هشتگ‌هایی که راهنمای مسافران نوروزی در سیستان و بلوچستان شدند

حق نشر عکس kouhnavardan zartoshti
Image caption قله آتشفشانی تفتان با ارتفاع بیش از چهار هزار متر یکی از جاذبه های گردشگری سیستان و بلوچستان است

استان سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط مرزی مدت‌ها به عنوان منطقه‌ای ناامن معرفی شده و سالیان طولانی به گردشگران ایرانی و خارجی به طور مستقیم و غیر مستقیم توصیه شده بود که از سفر به این استان پرهیز کنند.

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این استان که قدمتی پنج هزار ساله دارند هم نتوانسته بودند به جذب گردشگر کمک کنند. امکانات موجود این استان هم محدود‌تر از آن بود تا بتواند خود را به دنیای بیرونش معرفی کند. همه این‌ها دست به دست داده بودند تا این استان محروم‌، محروم‌تر و منزوی تر شود.

اما سال ۹۶ مردم این استان و کسانی که خاطرات خوش از سفر به سیستان و بلوچستان دارند، تلاش کردند تا با حداقل امکانات، توییتر فیلتر شده و کانال‌های تلگرامی مبلغان فرهنگ و طبیعت و زیبایی‌های این استان باشند و با دوربین‌های غیرحرفه‌ای تبلیغاتی حرفه‌ای و گسترده انجام دهند و آمار گردشگرانی که به این استان سفر می‌کنند را با قدرت هشتگ‌های خود افزایش دهند.

صنعت گردشگری استان سیستان و بلوچستان که هامون، شهر سوخته و گل افشان و برخی از شگفتی‌های طبیعی بی‌نظیر همچون تیس و بریس و تفتان و بزمان را در خود جای داده، در سکوت بود تا بعد از اینکه در اواخر سال ۹۵این استان"به عنوان مقصد گردشگری ناشناخته کشور در سال ۱۳۹۶" معرفی شد.

با نزدیک شدن به فصل بهار و سفرهای نوروزی کمپینی در شبکه‌های اجتماعی برای سفر به استان سیستان و بلوچستان به راه افتاد. افرادی که به این استان سفر کرده بودند در شبکه‌های اجتماعی توییتر یا گروه‌های تلگرامی عکس‌ها و مطالب خود را با هشتگ #سیستان-بلوچستان را به اشتراک گذاشتند و از مهمان‌نوازی و خونگرمی مردم این مناطق نوشتند و دیگران را نیز به سفر به این استان دعوت کردند.

در همین راستا مردم این استان نیز به این کمپین پیوستند و از هم‌وطنان خود درخواست کردند که سیستان بلوچستان را به عنوان مقصد سفر نوروزی خود انتخاب کنند و تنها با شنیده‌ها قضاوت نکنند.

حق نشر عکس khordad
Image caption کوه های مریخی در نزدیکی تیس و بریس در جنوب بلوچستان

نوید یکی از افراد فعال این کمپین در توییتر که علاوه به دعوت از گردشگران تلاش می‌کند راهنمایی‌های خوبی هم برای مسافرانی که به این استان سفر می کنند باشد در یکی از توییت‌های خود نوشت "هیچوقت بر اساس شنیده‌ها در مورد چیزی قضاوت نکنید. بیایید و ببینید که سیستان و بلوچستان امن و زیباست. من به عنوان شهروند اینجا اگر از امنیتش بگم شاید خیلی‌ها باور نکنن، شما از تجربه سفر به سیستان و بلوچستان و امنیت اینجا بگید."

بیشتر بخوانید:

صفحه ویژه؛ نوروز ۹۶

ایرانیان در برگزاری آیین‌های قومی و مذهبی خود با چه محدودیت‌هایی مواجه هستند؟

۱۰ مکان دیدنی ایران به جای مسافرت به شهرهای بزرگ در نوروز

آلبوم عکس: جشن‌های نوروزی تاجیکستان

حال و هوای نوروز در تفلیس

مهتاب نوروزی؛ نماد نیم قرن سوزن دوزی در بلوچستان

دعوت وی و دیگر ساکنان این استان موجب شد تا در موجی گسترده افرادی که به این استان سفر کرده‌اند تجربه‌های خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کنند. بسیاری از افرادی که پیش از این به این استان سفر کرده بودند یا حتی مدتی در آنجا زندگی کرده بودند، عکس‌های مختلفی از زیبایی‌های این استان منتشر کردند و در مطالب خود تاکید کردند که در مدت اقامت خود نه تنها ناامنی ندیده‌اند، بلکه با مهمان‌نوازی مردمان این سرزمین روبرو شده‌اند.

این موج ادامه پیدا کرد به طوری که برخی از مسولان این استان نیز به این کمپین توییتری پیوستند. محمد بلوچ‌زهی بخشدار مرکزی نیک شهر نه تنها از طریق رسانه‌های رسمی از مردم نقاط مختلف ایران برای سفر به سیستان و بلوچستان دعوت کرده است، بلکه در توییتر خود به انتشار عکس و فیلم از محل‌هایی که برای اسکان مسافران نوروزی در نظر گرفته شده‌اند، پرداخته و این اقامتگاه‌ها را که به شیوه سنتی تزیین شده‌اند معرفی می‌کند "تعدادی از اقامتگاههای بین راهی دربخش مرکزی نیکشهر بصورت رایگان مسافر می پذیرند".

فعالان رسانه‌ای ایران نیز به این کمپین پیوستند و ۲۰ تن از خبرنگاران به این استان سفر کردند و سفرنامه‌های جداگانه‌ای منتشر کردند. صدرا محقق دبیر اجتماعی شرق که تلاش زیادی در معرفی پتانسیل‌های گردشگری این استان داشته علاوه بر انتشار عکس و فیلم و تجربه‌های سفرش در توییتی نوشت "کاربران توییتری زیادی رو دیدم که گفتن برای تعطیلات عید رفتن یا دارن می‌رن #سیستان_بلوچستان، هر کی می‌ره از تجربیات و مشاهداتش بنویسه." همچنان بحث سفر به استان سیستان و بلوچستان در توییتر داغ است.

حق نشر عکس fars
Image caption بندر کنارک در ساحل دریای عمان

علاوه بر توییتر بحث سفر به سیستان بلوچستان در کانال های تلگرامی هم فعال بوده است، به طوری که کانال‌هایی به منظور راهنمایی گردشگران برای سفر به این استان از جمله کانال هواشناسی استان سیستان و بلوچستان و کانال کوله‌گردی سیستان و بلوچستان راه‌اندازی شده‌اند. در حالی که هنوز تعطیلات نوروز و سفرهای آن به پایان نرسیده است، آمار نشان می‌دهد که ۲۴ درصد تعداد گردشگرانی که به استان سیستان و بلوچستان سفر کرده‌اند، نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.