گشایش نمایشگاه کتاب تهران؛ از اولین مهمان غربی تا حساسیت‌های انتخاباتی

حق نشر عکس iSna
Image caption سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت‌، با شعار "یک کتاب بیشتر بخوانیم" کار خود را آغاز کرد و قرار است تا روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه ادامه یابد

سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، روز چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت‌، با شعار "یک کتاب بیشتر بخوانیم" کار خود را آغاز کرد و قرار است تا روز ۲۳ اردیبهشت‌ماه ادامه یابد.

پس از محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی و همچنین مصلای تهران، این برای دومین سال پیاپی است که نمایشگاه کتاب در مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب واقع در جنوب پایتخت برگزار می‌شود.

سال گذشته در حالی که محل برگزاری نمایشگاه چندان آماده نبود، در پی بارندگی و آبگرفتگی، میلیون‌ها تومان خسارت به برخی از ناشران وارد شد. اما امسال محمد سیدی، مدیرعامل شهر آفتاب از "طرح جامعی" خبر داده که برای پیشگیری از آبگرفتگی طراحی شده است.

در نمایشگاه امسال، ۲۶۴۳ ناشر داخلی، ۹۴ ناشر عرب‌زبان و ۴۵ ناشر لاتین حضور دارند. همچنین در این دوره ۲۲۶۰ غرفه در ۱۳۵ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی برپا شده است.

امسال برای نخستین بار، نمایشگاه کتاب تهران دارای یک "شهر مهمان" است که قرعه به نام شهر استانبول ترکیه افتاده است. قرار است چند نویسنده ترک در نمایشگاه کتاب تهران حضور یابند، اما اورهان پاموک، نویسنده‌ای که نامش با استانبول گره خورده و چند سال پیش از دریافت نوبل به ایران سفر کرده بود، امسال به نمایشگاه تهران نخواهد رفت.

بیشتر بخوانید:

روحانی: کار ممیزی کتاب را به انجمن نویسندگان و ناشران بسپارید

امام جمعه مشهد: نمایشگاه کتاب میدان جولان افراد فاسد و ضدانقلاب نیست

جمع آوری کتاب‌های 'مروج افراطی‌گری' از نمایشگاه کتاب تهران

نمایشگاه کتاب تهران و حاشیه‌هایش: از مسافت تا سانسور

نمایشگاه کتاب تهران؛ از افزایش فروش تا ممنوعیت آثار سروش و سرقت کتاب دولت‌آبادی

ایتالیا، اولین مهمان غربی نمایشگاه کتاب تهران

در سه سال گذشته، کشورهای افغانستان، عمان و روسیه، مهمان‌ ویژه نمایشگاه کتاب تهران بوده‌اند و امسال کشور ایتالیا مهمان ویژه این نمایشگاه شده است.

یک گروه چهل نفره از ایتالیا شامل برخی نویسندگان این کشور به تهران سفر کرده‌اند و غرفه ایتالیا، روز چهارشنبه با حضور عباس صالحی، رئیس نمایشگاه کتاب تهران و انتیمو چزرو معاون وزیر میراث و فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا افتتاح شد.

این مقام ایتالیایی گفت: "ایتالیا به عنوان اولین کشور غربی میهمان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است."

پیشتر، انتیمو چزرو در مراسم رسمی گشایش سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ برگزار شد، پیام سرجیو ماتارلا رییس‌جمهوری ایتالیا را قرائت کرد. در این پیام آمده بود که ایتالیا در نمایشگاه کتاب تهران برنامه‌های مختلفی دارد که برخی در نمایشگاه و برخی در سطح شهر تهران برگزار می‌شود.

رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز که در این مراسم حضور داشت، گفت: "متاسفانه در ادوار گذشته به دلیل تحریم‌ها، ناشران خارجی در نمایشگاه کتاب تهران کمتر شرکت می‌کردند اما در فضای پس از برجام نقش بین‌المللی نمایشگاه کتاب پررنگ شد و اکنون چند کشور اروپایی و آسیایی تمایل دارند در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کنند."

به گفته مقامات وزارت ارشاد، رؤسای ۱۵ نمایشگاه خارجی در کنار رؤسای اتحادیه ناشران خارجی در سی‌امین نمایشگاه تهران حضور خواهند داشت.

حق نشر عکس Mizan
Image caption علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم به معضلات چاپ و نشر در ایران اشاره کرد و گفت: "بسیاری از چاپخانه‌ها فرسوده شده‌اند اگر لازم باشد به صندوق توسعه ملی سفارش می‌کنیم که کمک‌هایی انجام شود."

تلاش برای واگذاری نمایشگاه کتاب به بخش خصوصی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب گفت: "آمادگی داریم از سال آینده کلید نمایشگاه را به صنوف واگذار کنیم."

این در حالی است که محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، در این مراسم با اشاره به افزایش حضور اصناف در برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، گفت: "امروزه میزان واسپاری به نقطه بالاتری رسیده است در همین نمایشگاه مدیریت ۷ کمیته اصلی نمایشگاه و همچنین معاونت اجرای نمایشگاه توسط نمایندگان صنف انجام می‌شود."

اما علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم به معضلات چاپ و نشر در ایران اشاره کرد و گفت: "بسیاری از چاپخانه‌ها فرسوده شده‌اند اگر لازم باشد به صندوق توسعه ملی سفارش می‌کنیم که کمک‌هایی انجام شود."

در حالی که حدود ۱۶ و نیم میلیارد یارانه دولتی به این دوره از نمایشگاه کتاب تهران اختصاص یافته، لاریجانی درباره کمک‌های دولتی در حوزه نشر کتاب افزود: "مخالف یارانه دادن به حوزه نشر نیستیم اما کلید این مسأله دست دولتی‌ها است. یک روز این کار را انجام می‌دهند و یک روز انجام نمی‌دهند."

در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب تهران همچنین ناشران برگزیده سال ۱۳۹۵ به این شرح معرفی شدند که در این میان انتشارات میزان به عنوان بهترین ناشر بزرگسال بخش خصوصی و انتشارات قدیانی به عنوان بهترین ناشر کودک و نوجوان بخش خصوصی تهران معرفی شدند.

همچنین انتشاراتی‌های جمال و بُراق به طور مشترک به عنوان بهترین ناشران کودک و نوجوان بخش خصوصی شهرستان انتخاب شدند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، همزمان با کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شده است

سایه انتخابات بر نمایشگاه کتاب تهران

سی‌امین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، همزمان با کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار شده است.

عباس صالحی، رئیس این دوره نمایشگاه کتاب تهران، در نشست خبری روز شنبه نهم اردیبهشت، در این باره گفت: "تبلیغات و رویه حمایت از یک نامزد در غرفه‌ها ممنوع است و حضور نامزدهای انتخابات هم به دلیل مشکلاتی که در نظم نمایشگاه ایجاد می کند باید با اطلاع قبلی همراه باشد." او همچنین تأکید کرد: "در نمایشگاه هیچگونه نشست انتخاباتی برگزار نخواهد شد."

پیشتر همایون امیرزاده سخنگوی شورای سیاست‌گذاری سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به همزمانی برگزاری نمایشگاه با ایام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر از "تمهیدات و تصمیمات لازم" خبر داده و گفته بود: "مدیریت تبلیغات عمومی نمایشگاه در اختیار نهادها یا دستگاه‌هایی که شائبه جانبداری آنان در انتخابات محرز است، قرار نگیرد."

درحالی که در سال‌های گذشته جمع‌آوری برخی کتابها از نمایشگاه خبرساز شده بود، رئیس سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران در این باره گفت که "هیچ فهرستی از کتاب‌های ممنوعه به ما ارائه نشده، اما هیچ غرفه‌ای حق عرضه کتاب‌های غیر را ندارد."

همچنین سخنگوی شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه از محرومیت حدود ۵۰ ناشر از نمایشگاه کتاب تهران خبر داده و گفته که "تقریبا تمامی تخلفاتی که سال گذشته منجر به محرومیت تعدادی از ناشران برای حضور در این دوره شد، مسایل انضباطی شامل نقد کردن بن کارت‌های الکترونیک، ارائه کتاب غیر و واگذاری غرفه بوده است."

با توجه مشکلات توزیع کتاب در سراسر کشور و همچنین ارائه بن‌ها و تخفیف‌های ویژه در نمایشگاه کتاب تهران، این نمایشگاه بیشتر محلی برای فروش کتاب‌ بوده است. با این حال مقامات وزارت ارشاد گفته‌اند که قصد دارند از "وجه فروشگاهی" نمایشگاه کتاب تهران بکاهند و فرصت بیشتری برای ظهور "جنبه نمایشگاهی" آن فراهم کنند.

حق نشر عکس Mizan