مشخصات موشک‌های ایران در حمله به داعش

موشک ذوالفقار (عکس آرشیوی) حق نشر عکس TASNIM
Image caption در حمله دیشب مجموعا ۶ موشک ذوالفقار و قیام مورد استفاده قرار گرفته، هرچند تعداد هر یک از این موشک ها مشخص نیست (عکس آرشیوی از موشک ذوالفقار)

به دنبال حمله موشکی سپاه پاسداران به "پایگاه های داعش" در سوریه، رمضان شریف سخنگوی سپاه اعلام کرد که در این حمله "۶ موشک بالستیک میان‌برد به اهداف مختلفی در بُردهای ۶۵۰ تا ۷۰۰ کیلومتر شلیک شده اند".

آقای شریف تاکید کرد که "تعدادی از این موشک‌ها" از نوع موشک "ذوالفقار" بوده‌اند، هرچند توضیح بیشتری در مورد تعداد آنها نداد.

در عین حال، رسانه های ایران از وجود تعدادی موشک "قیام" در میان موشک های مورد استفاده در حمله دیشب خبر داده اند. در نتیجه، به طور کلی به نظر می رسد که در حمله دیشب مجموعا ۶ موشک ذوالفقار و قیام مورد استفاده قرار گرفته، هرچند تعداد هر یک از این موشک ها مشخص نیست.

می شود حدس زد که دلیل برجسته سازی موشک های ذوالفقار در اظهارات امروز سخنگوی سپاه، مدرن تر بودن آنها نسبت به موشک های قیام باشد که ۶ سال قبل از ذوالفقار تولید شده بودند.

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس TASNIM
Image caption رونمایی از موشک ذوالفقار، در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ و در جریان رژه نیروهای مسلح ایران در بندرعباس

ویژگی های "ذوالفقار"

ایران موشک ذوالفقاربا ۷۰۰ الی ۷۵۰ کیلومتر برد را از جمله موشک های "میان برد" و "رادارگریز" خود طبقه بندی می کند.

به گفته سپاه پاسداران، این موشک با ۸.۸۶ متر طول، ۶۱ سانتیمتر قطر و ۳۴۵۰ کیلوگرم وزن، از سوخت جامد استفاده می کند و ۳ و نیم برابر صوت سرعت دارد.

این موشک از سکوی پرتاب متحرک استفاده می کند که مکان یابی و انهدام پرتابگرهای ذوالفقار را از سوی نیروهای دشمن دشوار می کند.

سپاه، ذوالفقار را "نقطه زن"، یعنی دارای دقت بسیار بالا، و دارای ویژگی "ضد جمینگ" می داند، که یعنی می‌تواند امواج الکترونیکی مورد استفاده دشمن را برای منحرف کردن این موشک خنثی کند.

رونمایی از موشک ذوالفقار، اولین بار در ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ و در جریان یک رژه نیروهای مسلح ایران در بندرعباس صورت گرفت.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آزمایش (و نه رونمایی) موشک قیام در رزمایش موشکی "اقتدار ولایت" سپاه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

ویژگی های "قیام"

ایران موشک قیام با ۸۰۰ کیلومتر برد را نیز، از جمله موشک های "میان برد" و "رادارگریز" خود طبقه بندی می کند.

به گفته سپاه پاسداران، این موشک با ۱۱.۴۵ متر طول، ۸۸ سانتیمتر قطر و ۶۲۸۰ کیلوگرم وزن، از سوخت مایع استفاده می کند و بیش از ۲ برابر صوت سرعت دارد.

این موشک از سکوی پرتاب متحرک استفاده می کند که مکان یابی و انهدام پرتابگرهای قیام را از سوی نیروهای دشمن دشوار می کند.

امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم گفته که طراحی موشک قیام، به منظور زدن "اهداف آمریکایی" در اطراف ایران صورت گرفته است. به گفته مقام های سپاه، این موشک پس از شلیک از جو خارج شده و با رسیدن به بالای سر هدف، به سمت آن شیرجه می رود.

یکی از ویژگی های موشک قیام، نداشتن "بالک" یا "بالچه" است که (با کاهش سطوح صاف) امکان کشف این موشک از سوی رادار را کاهش داده و توانایی شلیک آن را از پرتابگرهای متنوع و حتی از زیردریا فراهم می کند.

از موشک قیام، اولین بار در ۲۹ مرداد ۱۳۸۹ رونمایی شد.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption سپاه می گوید طراحی موشک قیام، به منظور زدن "اهداف آمریکایی" در اطراف ایران بوده است

موضوعات مرتبط