در حمله داعش به تهران چه کسانی کشته شدند؟

خون بر دیوار حق نشر عکس Tasnim

درحمله به مجلس ایران و آرامگاه آیت‌الله خمینی در روز چهارشنبه ۱۷ نفر کشته شدند که به گفته مقامات جمهوری اسلامی، جسد ۱۶ نفر از آنان شناسایی شده است.

حمله به مجلس، از ساختمان مشهور به مراجعات مردمی آغاز شد. به همین دلیل به جز ماموران حفاظت از مجلس و کارمندان ساختمان، شماری از شهروندان عادی که برای دیدار با نمایندگان رفته بودند، کشته شدند.

در آرامگاه آیت‌الله خمینی نیز یک نفر کشته شد.

مهدیه هراتی، ۳۲ ساله، مدرس دانشگاه علمی کاربردی و از فعالان‌مدنی انجمن پایان کارتن خوابی لرستان بود و برای دیدار و رایزنی با یکی از نمایندگان به مجلس رفته بود.

حق نشر عکس Empics

هانیه اکبریانی، ۳۷ ساله، از کارکنان حق‌التدریسی نهضت سوادآموزی لرستان بود که برای شرکت در تجمعی در مقابل مجلس و دیدار با نماینده خرم آباد به تهران سفر کرده بود.

حق نشر عکس Mizan

حسین بنی‌اردلان، رییس هیات تنیس خراسان شمالی و دبیر اجرایی هیئت نظارت بر انتخابات شوراهای این استان بود. در بعضی از گزارش‌ها گفته شده که او در سال ۸۸ رییس ستاد میرحسین موسوی در خراسان و از فعالان اصلاح طلب خراسان شمالی بوده است.

حق نشر عکس Jamaran
Image caption دیدار مقام‌ها با خانواده مازیار سبزعلی زاده

مازیار سبزعلی زاده باغبان ۴۵ ساله و از کارکنان بخش فضای سبز آرامگاه آیت‌الله خمینی بود. او یک پسر و یک دختر دارد. آقای سبزعلی‌زاده متولد روستای ملار (سیاهورد) دهستان آلیان شهرستان فومن در شمال ایران بود.

رضا ثابتی ۴۰ ساله از کارمندان اداره بندر آبادان و از بازیکنان سابق تیم‌های فوتبال نفت و جم بود. او دو فرزند دختر داشت.

حق نشر عکس ILNA

مهدی تقوی مدیرعامل سابق خبرگزاری ایکنا، و از اعضای دفتر نماینده شاهین‌شهر در مجلس بود.

صیاف‌علی همتی اهل روستای گیلانکشه از توابع شهرستان طارم بوده و برای دیدار با نماینده زنجان به مجلس رفته بود.

حق نشر عکس Irna

احسان آقاجانی، معمار، کارمند مرکز پژوهش‌های مجلس و دانشجوی دکترا در دانشگاه امام صادق بود. براساس اعلام وبسایت دانشگاه امام صادق او چند ماه پیش ازدواج کرده بود.

حق نشر عکس Ilna

علی جواد زارع، کارمند ۴۵ ساله مجلس و مسئول دفتر حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر در مجلس بود. او متولد اسد آباد در استان همدان و از نیروهای سابق سپاه پاسداران بوده است.

حق نشر عکس Tasnim

جعفر جعفرزاده مسئول دفتر هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه در مجلس بود. از او یک دختر خردسال به جا مانده است. هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه گفته که یکی از مهاجمان مجلس، هنگام درگیری با نیروهای امنیتی کمربند انتحاری را مقابل دفتر او منفجر کرده و بر اثر آن انفجار آقای جعفرزاده کشته شده است.

حق نشر عکس iSNA

حسن جلالی‌راد، مسئول دفتر علی قربانی، نماینده مردم بجنورد در مجلس بود. علی قربانی نماینده بجنورد گفته که آقای جلالی راد در اثر شلیک مستقیم مهاجمان به سرش کشته شده است.

حق نشر عکس fars

حمید امدادی ۳۱ ساله و مسئول دفتر هادی بهادری نماینده مردم ارومیه در مجلس بود. به گفته نماینده ارومیه گلوله به صورت و سینه او اصابت کرده بود. آقای امدادی در بیمارستان درگذشت.

حق نشر عکس Mizan

علی توده فلاح یکی از کارمندان مجلس بود که در حمله چهارشنبه کشته شد. او در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

حق نشر عکس Tasnim

جواد تیموری از نیروهای حفاظت مجلس و ۲۴ ساله بوده است. او از سال ۹۰ وارد سپاه حفاظت انصار شده که حفاظت از مقامات جمهوری اسلامی و اماکنی مانند مجلس و ریاست جمهوری را بر عهده دارد. او سه سال پیش ازدواج کرده بود.

حق نشر عکس Irna

علی قلی‌زاده، مداح جوان و از ساکنان شهرستان چرداول در ایلام بود که برای دیدار با یکی از نمایندگان استان در مجلس به تهران سفر کرده بود.