کاهش تورم و افزایش بیکاری در ایران

حق نشر عکس ISNA
Image caption نرخ بیکاری به ۱۲.۴ درصد رسیده و تعداد بیکاران به سه میلیون و ۲۰۳ هزار نفر رسیده‌اند

در حالی که نرخ تورم در ایران در سال گذشته به ۹ درصد کاهش یافته، نرخ بیکاری به ۱۲.۴ درصد رسیده و تعداد بیکاران به سه میلیون و ۲۰۳ هزار نفر رسیده‌اند.

بانک مرکزی ایران گزارش داده است که بعد از ۲۶ سال نرخ تورم در سال گذشته تک رقمی شده و به ۹ درصد رسیده است.

بنابر این گزارش، این دومین بار بعد از سال ۱۳۶۹ است که تورم بعد از انقلاب، تک رقمی شده است.

تورم در حالی کاهش پیدا کرده که در سال ۱۳۹۱ نرخ تورم به ۳۴.۷ درصد و در سال ۱۳۹۲ به ۳۴.۷ درصد رسیده بود.

تیم حسن روحانی بعد از شروع به کارش در سال ۱۳۹۲ تمرکز خود را بر کنترل تورم گذاشت و در سال ۱۳۹۳ تورم به نصف کاهش پیدا کرد و سال گذشته نیز ایران تورم ۱۱.۹ درصدی را تجربه کرد.

تیم اقتصادی دولت برخلاف نظر برخی کارشناسان، که خروج از رکود را اولویت اصلی اقتصاد ایران می‌دانستند، تلاش خود را بر کنترل تورم گذاشت برای این که معتقد بود بعد از کنترل تورم، خروج از رکود اقتصادی آسانتر خواهد بود.

دامنه بحران اقتصادی ماه‌های پایانی دولت محمود احمدی نژاد که به سه برابر شدن قیمت ارز و رکود گسترده انجامید، همچنان وجود دارد و دولت نتوانسته تحرکی در بخشی‌هایی نظیر مسکن و ساختمان و برخی بخش‌های صنعتی ایجاد کند.

با آنکه سال گذشته در کارنامه اقتصادی دولت آقای روحانی به دلیل رشد اقتصادی بالا و تورم تک رقمی، از سال‌های پیش برجسته‌تر است اما مقامات دولتی نیز اذغان دارند که بخش‌هایی از اقتصاد کشور همچنان در رکود به سر می‌برند.

رشد بخش مسکن همچنان منفی است و تلاش‌های دولت برای رونق بخشیدن از طریق پرداخت وام‌های مختلف، نتیجه ملموسی به همراه نداشته است.

یک ماه و نیم تا انتخابات ریاست جمهوری باقی است و منتقدان دولت آقای روحانی می‌گویند که دولت نتوانسته تغییر محسوسی در اقتصاد و معیشت مردم ایجاد کند.

حسن روحانی در دیدار نوروزی با مدیران دستگاه‌های اجرایی در واکنش به انتقادات گفته "عده‌ای تلاش دارند حقایق را معکوس جلوه دهند و فکر می‌کنند با وارونه کردن حقایق به دولت ضربه می‌زنند اما این اقدام مردم را مایوس و ناامید می‌کند که ضربه به نظام، کشور و ملت است."

آقای روحانی از تراز مثبت تجاری، تورم تک رقمی، خروج از رکود، تقویت روند اشتغال زایی، جذب سرمایه خارجی، نوسازی صنایع حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده و فعال کردن ۲۴ هزار واحد صنعتی به عنوان دستاوردهای دولت نام برده است.

افزایش تعداد بیکاران

حق نشر عکس ISNA
Image caption سالانه حدود یک میلیون نفر از دانشگاه‌های ایران فارغ التحصیل می‌شوند

در مقابل کاهش تورم، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران درباره میزان بیکاری نشان می‌‎دهد که در سال گذشته نرخ بیکاری از ۱۱ درصد به ۱۲.۴ درصد رسیده است.

بنابر این گزارش، میزان مشارکت اقتصادی در سال گذشته به ۳۹.۴ درصد رسیده است و بیشتر از ۲۵ میلیون و ۷۹۱ هزار نفر از جمعیت کشور یا در حال کار بوده‌اند یا به دنبال شغل می‌گشتند.

از میان این تعداد، ۲۲ میلیون و ۵۸۸ هزار نفر شاغل بودند و بقیه جزو بیکاران هستند که به دنبال شغل می‌گشتند.

دولت می‌گوید در سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده است و آمارهای منتشر شده نیز این رقم را تائید می‍کند چون تعداد شاغلان در سال گذشته حدود ۲۲ میلیون نفر بوده است.

عمده بیکاران کشور را جوانان تشکیل می‌دهند و بنابر آمار، نرخ بیکاری در میان جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله نزدیک به ۲۶ درصد است.

کارشناسان می‌گویند از آنجا که بنابر محاسبات مرکز آمار هر فردی که یک ساعت در هفته کار کند، شاغل محسوب می‌شود، بنابر‌ این تعداد بیکاران بسیار بیشتر از این رقم است.

علاوه بر این، بیشتر از ۱۰ درصد شاغلان نیز دارای اشتغال ناقص هستند که اگر این رقم را به تعداد بیکاران اضافه کنیم آمار بیکاران ایران به حدود شش میلیون نفر می‌رسد.

با وجود تک رقمی شدن تورم و رشد بالای هفت درصدی در سال گذشته، آمار بیکاری افزایش پیدا کرده ولی علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته "ما با بیکاری تلنبار شده از سال‌های قبل رو به رو هستیم."

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور گفته است سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار می‌شوند و دولت در بهترین حالت توانسته است برای ۶۰۰ هزار نفردر سال شغل ایجاد کند.

سالانه حدود یک میلیون نفر از دانشگاه‌های ایران فارغ التحصیل می‌شوند و به گفته آقای جهانگیری "در صورت استفاده نشدن از این ظرفیت بالا این جمعیت خود به خود به یک تهدید بسیار مهم تبدیل خواهد شد."

رشد اقتصادی ایران در سال گذشته به مدد دوبرابر شدن صادرات نفت و محصولات نفتی، بیش از ۷ درصد برآورد شده است ولی کارشناسان اقتصادی می‌گویند که ایران به راحتی نخواهد توانست در سال جاری این میزان رشد را تکرار کند.

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری، بحث بر سر مسائل اقتصادی دامنه بیشتری پیدا کرده و به نظر می‌رسد رقبای آقای روحانی در انتخابات بر عملکرد اقتصادی وی در چهار سال گذشته انگشت بگذارند و برای جلب نظر رای دهندگان، وعده‌هایی برای بهبود وضعیت اقتصادی بدهند.