پرسپوليس آسيايى ماند

لخویا حق نشر عکس Tasnim

در مرحله يك هشتم نهايى ليگ قهرمانان آسيا پرسپوليس موفق شد در ديدارى ديدنى لخويا را شكست دهد و با حذف استقلال تهران و استقلال خوزستان تنها نماينده فوتبال ايران در آسيا باشد.

استقلال خوزستان با انبوهى از مشكلات مالى و مديريتى و در اولين حضور آسيايى اش نتايج قابل قبولى كسب كرد اما در اين مرحله نتوانست حريف الهلال يكى از پرافتخارترين باشگاهاى فوتبال آسيا شود.

استقلال تهران با شكست سنگين مقابل العين ديگر نماينده حذف شده فوتبال ايران بود.

لخويا ٠ - پرسپوليس ١

پرسپوليس به مانند تمامى ديدارهاى اين فصل با سيستم هميشگى ٢-٣-١-٤ به ميدان آمد. مهمترين فاكتور موفقيت پرسپوليس در فصل جارى اجراى درست اين سيستم تحت هر شرايطى است. برانكو ايرانكوويچ و پرسپوليس در تمامى بازيها سعى مى كنند ابتكار عمل را در اختيار بگيرند و با كنترل جريان بازى قدرت تاكتيكى خود را به تيم مقابل ديكته مى كنند.

بیشتر بخوانید:

لخويا با نتيجه مساوى بدون گل در تهران در اين بازى خانگى شرايط به مراتب بهترى نسبت به پرسپوليس داشت اما برانكو با انتخاب استراتژى مناسب دفاع منطقى و ضد حملات برق آسا لخويا را حذف كرد.

براى بازكردن دروازه پرسپوليس جمال بلماضى سرمربى الجزايرى لخويا به مانند بيشتر تيمهاى قطرى حفظ توپ و بازى تركيبى در يك سوم دفاعى را مد نظر قرار داده بود.

در سيستم ٣-٣-٤ لخويا سيرا لوييز بعنوان بازيساز و تنظيم كننده آهنگ تيمى لخويا نقش محورى داشت. در كنار او نام تاى هى و بوديف دو هافبك تكنيكى بودند كه وظيفه داشتند در فضاهاى بين مدافعين كنارى و مركزى پرسپوليس صاحب توپ شوند.

در چنين شرايطى يوسف مسكانى و محمد بيشتر در كناره ها پرسپوليس را تحت فشار قرار مى دادند تا على زين العابدين مهاجم مركزى خود را در موقعيت گلزنى قرار دهند.

پرسپوليس با توجه به شرايط بازى با عقب نشينى تاكتيكى در يك سوم دفاعى و با بستن تمامى فضاهاى موجود اجازه نمى داد تا لخويا به دروازه عليرضا بيرانوند نزديك شود. برانكو بخوبى مى دانست براى موفقيت در چنين تاكتيكى و خارج شدن از زير فشار حملات لخويا نبايد اجازه دهد مدافعين اين تيم براحتى به خط حمله اضافه شوند

به همين دليل وحيد اميرى و مهدى طارمى با قرار كرفتن در ميانه ميدان و با سرعت ديدنى اميرى و تكنيك خوب طارمى هر زمان پرسپوليس صاحب توپ مى شد با سرعت تمام به سمت دروازه لخويا حمله ور مى شدند.

در تاكتيك مورد نظر پرسپوليس تنها يكى از هافبكهاى اين تيم وظيفه داشت در ضد حملات به خط حمله اضافه شود تا در صورت از دست دادن توپ سيستم دفاعى پرسپوليس غافلگير نشود.

محسن مسلمان و سروش رفيعى سرعت لازم براى اضافه شدن به خط حمله را نداشتند اما فرشاد احمد زاده بخوبى آن را انجام مى داد و بدون ترديد يكى از مردان برتر ميدان بود.

اميرى، طارمى و احمدزاده به محض دريافت توپ و با سرعت تمام در ضد حملات به سمت دروازه لخويا هجوم مى بردند و همين موضوع موجب مى شد تا چهار مدافع اين تيم با ترس و دلهره خاصى بازى كنند و نتوانند به كمك خط ميانى بيايند. پرسپوليس در چنين شرايطى براحتى از زير فشار هافبكهاى لخوبا خارج مى شد.

حق نشر عکس Tasnim

بازى تركيبى اميرى و طارمى و سرعت ديدنى اين دو بازيكن در دقيقه ٢٣ نمونه اى كامل از استراتژى مورد نظر برانكو بود كه در نهايت منجر به باز شدن دروازه لخويا نيز شد.

پرسپوليس بخوبى مى دانست دريافت توپهاى دوم و سرگردان در ميانه ميدان تا چه اندازه مهم است. اميرى و طارمى با بازگشت به زمين خودى نه تنها موجب حفظ فشردگى سيستم دفاعى مى شدند بلكه با دريافت توپهاى دوم عملا موجب برترى اين تيم در ميانه ميدان مى شدند.

صحنه گل بخودى چيكو فلورز نمونه اى آشكار از سرعت ضد حملات و بازى تركيبى دو مهاجم پرسپوليس پس از دريافت توپ دوم در ميانه ميدان است.

پرسپوليس پس از گل پيروزى با خيالى آسوده سعى در كنترل بازى داشت.

سروش رفيعى و محسن مسلمان كه به دليل مصدوميت تا حدودى از روزهاى اوج خود فاصله داشت با حفظ توپ سعى داشتند فشار تيم لخويا را كم كنند و تا حدود زيادى نيز موفق عمل كردند.

در تفكرات تاكتيكى برانكو مدافعين كنارى پرسپوليس وظيفه تهاجمى كمترى داشتند اما پس از تغيير سيستم پرسپوليس و در صورت فراهم بودن شرايط مورد نظر مى توانستند با خيال آسوده در حملات شركت كنند. برانكو على عليپور را جايگزين مسلمان كرد اما پس از به بازى آمدن شهاب كرمى به جاى رفيعى سيستم پرسپوليس به ٢-٢-٤ خطى تغيير كرد. با وجود محسن ربيع خواه و كرمى پرسپوليس با دو هافبك دفاعى بازى مى كرد و در چنين شرايطى مدافعين كنارى پرسپوليس خصوصا صادق محرمى با خيالى آسوده در ضد حملات به خط حمله اضافه مى شد.

پرسپوليس با نظم و انضباطى خاص مشغول دفاع كردن بود. لخويا در چندين صحنه و با استفاده از تعويض جريان بازى در پشت مدافعين كنارى پرسپوليس صاحب توپ شدند و با ارسالهاى خطرناك دروازه اين تيم را تهديد كردند اما درخشش محمد انصارى و جلال حسينى مدافعين مركزى پرسپوليس كه بدون ترديد بهترين بازيكنان ميدان بودند مانع از باز شدن دروازه بيرانوند شد.

پرسپوليس در دقايق انتهايى و در ضد حملات برق آساى خود مى توانست تعداد گلهاى خود را بيشتر كند اما طارمى و احمدزاده براحتى اين موقعيتها را از دست دادند.

پرسپوليس در نهايت پاداش بازى منطقى و تاكتيكى خود را گرفت و با شايستگى به مرحله بعدى مسابقات صعود كرد.

مرحله يك چهارم نهايى ليك قهرمانان باشكاهاى آسيا در فصل آينده پى گيرى مى شود و اين بهترين فرصت براى مديران پرسپوليس است تا با حفظ اسكلت اصلى تيم و جذب بازيكنان مورد نظر برانكو طلسم ناكامى باشگاهاى ايرانى را در آسيا بشكنند.

ديگر نتايج:

الهلال عربستان ٢ - استقلال خوزستان ١

موضوعات مرتبط