مصطفی هاشمی‌طبا؛ نامزدی که نامش با ورزش گره خورده

هاشمی طبا حق نشر عکس MEHR
Image caption مصطفی هاشمی طبا بیشتر به عنوان رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۶-۱۳۷۲) و دولت اول محمد خاتمی (۱۳۸۰-۱۳۷۶) در یادها مانده است

اگرچه سابقه حضور مصطفی هاشمی‌طبا، در سطح اول سیاست ایران به حضور در کابینه محمد جواد باهنر و دولت اول میرحسین موسوی به عنوان وزیر صنایع باز می‌گردد اما نام هاشمی طبا بیشتر به عنوان رییس سازمان تربیت بدنی در دولت دوم هاشمی رفسنجانی (۱۳۷۶-۱۳۷۲) و دولت اول محمد خاتمی (۱۳۸۰-۱۳۷۶) در یادها مانده است. او همچنین دو دوره رئیس کمیته ملی المپیک ایران بوده. یک بار از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷ و بار دیگر از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۳.

او با ۷۱ سال سن از تمامی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران مسن‌تر است و با این که جزو سیاستمداران باسابقه ایران محسوب می‌شود، اطلاعات چندانی از سابقه او در پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران در دست نیست.

آقای هاشمی‌طبا که متولد اصفهان است لیسانس برنامه و بودجه و فوق لیسانس رشته نساجی با گرایش سیستم آنالیز دارد، در مورد اولین تجربه‌اش در سیاست ایران به خبرآنلاین گفت: " انتخاب وزرا همین الان هم حساب و کتاب چندانی ندارد. من هم بی‌حساب و کتاب وزیر شدم. آقای باهنر به دلیل رفت و آمدی که به دانشگاه پلی تکنیک داشتند مرا از قبل انقلاب می‌شناختند. یک روز سردار رضا افشار آمد و گفت با آقای باهنر مشغول بحث در مورد وزارت صنایع بودیم، من گفتم هاشمی‌طبا به درد این کار می‌خورد، برو و با ایشان دیداری داشته باش. من هم به دیدار آقای باهنر رفتم و بعد از صحبت مختصری که باهم داشتیم کار تمام شد و من وزیر صنایع شدم".

در کنار بهتر شدن رابطه بین ورزش ایران با جهان، یکی از بخش‌های برجسته عملکرد مصطفی هاشمی‌طبا (در کنار فعالیت‌های فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی) به عنوان رئیس سازمان تربیت بدنی توجه بیشتر به ورزش زنان بود. زنان ورزشکار ایران که پس از انقلاب سال ۵۷ به حاشیه رانده شده بودند، در دوره ریاست او توانستند تا حدی به ورزش ایران بازگردند. مسئله‌ای که آقای هاشمی‌طبا دلیل آن را علاقه شخصی رئیس جمهور وقت به این قضیه دانست.

او به خبرآنلاین گفت: "دقیقا ورزش بانوان و احیای آن مدیون آقای هاشمی است.اگر حمایت‌های ایشان نبود هیچ کدام از این اتفاق‌ها نمی‌افتاد. ایشان بودند که با اختیار دادن به خانم فائزه هاشمی تمام کارهای مربوط به ورزش بانوان را پیش بردند. حرفشان هم یک چیز بود،اینکه زنان ما نباید همین طور خاموش بنشینند. آن‌ها باید فعالیت داشته باشند و با رعایت و ضوابط ارزش‌های اسلامی نقش خودشان را ایفا کنند."

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران و از دست رفتن کرسی‌های بین‌المللی این کشور در سازمان‌های معتبر ورزشی جهان، مصطفی هاشمی‌طبا اولین نفری بود که به یک پست مهم در ورزش جهان رسید. او در سال ۱۳۷۹ توانست صاحب یک کرسی در کمیته بین‌المللی المپیک شود و در یک دوره ۴ ساله در این سمت باقی ماند.

نگاهی به کارنامه نامزدهای دیگر انتخابات ۱۳۹۶

حق نشر عکس .
Image caption قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ زمزمه‌هایی مبنی بر عدم علاقه محمد خاتمی به ادامه همکاری با هاشمی‌طبا در صورت انتخاب مجدد شنیده شد/ مصطفی هاشمی طبا در کنار محمد خاتمی؛ بهزاد نبوی و محسن رضایی

قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ زمزمه‌هایی مبنی بر عدم علاقه محمد خاتمی به ادامه همکاری با هاشمی‌طبا در صورت انتخاب مجدد شنیده شد. زمزمه‌هایی که به نظر می‌رسد موجب شد تا او خودش را نامزد انتخابات ریاست جمهوری بکند. هرچند که آقای هاشمی‌طبا دلیل شرکت در انتخابات را " احساس وظیفه درخودش و تصور این که کشور از جنبه سیاسی پیش نمی‌رود" دانست.

هاشمی‌طبا که از بنیان‌گزاران حزب کارگزاران سازندگی بود با وجود حمایت حزب از محمد خاتمی، وارد رقابت با رئیس خودش شد. تصمیمی که گفته می‌شود منجر به کنار گذاشته شدن او از حزب کارگزاران شد.

حضور هاشمی‌طبا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۰ اما با ناکامی همراه شد و او با به دست آوردن ۲۸ هزار رای در بین ده نامزد ریاست جمهوری نفر آخر شد. با انتخاب مجدد محمد خاتمی، آقای هاشمی‌طبا نیز جایش را در ریاست سازمان تربیت بدنی به محسن مهرعلیزاده داد.

آقای هاشمی‌طبا تا سال ۱۳۸۳ رئیس کمیته ملی المپیک ایران بود تا این که جایش را به رضا قراخانلو داد. او در این سال قصد داشت یک بار دیگر نامزد حضور در کمیته بین‌المللی المپیک شود اما گفته شد که به دلیل تمایل دولت برای حضور محسن مهرعلیزاده در این پست از هاشمی‌طبا خواسته شده تا خودش را نامزد نکند. اقدامی که با ناکامی مهرعلیزاده، نتیجه‌اش از دست رفتن کرسی بین‌المللی ورزش ایران شد.

در دوران اول ریاست محمود احمدی‌نژاد آقای هاشمی‌طبا فعالیت خاصی نداشت و تنها گفته شد که مسئولان وقت از روابط بین‌المللی او برای رفع تعلیق فوتبال ایران پس از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان کمک گرفتند.

در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران نیز مصطفی هاشمی‌طبا در کنار رئیس سابقش ایستاد و عضو کارزار انتخاباتی میرحسین موسوی بود. او پس از مناظره تلویزیونی آقای موسوی با محمود احمدی‌نژاد گفت: "این مناظره پیروزی صداقت بر دروغ بود."

در دوران دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد نیز آقای هاشمی‌طبا فعالیت خاصی نداشت تا این که قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ به تیم حسن روحانی پیوست.


در یک نگاه

  • متولد ۱۳۲۵ در اصفهان
  • ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴: وزیر صنایع
  • ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۷: رئیس کمیته ملی المپیک ایران
  • ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰: رییس سازمان تربیت بدنی
  • ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۳: رئیس کمیته ملی المپیک
  • ۱۳۷۹ تا ۱۳۸۳: عضو کمیته بین‌المللی المپیک
  • ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵: مشاور وزیر ورزش در امور زیربنایی، سرمایه‌گذاری و توسعه زیر ساخت‌های ورزش کشور

تحصیلات

  • لیسانس: رشته برنامه و بودجه از دانشگاه تهران
  • فوق لیسانس: رشته نساجی از دانشگاه امیرکبیر
حق نشر عکس .
Image caption مصطفی هاشمی طبا در مورد اولین تجربه‌اش در سیاست ایران گفته است: "انتخاب وزرا همین الان هم حساب و کتاب چندانی ندارد. من هم بی‌حساب و کتاب وزیر شدم. به دیدار آقای باهنر رفتم و بعد از صحبت مختصری که باهم داشتیم کار تمام شد و من وزیر صنایع شدم"/ نفر اول سمت چپ در کنار میرحسین موسوی

پس از انتخاب حسن روحانی، مصطفی هاشمی‌طبا به عنوان رئیس کارگروه جدید ورزش انتخاب شد و مسعود سلطانی‌فر، وزیر کنونی ورزش و جوانان ایران و اولین گزینه حسن روحانی برای این وزارت نیز به عنوان دبیر این کارگروه انتخاب شد.

حسن روحانی چهار وزیر ورزش را برای گرفتن رای اعتماد روانه مجلس ایران کرد و در این میان نامی از مصطفی هاشمی‌طبا نبود. تنها عنوان آقای هاشمی‌طبا در دولت حسن روحانی، مشاور امور زیربنایی، سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت‌های ورزش کشور در دوران وزارت محمود گودرزی بود. مسئولیتی که با به وزرات رسیدن مسعود سلطانی‌فر پایان یافت.

پیام یونسی‌پور، خبرنگار ورزشی در معتقد است که مصطفی هاشمی‌طبا را باید در دو وجه سیاه و سفید دید. او به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "بخشی از سفیدی کارنامه ایشان در مدیریت ورزشی را احیای ورزش بانوان، تلاش برای گشودن پای ایران به مجامع بین‌المللی ورزشی و همین طور کوشش مخفیانه برای خصوصی‌سازی باشگاه‌های ورزشی می‌دانم. بخش سیاه، در تصمیم گیریهای ایشان بود که انفرادی و بدون مشورت با دیگران انجام می گرفت است. عزل و نصب رئیسان فدراسیون‌ها (به خصوص فدراسیون فوتبال و باشگاه‌ها) و حتی دخالت در انتخاب مربیان ملی مانند دخالت مستقیم برای حضور محمد مایلی‌کهن در تیم ملی فوتبال ایران و البته حسن ذوالقدر در تیم ملی تکواندو در کارنامه آقای هاشمی‌طبا ثبت شده. است. تصور شخصی بنده این است زندگی مدیریتی کنار مردانی مانند میرحسین موسوی یا هاشمی رفسنجانی و یک دوره کنار محمد خاتمی، رفتار اصولگرایانه او را به سمت چپ تغییر داد."

حالا و با نامزدی آقای هاشمی‌طبا به نظر می‌رسد که تاریخ تکرار شده است و او بار دیگر مقابل رئیسی ایستاده که دل خوشی از او ندارد.

آقای هاشمی‌طبا که اولویت‌هایش را " حفظ سرزمینی و اصلاح کشاورزی"، " رسیدگی به محرومان،‌ معلولان و بیماران خاص و کنار آن قطع امتیازاتی که بی‌جهت به همه داده می‌‌شود مانند یارانه‌ها" و " مسئله اشتغال،‌ تولید و سرمایه‌گذاری در کشور " نامیده اعلام کرده که قصد کناره‌گیری به نفع کسی را ندارد: " من کاری با کسی ندارم و به نفع آقایان روحانی و جهانگیری یا دیگر کاندیدا کنار نخواهم رفت."