برنامه‌ها و وعده‌های حسن روحانی برای چهار سال آینده چیست؟

حسن روحانی حق نشر عکس Getty Images

حسن روحانی در هفته‌های اخیر و در جریان کارزار انتخاباتی شعارها و وعده‌هایی داد و برنامه‌هایی برای چهار سال آینده اعلام کرد. این مطلب مروری است بر بعضی از این وعده‌ها و برنامه‌ها.

شعار کلیدی: آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت

برنامه برای حل مشکل بیکاری: حمایت از کارگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های نوپا و اینترنتی، جذب سرمایه داخلی و خارجی. حمایت از گردشگری.

برنامه برای یارانه‌ها: تدوام نظام جامع تأمین اجتماعی و اجرای طرح سه‌مرحله‌ای برای رساندن سطح رفاه به حد استاندارد.

بیشتر بخوانید:

+ راستی‌آزمایی مناظره نخست؛ کدام ادعاها درست بود؟

+ راستی‌آزمایی مناظره دوم؛ ادعاها چقدر درست بود؟

+ راستی‌آزمایی مناظره سوم؛ کدام ادعاها درست بود؟

برنامه برای جذب سرمایه‌گذاری: جذب سرمایه‌گذاری خارجی با محوریت صرفه‌جویی انرژی و پس گرفتن فرصت‌های از دست رفته از ترکیه، امارات و قطر.

برنامه برای اجرای برجام: ادامه استفاده از برجام و بهره بردن از نتایج مثبت آن در اقتصاد.

در مورد زنان: نفی تبعیض جنسیتی و دادن فرصت برابر به زنان و مردان.

در مورد جوانان: ادامه اجرای طرح کارورزی برای جوانان ۲۳ تا ۳۲ ساله. دولت هزینه دوره آموزشی آنها را معادل یک‌چهارم حداقل دستمزد می‌پردازد.

معضل مسکن: تغییر بافت فرسوده٬ دادن تسهیلات برای خانه‌اولی‌ها و صادرات مصالح ساختمانی.

حصر سران معترض انتخابات ۸۸: "بازوی من قدرت بعضی چیزها را ندارد، اما برای بعضی کارها رأی بالاتر از ۵۱ درصد کارساز خواهد بود".

روابط خارجی: تعامل سازنده برای صادرات پایدار٬ تنش‌زدایی و تهدید‌زدایی٬ ایجاد شکاف در قدرت‌های بزرگ و جلوگیری از اجماع آنان علیه ایران٬ گرفتن ابتکار عمل از آمریکا و تقویت رابطه با اروپا.

محیط زیست: اولویت پیگیری تصویب چهار لایحه: لایحه هوای پاک، لایحه حفاظت خاک، لایحه ارزیابی محیط‌ زیستی، لایحه حفاظت از تالاب‌ها.

سیستم بهداشت و درمان: تداوم بیمه همگانی٬ اجرای برنامه پزشک خانواده٬ به‌کار‌گیری کامل پرونده الکترونیک سلامت٬ کاهش تقاضا برای بستری شدن از طریق کاهش هزینه‌های سرپایی بیمه‌های پایه.

احزاب و آزادی‌های مدنی: تأمین امنیت دانشگاه٬ دخالت نکردن در زندگی خصوصی مردم٬ از بین بردن فضای امنیتی٬ اجرای منشور حقوق شهروندی و توسعه مشارکت سیاسی.

اقوام و اقلیت‌ها: احترام به اقوام ایرانی و تنوع مذهبی و دینی کشور٬ تأکید بر توسعه پایدار و اشتغال فراگیر ضد فقر در مناطق قومی کم‌برخوردار و بازتوزیع ثروت ملی.

موضوعات مرتبط