آثار گزینش شده با علت موضوع نمایشگاه همخوانی دارد. برای مثال اثر سیا ارمجانی شامل عناصری مثل پنجره و آینه است. پنجره‌ای که نگرش به بیرون را ممکن می کند و می تواند عنصر ارتباط و پذیرش انسان ها با یکدیگر تلقی شود و آینه، عنصری که نگرش به درون را ممکن می کند و خویش نگری را میسر می سازد.

Image caption مارکو گریگوریان، ایرانی متولد روسیه ۱۹۲۴-۲۰۰۷، بدون تیتر ۱۹۶۳

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا ظرف دو ماه در فوریه و مارس ۲۰۱۷ دو فرمان موقت اجرایی صادر کرد که در آن ورود مهاجران از ۷ کشور در فرمان اول و در فرمان دوم شهروندان ۶ کشور از ورود به خاک آمریکا منع شده اند.

جامعه مدنی آمریکا به کمک حقوقدانان توانست جلوی اجرای فرمان اول را بگیرد. پس از ناکامی در اجرای فرمان اول او دومین فرمان را که قدری با اولی متفاوت است ولی در بن مایه خود مشابه اولی است، صادر نمود. فرمان دوم نیز سرنوشت فرمان اول را پیدا کرد. دونالد ترامپ هنوز حاضر نشده است حکم دادگاه را برای بررسی به دادگاه بالاتر ارجاع دهد. به این ترتیب این دو فرمان فعلا از اجرا بازمانده اند.

Image caption سیا ارمجانی، متولد ایران ۱۹۳۹، عناصر شماره ۳۰، ۱۹۹۰
Image caption زها حدید، انگلیسی، متولد عراق، ۱۹۵۰-۲۰۱۶ نوک پروژه، هنگ کنگ، چین ۱۹۹۱
Image caption ابراهیم آل صالحی، متولد ۱۹۳۰، مسجد ۱۹۶۴